Podłącz i pracuj?

Podłączanie urządzeń wyposażonych w port USB.

Idea plug and play najpełniej została urzeczywistniona w postaci urządzeń USB. Wszak nie ma nic prostszego: wystarczy włożyć wtyczkę, zainstalować sterowniki i… gotowe. Mimo to trzeba wiedzieć, w jaki sposób omijać pojawiające się czasem pułapki.

Dość niepostrzeżenie magistrala USB stała się najważniejszym standardem komunikacyjnym dla wszelkich urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki, skanery, aparaty cyfrowe czy kamery internetowe. Wdarła się również w obszary zarezerwowane dotychczas dla zupełnie innych interfejsów. Możemy się więc zaopatrzyć np. w modemy, dyski twarde, karty dźwiękowe czy nawet słuchawki, które do pracy wymagają jedynie wolnego portu USB. Obfitość i różnorodność sprzętu wyposażonego w te niewielkie złącza oprócz oczywistych korzyści niesie ze sobą także i trudności, których pokonanie nie zawsze bywa proste. Dlatego przedstawiamy garść porad, które pomogą rozwiązać ewentualne problemy, pojawiające się podczas eksploatacji urządzeń z portami USB.

Spokój, tylko spokój

Gdy jakiś podzespół komputera odmawia posłuszeństwa, to przede wszystkim zastanawiamy się, czy nie doszło do awarii sprzętu. Osąd taki zazwyczaj nie ma jednak uzasadnienia, gdy „opornym” elementem jest skaner, aparat cyfrowy czy drukarka podłączona do portu USB. Bardzo rzadko brak reakcji ze strony takich peryferiów oznacza ich uszkodzenie. Dlatego zanim zdecydujemy się na odniesienie urządzenia do serwisu, wykonajmy kilka prostych czynności, które pozwolą na zlokalizowanie przyczyn niedomagania.

Zaczynamy od BIOS-u: aktywowanie kontrolera i obsługi klawiatury to warunek konieczny do poprawnej pracy urządzeń ze złączem USB.

Porty USB obsługiwane są przez specjalny kontroler, będący częścią chipsetu płyty głównej, więc podobnie jak np. układ zawiadujący magistralą IDE można go wyłączyć w BIOS-ie. Dlatego zawsze trzeba się upewnić, czy USB zostało uaktywnione (choć zazwyczaj odpowiednia opcja jest domyślnie włączona).

Musimy pamiętać o jeszcze jednym aspekcie instalowania urządzeń USB, czyli konieczności obsługi magistrali USB przez system operacyjny. Użytkownicy dystrybucji Linuksa z jądrem 2.2.12 lub wyższym oraz Windows w wersjach 98, 98 SE, Me, 2000 i XP nie muszą się martwić. Windows 95 OSR2 potrafi współpracować z peryferiami USB po zainstalowaniu specjalnej łaty (tzw. USB support), ale nie każdy sprzęt zadziała poprawnie.

Prawidłowo wykryty kontroler USB będzie obecny na liście Menedżera urządzeń w gałęzi Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej, po rozwinięciu której powinien być widoczny Główny koncentrator USB. Nieobecność owego koncentratora wymaga uruchomienia procedury dodawania nowego sprzętu do systemu.

Nie możemy też zapomnieć o podłączeniu urządzenia – jeśli to konieczne – do gniazdka zasilającego i użyciu odpowiedniego kabla do połączenia go z komputerem. Część peryferiów USB wymaga bowiem przepustowości 12 Mbit/s, co wymusza stosowanie ekranowanych przewodów. Sprzęt klasyfikowany jako „low speed”, którego transfer nie przekracza 1,5 Mbit/s, „zadowala się” kablem nieekranowanym.

Zakulisowy władca – sterownik

Do prawidłowej pracy prawie każdego podzespołu komputera niezbędny jest sterownik lub aplikacja pełniąca jego funkcję. Brak lub uszkodzenie komponentów programowych, towarzyszących sprzętowi, łatwo zazwyczaj zauważyć. W tej drugiej sytuacji aplikację należy usunąć za pomocą deinstalatora dołą-czonego do programu lub posłużyć się odpowiednim mechanizmem Windows.

Kontrolery magistrali USB mogą się odmiennie prezentować w Menedżerze urządzeń mimo identycznej funkcjonalności.

Ręczne usuwanie sterownika oznacza konieczność ingerencji w Rejestr. W kluczu

HKLMEnumUSB

(w Windows 2000:

HKLMSystemCurrentControlSet EnumUSB

) znajdujemy gałęzie, których nazwa zaczyna się od liter VID, np.

VID_0D7D&PID_0100

, i po wejściu do podklucza sprawdzamy pole DeviceDesc. Jeśli znajdujący się tam opis dotyczy urządzenia, którego sterownik chcemy wyrzucić, to usuwamy daną gałąź w całości (z nazwą ze znakami

VID

). Ponieważ pojedyncze urządzenie może pełnić kilka funkcji, których obsługa jest realizowana przez oddzielne programy sterujące, powtarzamy procedurę dla każdej gałęzi. Wykasujemy w ten sposób wszystkie wpisy mające związek z danym podzespołem. Po zamknięciu Edytora Rejestru bez przeszkód możemy zainicjować proces instalacji sprzętu.

Reklama

Info

USB.org
http://www.usb.org/
USB Man
http://www.usbman.com/
USB Workshop
http://www.usbworkshop.com/
allUSB
http://www.allusb.com/
USB Central
http://www.lvr.com/usb.htm
USB Town
http://www.usbtown.com/