Obrazy zaklęte w MPEG

Sprzętowe magnetowidy DVD jeszcze długo pozostaną poza finansowym zasięgiem większości Polaków. Co zatem zrobić, chcąc uwiecznić z doskonałą jakością np. wyczyny reprezentacji piłkarskiej na MŚ? Jak zwykle można się posłużyć pecetem.

Magnetowid jest jednym z tych urządzeń domowego użytku, których właściwie nie wypada nie mieć. Zapewne niewielu czytelników CHIP-a pamięta czasy, gdy wideo posiadali nieliczni, kupując je za twardą walutę w Peweksie lub na bazarze. W tamtych czasach hitem domowych komputerów był PacMan i nikt nawet nie myślał, że funkcje „widea” kiedykolwiek będzie mógł pełnić komputer.

Tymczasem ten ostatni już dawno przestał być „maszyną obliczeniową” i od kilku lat z powodzeniem przekształca się w domowe centrum rozrywki. Sprzętowe i programowe wsparcie dla multimediów sprawia, że coraz chętniej wykorzystujemy peceta do cyfrowej rejestracji i obróbki danych. Zwłaszcza że obrobione materiały możemy w łatwy sposób nagrać na płytę lub przesłać przez Internet.

Odbiór programu telewizyjnego poprzez kartę tunera TV (patrz: CHIP 2/2001, str. 106) umożliwia cyfrową rejestrację obrazu i dźwięku. Nagranie audycji w wysokiej jakości i bez kompresji wymaga pojemnego i szybkiego dysku twardego – sekunda obrazu w jakości DV PAL to przecież ok. 30 MB. Nawet jeśliby zmniejszyć rozmiar klatki o połowę, to i tak 30-minutowy reportaż zajmie – bagatelka – ok. 13 GB!!!

Miłośnicy kina domowego doskonale znają format MPEG-2, dzięki któremu w kilku gigabajtach można „upchać” dwugodzinny film z wieloma ścieżkami audio. Tym, co odróżnia programy „magnetowidowe” od zwykłych graberów wideo, jest właśnie możliwość zakodowania obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym do formatu MPEG.

Demon szybkości

Jeśli należysz do tej mniejszości, która nie ma wideo, zapewne nieraz plujesz sobie w brodę, że ominął Cię ostatnio odcinek ulubionego serialu lub dobry koncert. Być może zamiast pędzić do sklepu po analogowy magnetowid, należałoby rozważyć zakup karty TV i odpowiedniego oprogramowania? Oczywiście, jesli masz komputer o odpowiedniej wydajności. Nagranie filmu wymaga, niestety, bardzo szybkiego procesora. By zarejestrować materiał w jakości DVD, zalecany jest Pentium 4 1,4 GHz lub Athlon 1,2 GHz oraz szybki dysk twardy (RAM ma tu drugorzędne znaczenie). Tylko tak wydajny zestaw zapewni płynne kodowanie bez żadnych artefaktów (zakłóceń i zniekształceń obrazu). W wypadku gdy dysponujemy wolniejszą jednostką centralną, np. Pentium II 500 MHz lub Duron 700 MHz, konieczne będzie zmniejszenie strumienia danych wideo (bit-rate) i rozmiaru klatki lub kodowanie nagrań do formatu VideoCD przy użyciu formatu MPEG-1. Ten drugi sposób zapewnia jakość zbliżoną do standardu VHS i jest dodatkowo obsługiwany przez większość aplikacji do nagrywania płyt CD (patrz: CHIP 3/2001, str. 126)

Zakup karty TV powinien być dobrze przemyślany, gdyż nie wszystkie programy magnetowidowe współpracują z każdym sprzętem. Bardzo dużo zależy od użytych sterowników oraz zainstalowanego systemu operacyjnego (patrz: ramka, str. 120).

Cyfrowy potrafi więcej

Tradycyjny magnetowid ma wbudowany tuner TV oraz ograniczone możliwości wynikające z użytego medium – taśmy magnetycznej. Program komputerowy nie ma takich wad, a jego funkcjonalność zależy wyłącznie od pomysłowości autora. Zapis materiału na dysku twardym pozwala dodatkowo spojrzeć na nasz „magnetowid” z innego punktu widzenia i oddać użytkownikowi produkt o nowych możliwościach. Jedną z nich jest odtwarzanie materiału podczas nagrywania (timeshifting), umożliwiające oglądanie filmów i audycji, których rejestracja jeszcze się nie zakończyła. Opcja ta jest dostępna jedynie w dwóch najlepszych programach – PowerVCR II 3.0 i WinDVR 1.8 – i wymaga bardzo szybkiego (7200 obr./min) „twardziela”.

Niektóre aplikacje oferują też funkcje pomijania reklam oraz nakładania napisów pobranych z odpowiedniej strony telegazety lub pliku tekstowego, co także odróżnia je od klasycznego magnetowidu. Niestety, programy te nie są lokalizowane na rynek polski i jeśli mają funkcję EPG (Eletronic Program Guide), to jej zastosowanie jest ograniczone do krajów Ameryki Północnej.

Przy słabym sygnale telewizyjnym przydatne może się okazać zastosowanie filtrów obrazu (zwłaszcza redukcji szumów) nakładanych w czasie rzeczywistym podczas nagrywania i kodowania. Zwiększa to jednak zapotrzebowanie na moc obliczeniową procesora. Oprócz PowerVCR możliwość taką ma CinePlayer DVR Plus 2.51 oraz przetestowany poza konkursem VirtualDub 1.4.7.

ProgramPowerVCR II 3.0 StandardWinDVR 1.8CinePlayer DVR Plus 2.51NanoDVR 1.2.0.4VirtualDub 1.4.7
Producent, krajCyberLink, TajwanInterVideo, USARavisent, USANanocosmos, NiemcyAvery Lee, USA
http://www.gocyberlink.com/intervideo.com/ravisent.com/nanocosmos.de/virtualdub.org/
Cena (z VAT-em)ok. 250 zł *)ok. 500 zł *)ok. 400 zł *)ok. 350 zł **)freeware
Wyniki testów
Instalacja (20%)    75,070,065,040,0Program nie został
oceniony ze względu
na niespełnienie
kryteriów testu
(patrz: str. 122).
Funkcjonalność (50%)    86,078,049,037,0
Ergonomia (20%)    90,093,050,028,0
Pomoc (10%)    70,070,055,030,0
POWER    83,078,653,035,1
ECONO100,071,053,237,3
KomentarzProgram stabilny, wydajny i prosty w obsłudze. Łatwo konfigurowalny, o wysokiej jakości nagrania. Wymaga mocnego sprzętu dla stosowania filtrów podczas nagrania w jakości DVD.Duże możliwości definiowania formatów – niestety, bez swobodnej regulacji rozmiaru klatki. Wymaga szybkiego dysku dla funkcji timeshifting. Wysoka jakość nagrań. Brak filtrów jakości.Jedyny program z możliwością nagrania ASF. Średnia stabilność pracy. Dobra jakość nagrania. Małe możliwości konfiguracyjne. Brak możliwości nagrania w pełnym formacie DVD.Małe możliwości programu i bardzo niestabilna praca. Ograniczony format zapisu do maks. SVCD. Trudna i nieczytelna konfiguracja. Średnia jakość nagrania.Ta darmowa aplikacja ma duże możliwości konfiguracyjne i umożliwia zrzut filmu do pliku AVI. Dodatkowo program pozwala na rejestrację materiału z dowolnego kodeka.
Instalacja
Wymagania sprzętoweVCD: PII 450 MHz; DVD: P4 1,4 GHzVCD: PII 500 MHz, DVD: > 1,0 GHzVCD: PII 300 MHzVCD: Pentium IIPentium II
Sterowniki: VfW/WDMnie/taknie/taktak/częściowo1)tak/nietak/nie
Diagnostyka systemuTryb DMA dla dysku, rozszerzenia procesora (MMX, 3DNow! itp.)DirectX, HTML Help, rozszerzenia procesora (MMX, 3DNow! itp.)DirectX, Windows MediaPlayerBrak automatycznej, można wybrać profil sprzętowyBrak automatycznej, auxsetup.exe pozwala na sprawdzenie dysków
Funkcjonalność
Obsługiwane standardy: VCD/SVCD/DVDtak/nie/taktak/nie/taktak/nie/częściowo2)tak/tak/nien.d.
Profile i szablony: wbudowane/tworzenietak/taktak/takczęściowo/nieczęściowo/nienie/częściowo
Kodeki: MPEG-1/MPEG-2/ASFtak/tak/nietak/tak/nietak/tak/taktak/tak/niewszystkie zainstalowane
Jakość nagrańWysoka jakość przy pełnym formacie DVD. Stosowanie filtrów powoduje „klatkowanie” nawet przy P4 1,4 GHz. Na słabszym sprzęcie występują zakłócenia w jakości obrazu DVD.Wysoka jakość nagrania przy pełnym formacie DVD. Przy procesorze Duron 700 obraz w jakości DVD „klatkuje”. VCD dobrej jakości.W zakresie możliwości programu (VCD) wysoka jakość nagrania. Niski bitrate dla DVD powoduje słabą jakość nagrań tego formatu.Program dobrze radzi sobie tylko z VCD. Mało zniekształceń. Nagrywanie w innych standardach często zostaje przerwane po kilku sekundach. Dobra jakość dźwięku.Jakość nagrania jest uzależniona od zainstalowanego w systemie kodeka oraz jego parametrów.
Dodatkowe filtryRedukcja szumu, wygładzanieBrakRedukcja szumuBrakKilka, m.in. redukcja szumów
Obsługa dużych plikówczęściowo3)tak4)nie5)nienie/częściowo
Timer/Programowanie nagrywaniatak/taknie/taknie/taknie/nienie/nie
Program TV/Multipodglądnie6)/taknie6)/taknie6)/nienie/nienie/nie
Nagrywanie z odtwarzaniem/powtórkatak/taktak7)/tak7)nie/nienie/nienie/nie
Stop-klatkataktaktaknienie
Wbudowany odtwarzacz plikówtaktaktaknietak
Podstawowa obróbka wideotaknienienietak
Ergonomia
Ogólna łatwość obsługiProsta obsługa. Czytelny wyświetlacz. Łatwy dostęp do opcji i konfiguracji. Panel nawigacyjny.Prosta oraz intuicyjna konfiguracja i obsługa. Szybki dostęp do opcji. Czytelny wyświetlacz.Trudny wybór kanałów pilotem. Przy błędnych ustawieniach program się zawiesza.Uciążliwa konfiguracja, ubogi interfejs. Przy niestandardowych ustawieniach program się zawiesza.Raczej dla koneserów. Opcje konfiguracyjne ukryte w wielu przełącznikach i oknach dialogowych.
Regulacja parametrów obrazutaktaktaktakn.d.
Dobór parametrów nagrywania (profil)
  – liczba klatek na sekundę/rozmiar klatkiczęściowo/częściowotak/częściowonie/częściowotak/częściowotak/tak
  – wybór kodeka/strumienia danychtak/taktak/taktak/częściowotak/taktak/tak
  – ustawienia dźwięku/podziału plikówtak/nieczęściowo/taknie/częściowonie/nietak/tak
  – ustawienia GOPtaktaknietakn.d.
Pomoc
System pomocy online i FAQ na stronie WWW. Podręcznik i pomoc w języku angielskim z dobrym opisem poszczególnych funkcji.FAQ i podręcznik dostępne na stronie WWW. Bardzo dobry opis funkcji i konfiguracji (po angielsku).System pomocy online, małe FAQ na stronie. Obszerny podręcznik użytkownika z opisem programu i jego funkcji.Słaby system pomocy. Ubogi plik HLP oraz FAQ na stronie producenta.Program na licencji GNL. Dostępna wszelka pomoc online i system FAQ. Dodatkowo plik pomocy z opisem opcji.
1) nie ze wszystkimi kartami; podczas testu karta nie współpracowała ze sterownikami WDM; 2) brak zdefiniowanego profilu i możliwości ustalenia strumienia danych powyżej 3000 kbit/s; 3) automatyczny podział na pliki wielkości ok. 600 MB; 4) obsługa dużych plików (>2 GB), możliwość podziału na mniejsze pliki; 5) dla VCD możliwość podziału pliku na 1 lub 2 płyty CD; 6) opcja niedostępna dla polskiego użytkownika; 7) przy dysku 7200 obr./min i P4 1,4 GHz zaobserwowaliśmy efekt „klatkowania”; *) – wg kursu USD z 15.11.2001 (1 USD = 4,096 zł) **) – wg kursu euro z 15.11.2001 (1 euro = 3,616 zł); n.d. – nie dotyczy
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.