Wielkie porządki

Wydaje się, że Nvidia sama już pogubiła się w oferowanych przez siebie produktach. Aby to uporządkować, powstały kolejne układy oznaczane dopiskiem Ti.

Na chwilę przed premierowymi pokazami konurencyjnych układów ATI Radeon 7500 i 8500, Nvidia – obecny monopolista – po raz kolejny epatuje mnogością swoich produktów.

Zarówno wielbiciele, jak i przeciwnicy Nvidii powoli tracą rozeznanie w jej produktach. Kto wie, czy sam producent w ogóle kontroluje jeszcze sytuację. Problem tkwi przede wszystkim w długowieczności kart graficznych wykorzystujących popularne układy Nvidii. Wciąż bowiem na rynku dostępne są modele na układzie z serii Riva TNT, GeForce 256, 2 GTS, 2 MX, 2 Ultra, 2 Pro czy GeForce 3. Jeśli dodamy do tego mnogość wersji w zależności od ilości oraz rodzaju zainstalowanej pamięci RAM (SDRAM lub DDR), niełatwo się w tym połapać.

I wcale nie będzie prościej, gdyż właśnie pojawiły się nowe układy z logo Nvidii. Po wcześniejszych zmianach w modelu GeForce2 MX, które zaowocowały powstaniem wersji GeForce2 MX 200 i MX 400, przyszła pora na bardziej zaawansowane układy. I tak wszystkie „pełne” wersje GeForce2 (GTS, Pro, Ultra) zastąpione zostaną jednostką GeForce2 Ti. Nowy układ jest o tyle dziwny, że umieszczony został między wersjami Pro i Ultra. Jego zegar, tak jak w Ultrze, taktowany jest z częstotliwością 250 MHz, pamięć zaś DDR SDRAM, tak jak w Pro – 400 MHz. Ti ma zatem moc obliczeniową GeForce’a 2 Ultra i przepustowość pamięci na poziomie GeForce’a 2 Pro.

Demon szybkości?

Wyniki wydajności najnowszej jednostki mieszczą się dokładnie pomiędzy osiągami dwóch starszych układów, choć znacznie bliżej szybszej jednostki Ultra. Rewelacyjnie wypadają szczególnie pomiary w niższych rozdzielczościach, dla których przepustowość pamięci nie ma tak dużego znaczenia. Dostarczona wersja Prolinka miała jednak standardowo przetaktowaną pamięć, która przy 444 MHz (zamiast 400 MHz) oferowała wydajność zbliżoną, a czasem nawet wyższą niż GF2 Ultra. Wraz z najświeższą wersją sterowników Detonator XP obsługiwane są również niektóre funkcje 3D, niedostępne wcześniej w trybie DirectX. W pełni obsługiwany jest także OpenGL, i to zarówno w systemach operacyjnych z rodziny Windows, jak i Linux.

Porządek musi być

Aby do końca „umiejscowić” swoje produkty, Nvidia wyprodukowała też nowe wersje najszybszego obecnie GeForce’a 3. Tym razem zamiast jednej jednostki o parametrach 200 MHz/460 MHz (rdzeń i pamięć) otrzymujemy dwa układy: GeForce3 Ti200 (175/400 MHz) oraz GeForce3 Ti500 (240/500 MHz). W testach pierwsza jest nieco wolniejsza, a druga nieco szybsza od obecnego GeForce3. Przy dość atrakcyjnych cenach wersji GeForce2 Ti pozostaje mieć zatem nadzieję, że szybsze jednostki będą po znacznie przystępniejszych cenach niż ich poprzednik. Ważną rolę odegrają również z pewnością karty Radeon 7500 i 8500. Jeśli ich cena będzie atrakcyjna, dalsza rywalizacja z pewnością ponownie wpłynie na spadek cen.

PixelView GeForce2 Ti
Chipset: GeForce2 Ti
Taktowanie rdzenia: 250 MHz
Taktowanie układu: 444 MHz
Pamięć ilość/typ: 64 MB/DDR SDRAM
Czas dostępu do pamięci: 4,0 ns
Układ RAMDAC: 350 MHz
Złącza: D-Sub, S-Video
Oprogramowanie: WinDVD 2000
Cena: 615 zł
Gwarancja: 12 miesięcy
+ dobra jakość obrazu
+ wysoka wydajność
+ stosunkowo przystępna cena
Producent: Prolink, Tajwan
http://www.prolink.com.tw/
Dostawca: Action 2, Kraków
tel.: (12) 269 07 05
http://www.a.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.