Odkurzanie kapelusza

Jeden z najpopularniejszych "Pingwinów" doczekał się kolejnej wersji. Czy wytrzyma on konkurencję z depczącym mu po piętach Mandrake 8.1?

Po premierze najnowszego Red Hata na pierwszy plan wysunęły się narzekania użytkowników na niezbyt aktualne pakiety wchodzące w skład środowiska, szczególnie w porównaniu z Mandrake 8.1. Jednak zwolennicy Red Hata od razu przeszli do kontrofensywy, tłumacząc ten fakt lepszym dopracowaniem i stabilnością dystrybucji.

Red Hat 7.2 Enigma
Wymagania: PC 486, 32 MB RAM
+ popularność
+ prosta instalacja i konfiguracja
+ obsługa i automatyczna konwersja do ext3
– mało aktualne pakiety
– duża komercyjność dystrybucji
Producent: Red Hat, USA
http://www.redhat.com/
Cena: licencja GPL

Zmianie uległy oczywiście wersje składników najbardziej istotnych dla działania systemu. Wykorzystano jądro 2.4.7 z wbudowaną obsługą systemu plików ext3 oraz biblioteki glibc-2.2.4 i gcc-2.96. Miłośników X Window ucieszy zapewne fakt dodania GNOME 1.4 z Nautilusem jako menedżerem plików, KDE w wersji 2.2 oraz XFree86 4.1.0. Red Hat 7.2 obsługuje wspominany system plików ext3. Już podczas instalacji możemy łatwo przekonwertować partycje ext2 do nowego standardu. Proces ten przebiega szybko i bez żadnych komplikacji.

Dodatkowymi cechami, którymi szczyci się Red Hat, są nowe graficzne narzędzia, służące m.in. do konfiguracji sieci – zarówno przez modem, jak i karty sieciowe – czy zarządzania użytkownikami. Udoskonalono także Disk Druida – popularny program przeznaczony do tworzenia partycji podczas instalacji systemu.

Inna nowość to zastąpienie popularnego LILO zyskującym powszechne uznanie GRUB-em. Takie posunięcie programistów tłumaczone może być większą elastycznością nowego menedżera. Z którego z nich skorzystamy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Podczas instalacji Red Hat 7.2 umożliwia konfigurację firewalla. Nowy „Czerwony kapelusz” z pewnością zasługuje na zainteresowanie – i to nie tylko ze strony jego dotychczasowych użytkowników.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.