Zamiast suwaka logarytmicznego

Gdy trzeba rozwiązać skomplikowane równanie, można się jeszcze obejść bez komputera. Chcąc jednak opracować matematyczny model reakcji chemicznej, nie sposób polegać tylko na papierze. W takich sytuacjach przydatny może być Mathcad Professional.

Boląca głowa i kolejny skomplikowany wzór do policzenia, kolejna całka… czyż nie można prościej? Owszem, można. Od wielu już lat dostępne są programy matematyczne, które wiele zadań potrafią bez problemu policzyć. Wśród nich znajduje się również Mathcad Professional firmy MathSoft.

Mathcada można wykorzystać m.in. do numerycznego obliczania szybkości przeprowadzania reakcji chemicznych.

W tym roku przygotowana została kolejna wersja znanej aplikacji, mająca w porównaniu z poprzednią kilka ulepszeń. Przede wszystkim zmieniono moduł przeprowadzający obliczenia. Według producenta powinno to przyśpieszyć działanie aplikacji i rzeczywiście – poprawa jest zauważalna. Dodano nowe funkcje ułatwiające obróbkę danych i umożliwiono import plików WAVE. Opracowano także funkcje służące do konwersji współrzędnych geometrycznych oraz dodano nowy (ułamkowy) format wyświetlania wyników.

Zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią coraz lepszą integrację Mathcada z innymi programami. Dostępnych jest wiele dodatków pozwalających umieszczać wewnątrz dokumentów Mathcada obiekty np. Excela, AutoCAD-a bądź – odwrotnie – wklejać elementy z Mathcada do innych aplikacji, np. Microsoft Visio.

Cieszą niewygórowane wymagania sprzętowe programu, lecz pamiętać należy, że niektóre operacje nawet na szybkich PC-tach mogą trwać bardzo długo. Jeżeli programu użyjemy tylko do prostych obliczeń, z pewnością nie będziemy narzekać. Na koniec jeszcze ostrzeżenie dla studentów: Mathcad jest bardzo pomocny, niemniej jednak „skutecznie” przyśpiesza zanik umiejętności ręcznego liczenia, a wersji „egzaminacyjnej” na palmtopa jeszcze nie napisano.

Mathcad Professional 2001
Wymagania: Windows 9x/NT 4.0/2000, ok. 110 MB na dysku
+ integracja środowiska obliczeniowego i edycyjnego
+ naturalna notacja równań
+ szybsze obliczenia w stosunku do poprzedniej wersji
+ współpraca z innymi aplikacjami
– mało intuicyjna edycja równań
– brak polskiej wersji
Producent: MathSoft, USA
http://www.mathsoft.com/
Dostawca: SPSS, Kraków
tel.: (12) 636 96 80
http://www.spss.pl/
Cena: ok. 4000 zł
Uaktualnienie: ok. 1300 zł
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.