Aby tylko szybciej

Architektura Radeona 8500

Z najnowszym dziełem firmy ATI – kartą graficzną Radeon 8500, mieliśmy okazję się nie tak dawno zapoznać na naszych łamach (patrz: CHIP 12/2001, str. 14). Również nie powinny być obce naszym czytelnikom oszałamiające możliwości graficzne nowej jednostki odpowiedzialnej za transformacje geometryczne i kalkulacje – Charisma Engine II – oraz „umiejętności” modułu Pixel Tapestry II (patrz: CHIP 10/2001, str. 102). Jednak Radeon 8500 kryje w sobie jeszcze wiele technologicznych nowości, których tajemnice z pewnością warto odsłonić.

Niekoniecznie zezem

Pierwszą z ciekawych właściwości nowych kart ATI jest możliwość jednoczesnej pracy z dwoma monitorami. Chodzi tutaj o niedawno opracowaną technologię HydraVision. Każda karta Radeon z serii 7500 oraz 8500 wyposażona jest w dwa 350-megahercowe przetworniki RAMDAC oraz analogowe złącze D-Sub i cyfrowe DVI. Dzięki specjalnej przejściówce da się bez problemu podłączyć dwa monitory, którymi zarządza inteligentne oprogramowanie. Nie ma przy tym ograniczenia rozdzielczości dla drugiego monitora do 1280×1024 pikseli, jak ma to miejsce w Matroksie.

Oba wyświetlacze inicjalizowane są przy starcie komputera, jednak początkowo na dwóch ekranach pokazywany jest ten sam obraz. Dopiero po wczytaniu systemu operacyjnego Windows oba monitory można w dowolny sposób skonfigurować.

Na kilka słów zasługuje oprogramowanie zarządzające pracą wielomonitorową. Pozwala ono m.in. na korzystanie z dziewięciu wirtualnych pulpitów. Można też zdecydować, na którym ekranie mają się pojawić okienka dialogowe – tym z aktywną aplikacją czy tym, na którym aktualnie znajduje się wskaźnik myszy. HydraVision integruje się z Windows i dodaje dwa dodatkowe przyciski na pasku tytułowym każdej aplikacji. Naciśnięcie pierwszego wywołuje okienko konfiguracyjne dla wybranych programów, drugi „guzik” ułatwia powiększanie okien na jeden lub dwa monitory.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News