Szybciej niż zegar

W odpowiedzi na premierę Pentium 4 2,0 GHz AMD dozbraja swojego Athlona. Model Athlon XP 1500+ z rdzeniem Palomino jest zapowiedzią kontynuacji ostrej rywalizacji o prymat na rynku procesorów.

Po tym jak na rynku zadebiutował procesor Intel Pentium 4 2,0 GHz, jego największy konkurent – firma AMD – wprowadza nową wersję Athlona o niższej częstotliwości taktowania, za to o „podwyższonym” oznaczeniu.

Dyskusja na temat wyższości produktów Intela nad AMD i odwrotnie jest niemal tak stara jak historia komputerów PC. Po niemal każdej premierze procesora wybucha ona na nowo i ciągle wywołuje emocje. Po obu stronach barykady padają mniej lub bardziej rozsądne argumenty. Jedni kochają AMD, drudzy ufają tylko Intelowi.

Najnowsza rodzina procesorów Athlon XP z powodu zmienionego systemu oznaczeń wywoła zapewne kolejną falę komentarzy. Firma AMD postanowiła bowiem ponownie przekonywać „nieświadomych” użytkowników, że wydajność procesorów nie zależy wyłącznie od częstotliwości zegara. Zupełnie jakby Athlony dopiero pojawiły się na rynku.

AMD Pentium III?

Athlon XP zaczyna od częstotliwości 1333 MHz (model 1500+) i choć jest to mniej niż w przypadku Athlona 1400 MHz, to nie oznacza wcale niższej wydajności. Nowy procesor bazuje bowiem na rdzeniu Palomino, w którym wprowadzono kilka usprawnień w stosunku do Thunderbirda. Przede wszystkim Athlon XP obsługuje rozkazy z listy 3DNow! Professional, co w praktyce oznacza, że jest zgodny z intelowskim rozszerzeniem SSE. Testy przeprowadzone za pomocą popularnego 3DMarka 2000 dowodzą, iż obsługa nowych instrukcji przynosi przyrost wydajności. Athlon XP z włączonym teksturowaniem programowym i optymalizacją dla Pentium III osiąga wydajność o 2% lepszą niż z optymalizacją dla zwykłego Athlona. Najwyraźniej zysk wydajności widać w teście mierzącym wydajność samego procesora (CPU Speed), gdzie zanotowaliśmy przyrost szybkości o ponad 10%. Athlon z SSE doskonale radzi sobie z obliczeniem oświetlenia skomplikowanych obiektów – niezależnie od ilości źródeł światła przetwarzał średnio o 20% więcej wielokątów na sekundę.

Lokalny bohater

Nowy Athlon XP może więc stanowić atrakcyjną ofertę także dla właścicieli szybkich modeli Athlona. Model 1500+ we wszystkich testach wyprzedził nie tylko Athlona 1333, ale także taktowanego szybszym zegarem Athlona 1400 MHz. Uzbrojony w obsługę SSE Athlon XP okazał się niepokonany w przetwarzaniu obrazu za pomocą Adobe Photoshopa. Zadanie składające się z kilku sekwencji filtrowania obrazu w wysokiej rozdzielczości model 1500+ wykonał w czasie ośmiu sekund, co w porównaniu z Athlonem 1333 (12 s) oznacza oszczędność czasu na poziomie 30%. Tak szybko nie wykonał tego zadania nawet Pentium 4 2,0 GHz, który na przetwarzanie potrzebował 9 sekund. Zapewne właśnie dzięki obsłudze SSE Athlon XP wygrywa z konkurencją także w aplikacyjnym teście SYSmark 2000.

Sprint do taktu

Podziwiając wysoką wydajność Athlona XP 1500+, nie należy zapominać o pozostałych zmianach rdzenia Palomino w porównaniu z jądrem Thunderbird. Implementacja automatycznego sprzętowego wstępnego pobierania danych (data pre-fetch) oraz zmiany w konstrukcji bufora TLB także mają wpływ na poprawę osiągów. Wygląda na to, że nowy Athlon po liftingu będzie w stanie rywalizować z obecnie produkowanymi modelami Pentium 4. Nie wiadomo natomiast, czy nawet zapowiadany Athlon XP 1800+ wytrzyma rywalizację z przygotowywanym przez Intela Northwoodem, który zadebiutuje z zegarem ponad 2 GHz. Okaże się wtedy, w jakim stopniu częstotliwość zegara procesora może mieć wpływ na jego wydajność.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.