Aby tylko szybciej

Radeon 8500 kryje w sobie szereg nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych. Czym ta karta może nas jeszcze zaskoczyć?

Z najnowszym dziełem firmy ATI – kartą graficzną Radeon 8500, mieliśmy okazję się nie tak dawno zapoznać na naszych łamach (patrz: CHIP 12/2001, str. 14). Również nie powinny być obce naszym czytelnikom oszałamiające możliwości graficzne nowej jednostki odpowiedzialnej za transformacje geometryczne i kalkulacje – Charisma Engine II – oraz „umiejętności” modułu Pixel Tapestry II (patrz: CHIP 10/2001, str. 102). Jednak Radeon 8500 kryje w sobie jeszcze wiele technologicznych nowości, których tajemnice z pewnością warto odsłonić.

Niekoniecznie zezem

Pierwszą z ciekawych właściwości nowych kart ATI jest możliwość jednoczesnej pracy z dwoma monitorami. Chodzi tutaj o niedawno opracowaną technologię HydraVision. Każda karta Radeon z serii 7500 oraz 8500 wyposażona jest w dwa 350-megahercowe przetworniki RAMDAC oraz analogowe złącze D-Sub i cyfrowe DVI. Dzięki specjalnej przejściówce da się bez problemu podłączyć dwa monitory, którymi zarządza inteligentne oprogramowanie. Nie ma przy tym ograniczenia rozdzielczości dla drugiego monitora do 1280×1024 pikseli, jak ma to miejsce w Matroksie.

Oba wyświetlacze inicjalizowane są przy starcie komputera, jednak początkowo na dwóch ekranach pokazywany jest ten sam obraz. Dopiero po wczytaniu systemu operacyjnego Windows oba monitory można w dowolny sposób skonfigurować.

Na kilka słów zasługuje oprogramowanie zarządzające pracą wielomonitorową. Pozwala ono m.in. na korzystanie z dziewięciu wirtualnych pulpitów. Można też zdecydować, na którym ekranie mają się pojawić okienka dialogowe – tym z aktywną aplikacją czy tym, na którym aktualnie znajduje się wskaźnik myszy. HydraVision integruje się z Windows i dodaje dwa dodatkowe przyciski na pasku tytułowym każdej aplikacji. Naciśnięcie pierwszego wywołuje okienko konfiguracyjne dla wybranych programów, drugi „guzik” ułatwia powiększanie okien na jeden lub dwa monitory.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.