Z ISDN-em w świat

Jak obniżyć koszty opłat za stałe połączenie z Internetem? Najprościej zebrać kilku użytkowników i za pomocą routera podłączyć wszystkie komputery do wspólnego łącza.

Dostęp do Internetu poprzez linię ISDN jest dla wielu firm kompromisem między wygodą a ceną – zwłaszcza gdy operator oferuje opłatę zryczałtowaną, niezależną od czasu połączenia. Aby udostępnić Internet użytkownikom sieci LAN, warto rozważyć zakup specjalnego urządzenia dostępowego. Jednym z kandydatów jest router oznaczony symbolem Diva 1830. Urządzenie umieszczono w niewielkiej, czarnej obudowie. Gniazda ulokowane są oddzielnie – Ehternet i zasilanie z jednej strony, ISDN z drugiej. Rozwiązanie to jest raczej niepraktyczne, gdyż diody sygnalizacyjne także znajdują się na dwóch ściankach. Konfiguracja urządzenia może być przeprowadzona dwojako: za pomocą przeglądarki WWW (Divę wyposażono we wbudowany serwer HTTP) lub dołączonej aplikacji, pracującej pod kontrolą Windows.

Diva pozwala na automatyczne bądź ręczne zestawianie połączenia z Internetem, udostępnia aktywację drugiego kanału B przy obciążeniu łącza przekraczającym zadany próg przez określony czas, prowadzi statystyki połączeń oraz zezwala na ochronę ustawień hasłem.

Współdzielenie łącza internetowego nie wymaga dużych nakładów finansowych. Do podłączenia komputerów do Internetu wystarczy router ISDN.

Znacznie większym zakresem możliwości wyróżnia się BinTec X1000. Konfiguracja przeprowadzana jest w trybie tekstowym przy użyciu terminala. Dostęp do urządzenia może być realizowany trzema drogami – poprzez sieć Ethernet (i usługę telnet), ISDN lub złącze szeregowe. Po zalogowaniu się użytkownik może skorzystać z wygodnego menu lub wydawać polecenia z linii komend. Teoretyczną alternatywą jest skorzystanie z aplikacji dla Windows, lecz dołączona wersja nie potrafiła poprawnie skomunikować się z urządzeniem.

Po podłączeniu routera najlepiej sięgnąć do opasłej instrukcji obsługi, która krok po kroku objaśnia typowe czynności. Zdefiniowanie reguł dostępu do Internetu oraz ustawienie parametrów połączenia i numeru dostępowego nie sprawiają większych problemów. W równie prosty sposób można udostępnić pracownikom usługę typu dial-up, także z oddzwanianiem (callback).

Model X1200 wyposażono dodatkowo w moduł ADSL, mogący odbierać dane z prędkością do 10 Mbit/s. Oba urządzenia firmy BinTec są zaawansowanymi produktami, przeznaczonymi dla firm, które chcą w bezpieczny sposób udostępnić swe zasoby osobom pracującym zdalnie. Do domowych zastosowań z powodzeniem nada się Diva 1830 – prostsza, ale i kosztująca znacznie mniej.

Eicon Diva 1830 ISDN
Podstawowy interfejs sieciowy: 10Base-T
Gniazda: ISDN BRI
Gwarancja: 60 miesięcy
Cena: 1120 zł
+ atrakcyjny stosunek możliwości do ceny
– niefunkcjonalna lokalizacja gniazd i paneli sygnalizacyjnych
Producent: Eicon, Kanada
http://www.eicon.com/

BinTec X1000/X1200
Podstawowy interfejs sieciowy: 10Base-T
Gniazda: szeregowe, ISDN BRI, ADSL (tylko model X1200)
Gwarancja: 60 miesięcy
Cena: 2350 zł (X1000), 2700 zł (X1200)
+ wygoda konfigurowania
+ bardzo duże możliwości
– wysoka cena
Producent: BinTec, Niemcy
http://www.bintec.net/
Dostawca: BriNet, Łódź
tel. (42) 630 62 82
http://www.brinet.com.pl/
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.