PageMaker wiecznie żywy

Wśród programów do składu publikacji od pewnego czasu dominują QuarkXPress i Adobe InDesign. Tymczasem niejako z "zaświatów" powrócił weteran - Adobe PageMaker. Czy nawiąże walkę z dzisiejszymi potęgami DTP?

Ten, kto przypuszcza, że firma Adobe zapomniała o PageMakerze i skupiła się na nowocześniejszym InDesignie, jest w błędzie. PageMaker żyje, ma się dobrze i w siódmej wersji rusza właśnie na podbój rynku.

Korzystając z mechanizmów OLE, można umieścić na składanej stronie wykres przygotowany np. w Excelu.

Program ten służy z założenia do składu wielostronicowych publikacji, takich jak cenniki, zestawienia, wszelkie listy i ulotki reklamowe. Nie zawiera narzędzi do finezyjnej obróbki grafiki czy tworzenia skomplikowanych układów strony, ale dysponuje wieloma funkcjami do formatowania tekstu. Można na przykład w całej publikacji zmienić układ dwuszpaltowy na czteroszpaltowy, co nie przeszkadza tworzyć kolumn o różnej liczbie szpalt w różnych miejscach strony. PageMaker wykorzystuje mechanizm stron wzorcowych, choć nie da się dla nich zdefiniować wspólnego układu linii bazowych tekstu, co jest dostępne w QuarkXPressie czy InDesignie. Potrafi importować grafiki (również te zapisane w formacie wielowarstwowym PSD) wprost z Adobe Photoshopa oraz Illustratora. W nowej, siódmej wersji jako grafikę można także wykorzystać plik PDF.

Program „potrafi” też generować pliki PDF w sposób umożliwiający później wygodne czytanie tekstu przepływającego na kolejne strony czy ramki. Odczytuje – a raczej konwertuje je do własnego formatu – dokumenty QuarkXpressa i MS Publishera. Po otwarciu w PageMakerze dokumenty wyglądają… podobnie, a różnice biorą się z innego sposobu organizacji strony i wyświetlania tekstów. Nie zawsze jednak może to być usprawiedliwieniem kiepskiego efektu importowania pliku.

PageMaker wyposażony jest w edytor tabel Adobe Table 3.0 o bardzo dużych możliwościach formatowania komórek. Niestety, nie możemy importować np. arkuszy Excela, co jest dużym utrudnieniem w pracy.

System pomocy oparty został na formacie HTML i poza plikami na dysku umożliwia skorzystanie z serwisu internetowego. Zaletą PageMakera jest stosunkowo niska cena, co przy jego dużych możliwościach wciąż przysparza mu nowych zwolenników.

Adobe PageMaker 7.0
Wymagania: Windows 9x/Me/NT 4.0/ 2000, ok. 200 MB na dysku
+ dobra integracja z programami graficznymi firmy Adobe
+ niewysoka cena
– brak możliwości rozmieszczania tekstu na jednolitym układzie linii bazowych
Producent: Adobe, USA
http://www.adobe.com/
Dostawca: Wimal, Warszawa
http://www.wimal.com.pl/
tel.: (22) 840 80 10
Cena: ok. 3400 zł
Uaktualnienie: ok. 610 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.