Pajęczyna na dachu

Sieci osiedlowe to najlepszy sposób na tani Internet: Pajęczyna na dachu

„Bez Internetu nie da się żyć” – to zdanie większości entuzjastów Sieci. Jednak zarówno dostęp komutowany, jak i inne oferty wciąż są kosztowne. Ale jest jeszcze jedna możliwość.

Problem drogiego dostępu do Internetu daje się w naszym kraju wyraźnie odczuć. Oferta krajowych operatorów jest relatywnie droga i ograniczona głównie ze względu na zasięg (patrz: 232). Także prędkości transmisji możliwe do uzyskania w większości miejsc, nie są rewelacyjne (modem lub ISDN). Internautom o skromnych wymaganiach to wystarcza, ale większość społeczności sieciowej bez przerwy rozgląda się za szybszym i tańszym łączem. Każde doniesienie o obniżce cen za komutowane połączenie z Siecią bądź o pojawieniu się szybszej usługi budzi sporo emocji. Niestety, nawet jeżeli ktoś ma szczęście i mieszka w zasięgu telewizji kablowej, Neostrady czy radiolinii, to za szybkość musi sporo zapłacić. Czy nie można jakoś temu zaradzić?

Na trzepaku

Odpowiedź na postawione pytanie jest twierdząca. Wiele osób rozdrażnionych trudną sytuacją postanowiło rozwiązać problem dostępu do Internetu na własną rękę, powołując do życia tzw. sieci trzepakowe lub osiedlowe. Ta pierwsza nazwa wzięła się zapewne z wyobrażenia kabla zwisającego pomiędzy dwoma domami i przewieszonego przez trzepak. Ale mniejsza o nazwę – najważniejsza jest idea. Internet powstał przecież po to, by służyć wszystkim i wszędzie. Dlaczego mamy więc siedzieć z założonymi rękami i czekać, aż koszty połączeń telefonicznych doprowadzą nas do bankructwa? Lepiej znaleźć grupę osób mieszkających w sąsiedztwie, zbudować wspólnymi siłami amatorską lokalną sieć komputerową i podłączyć ją do globalnej Pajęczyny za pośrednictwem porządnego, szybkiego łącza dzierżawionego. Dzieląc wspólnie koszty jego utrzymania, można naprawdę sporo zaoszczędzić. Jak się zabrać do budowy sieci osiedlowej, pisaliśmy już na łamach CHIP-a (patrz: CHIP 2/2000, 2186, oraz dokument PDF załączony na CHIP-CD).

Dziel i rządź

Na liście prowadzonej przez serwis poświęcony amatorskim sieciom komputerowym z dostępem do Internetu (Trzepak.pl) zarejestrowanych jest ponad 600 takich przedsięwzięć. Z prostego rachunku wynika więc, że w Polsce ze światowych zasobów korzysta w ten sposób od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Liczba ta wyraźnie pokazuje, że taka forma samoorganizacji sprawdza się i w dodatku jest bardzo opłacalna. Są w Polsce miejscowości (niekoniecznie duże miasta), w których rozwój Internetu jest bardzo dynamiczny i gdzie mieszkańcy nie wyobrażają już sobie życia bez Sieci. „W Radzionkowie, które ma 18 tys. mieszkańców, nie ma w tej chwili miejsca, gdzie nie można by się podłączyć do jakiejś sieci. Mamy tu trzy amatorskie i dwie komercyjne instalacje” – mówi Marek Serafin, administrator i współtwórca sieci RojcaNet. – „Podobnie jest w Gliwicach, gdzie jest ponad 40 LAN-ów”.

Użytkownicy przeciętnej amatorskiej pajęczyny płacą od 30 do 50 złotych za nielimitowany dostęp do Internetu. Realizowany jest on najczęściej za pośrednictwem szerokopasmowych łączy dzierżawionych, obsługiwanych przez profesjonalnych dostawców. W takiej sieci „opłata członkowska” zależy oczywiście od liczby użytkowników i jakości łącza. Im więcej chętnych, tym mniejsza jest kwota płacona przez każdego. W miarę przybywania nowych „klientów” maleją składki, a z czasem można pozwolić sobie na szybsze łącze.

Nawet jeżeli w lokalnej sieci jest bardzo dużo użytkowników, to rzadko kiedy zdarza się, żeby pracowali oni wszyscy naraz. Dzięki temu każdy ma możliwość poczuć, co znaczy naprawdę szybki Internet. W najlepszej sytuacji jest oczywiście administrator, który w razie potrzeby może zapewnić sobie stałą przepustowość.

Info

Serwis amatorskich sieci LAN
http://www.trzepak.pl/

Witryny na temat budowy LAN-ów
http://dreamnet.help.pl/
http://www.siecilokalne.pl/
http://klub.chip.pl/atom/

Przykład statutu stowarzyszenia
http://solipse.trzepak.pl/statut.html

Na CHIP-CD w dziale Temat numeru: dostęp do Internetu | Sieci osiedloweznajdują się niektóre z wymienionych w tekście artykułów z archiwalnych wydań CHIP-a w formacie PDF.