Trzecia siła

Minitest płyt głównych dla procesorów Pentium 4

Procesor Pentium 4, skazany do niedawna na współpracę z pamięciami Rambus, obecnie może działać ze wszystkimi popularnymi typami modułów. Po chipsecie Intel 850 na rynku pojawił się układ VIA P4X266, którego sytuacja prawna ciągle nie została ostatecznie wyjaśniona. Coraz więcej firm decyduje się jednak na produkcję płyt według przepisu VIA, nie bacząc na ostrzeżenia ze strony Intela. Aby zachęcić największych dostawców, tajwański potentat wypuścił serię własnych płyt głównych. Jednocześnie chodzą słuchy, że konflikt korporacji VIA z Intelem dobiega końca. Być może wpływ na to ma premiera układu i845 z obsługą pamięci DDR. Dopóki jednak obaj producenci nie dojdą do porozumienia, sytuacja na rynku sprzyja pojawieniu się trzeciego gracza. Szansę tę dostrzegła firma SiS, która w przeciwieństwie do VIA nabyła prawa do patentów potrzebnych przy produkcji płyt dla Pentium 4.

W grupie dwunastu prezentowanych płyt głównych znalazł się także model bazujący na chipsecie SiS 645. Układ zamontowany jest na płycie MSI 645 Ultra wyposażonej w trzy złącza DIMM dla modułów DDR. Wyniki testów jednoznacznie wskazują, iż 645 Ultra to obecnie jedna z najszybszych płyt głównych dla Pentium 4 i DDR-ów. Wysoką wydajność konstrukcji z SiS-em na pokładzie widać szczególnie w benchmarkach mierzących przepustowość podsystemu pamięci. Twórcy 645 zdołali stworzyć produkt co najmniej równie wydajny jak konstrukcja VIA. Osiągi nowego chipsetu są porównywalne z wynikami prezentowanymi przez systemy bazujące na Intelu 850 i pamięciach Rambus.

Również Intel zaczął wreszcie dostarczać producentom płyt głównych swój DDR-owy chipset i845D. Zaletą płyty MSI 845 Ultra bazującej na nowym układzie jest z pewnością bogate wyposażenie. Oprócz dodatkowego kontrolera dysków IDE Raid zainstalowano także sześciokanałowy układ dźwiękowy oraz rzadko dotychczas spotykany kontroler szybkiego interfejsu szeregowego USB 2.0. Rarytasem jest także dołączone oprogramowanie Fuzzy Logic 3, które umożliwia wygodne podkręcanie procesora bezpośrednio z poziomu systemu Windows.

Po pierwszych testach można śmiało powiedzieć, że jest to produkt udany i dorównuje modelom SiS-a czy VIA. Choć w wiekszości testów płyta główna bazująca na chipsecie SiS 645 okazała się minimalnie szybsza, to w przypadku P4X266 w zależności od typu testów raz przewagę miał układ VIA, innym razem 845D. Co ciekawe, w teście kodowania plików dźwiękowych do MP3 oraz w aplikacyjnym SYSmarku 2001 MSI 845 Ultra dorównuje wydajnością płycie wyposażonej w chipset Intel 850 i drogie pamięci Rambus.

SiS prowadzi 5:3

Konstruktorzy SiS-a 645, nie bacząc na i tak już wysoką wydajność swojego chipsetu, postanowili zachować asa w rękawie. Okazuje się bowiem, że płyty bazujące na nowym układzie mogą obsługiwać także pamięci DDR333 pracujące z częstotliwością 166 MHz. Aby umożliwić współpracę tak szybkich modułów z Pentium 4, który wykorzystuje magistralę FSB 100 MHz, w BIOS-ie płyty MSI 645 Ultra pojawiła się opcja taktowania pamięci i FSB w stosunku 5:3. Niestety, w czasie gdy przeprowadzałem testy, tego typu układy DDR nie były jeszcze dostępne. Można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że wydajność płyt głównych z układem SiS 645 i pamięciami DDR333 będzie większa niż w przypadku DDR266 i ma szansę co najmniej dorównać wydajności Rambusów i Intela 850. Wygląda na to, że skłócone ze sobą firmy Intel i VIA po zakończeniu sporu będą musiały zmierzyć się z nowym przeciwnikiem, dysponującym silnymi atutami. Na razie to właśnie produkty z układami tych dwóch koncernów opanowały rynek płyt dla Pentium 4.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News