Zmiana warty?

Jeśli przestaje nam wystarczać pojemność oferowana przez płyty CD-R/RW - nic nie szkodzi. Na swoją kolej już czekają zapisywalne krążki DVD.

Spróbujmy przypomnieć sobie początki najpopularniejszego dziś nośnika danych, jakim jest płyta CD. Kilka lat temu, gdy na rynek domowych komputerów trafiały pierwsze czytniki tych krążków, chyba niewielu podejrzewało, że standard ten zdobędzie tak dużą popularność. Powodów było wiele – główne to początkowo wysokie ceny napędów oraz samych nośników, a także brak możliwości zapisu płyt w warunkach domowych. Z czasem jednak okazało się, że wspomniany standard ma zalety, których nie oferuje żaden inny nośnik. Efekty odczuwamy do dzisiaj – trudno obecnie znaleźć użytkownika, który w swojej kolekcji nie ma chociaż jednego krążka CD.

Nie trzeba zbyt wiele wysiłku, by zauważyć, że opisana historia powtarza się, z tym że rolę nośników CD-ROM zajmą już wkrótce płyty DVD. Wypadałoby więc postawić pytanie, czy grozi nam kolejna rewolucja i czy krążki CD podzielą w końcu los dyskietek. Obecnie płyty DVD pozwalają przechowywać dane różnego rodzaju, a gwoździem do trumny dla CD-ROM-ów mogą okazać się nagrywarki DVD pozwalające na zapis nośników w domu.

Umarł król…

Bardzo duża, a na dodatek wciąż rosnąca popularność płyt DVD ma swoje uzasadnienie. Największym atutem nośników tego typu jest ich pojemność, która może się wahać w zależności od struktury dysku pomiędzy 4,37 a 15,9 GB. Porównanie z płytą CD wypada więc na pierwszy rzut oka na niekorzyść tej ostatniej. System korekcji błędów, będący integralną częścią nowego standardu, został także znacznie ulepszony. Oznacza to, że płyty DVD są potencjalnie dużo bardziej odporne na wszelkie defekty i nawet poważne uszkodzenie krążka nie powinno powodować przekłamań podczas odczytu danych. Wpływa to znacząco na żywotność samego nośnika, którą szacuje się na ponad 200 lat. Na dodatek napędy DVD-ROM są znacznie szybsze od tradycyjnych CD-ROM-ów (przy odczycie płyt DVD). Transfer danych podczas odczytu płyty DVD z pojedynczą prędkością jest w przybliżeniu równy szybkości odczytu dysku CD z prędkością 9x (1350 KB/s). Trzymając się tego przelicznika, w napędzie DVD-ROM o maksymalnej szybkości odczytu 16x uzyskujemy transfer danych z krążka DVD przekraczający 21 MB/s, czyli CD-ROM-owe 140x!!!

Teoria a praktyka

Niestety, sama archiwizacja danych na płytach DVD nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać. O ile w przypadku dysków CD mamy zaledwie dwa najpopularniejsze formaty zapisywalnych płyt (CD-R i CD-RW), a problemy z kompatybilnością występują sporadycznie, o tyle mówiąc o zapisie dysków DVD, musimy się liczyć z koniecznością wyboru pomiędzy kilkoma standardami (patrz: ramka). Na domiar złego nagle może się okazać, że pieczołowicie przygotowana, a później przeniesiona na nośnik kompilacja działa wyłącznie w naszej nagrywarce, a napęd DVD, np. w pracy, w ogóle nie rozpoznaje stworzonej przez nas płyty.

Osobiście mieliśmy okazję przekonać się, jak wszystko to działa w praktyce – postanowiliśmy wziąć pod lupę dwa urządzenia pozwalające na zapis różnych formatów płyt DVD. Poniżej krótka relacja z testu oraz garść wniosków, jakie nam się w czasie jego trwania nasunęły.

Komu plus, komu minus

W teście wzięły udział dwa napędy: HP dvd100i i Pioneer DVR-A03 – z pozoru identyczne, w rzeczywistości różniące się jedną, ale istotną właściwością – standardem zapisu. Cechą wspólną obu urządzeń jest fakt, że pozwalają one na zapis tradycyjnych płyt CD, co czyni z nich bardzo funkcjonalne napędy combo (CD/DVD). Generalnie jednak na tym podobieństwa się kończą – HP dvd100i to urządzenie przeznaczone do zapisu płyt DVD+RW, Pioneer DVR-A03 nagrywa zaś wyłącznie dyski DVD-R oraz DVD-RW. Ta subtelna na pierwszy rzut oka różnica może stać się powodem wielu przykrych niespodzianek, związanych z niekompatybilnością formatów. I tak, o ile krążki DVD-R czy DVD+RW są czytane przez oba napędy, o tyle zapis na tym drugim nośniku przy wykorzystaniu produktu firmy Pioneer okazuje się niemożliwy. Ta sama sytuacja dotyczy modelu HP dvd100i i nośników DVD-RW – odczyt owszem, ale o zapisie możemy tylko pomarzyć.

Pewnym mankamentem jest długi czas zapisu samych płyt DVD. Otóż nagranie pełnego dysku (4,32 GB) z podwójną prędkością zajmuje nieco ponad czterdzieści minut. Jeżeli włączymy przy tym weryfikację zapisywanych informacji (ustawienie zalecane przez producentów), czas ten może się wydłużyć nawet o dodatkowych dwadzieścia pięć minut. Biorąc jednak pod uwagę, że zapis podobnej ilości danych na siedmiu krążkach CD-ROM zajmie nam około 30 minut, czas zapisu płyty DVD jest relatywnie krótki.

Dane techniczne i wyniki testu
Modeldvd100iDVR-A03
ProducentHewlett-PackardPioneer
Serwis WWW [http://]www.hp.com/www.pioneer.co.jp/
DostawcaHewlett-Packard PolskaAB SA
MiastoWrocławWarszawa
Serwis WWW [http://]www.hp.pl/www.ab.pl/
Cena (z VAT-em)3399 zł3349 zł
Gwarancja12 miesięcy12 miesięcy
Wyniki testu
Prędkość zapisu CD-R10,8x (1620 KB/s)7,4x (1110 KB/s)
Prędkość zapisu CD-RW9,1x (1365 KB/s)3,7x (555 KB/s)
Prędkość zapisu DVD-Rn.d.1,4x (1890 KB/s)
Prędkość zapisu DVD+/-RW1,7x (2295 KB/s)n.d.
Dane techniczne
InterfejsATAPIATAPI
Bufor [KB]20482048
Obsługiwane formaty odczytuCD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-R, DVD+RW, DVD-RWCD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+RW
Obsługiwane formaty zapisuCD-R, CD-RW, DVD+RWCD-R, CD-RW, DVD-R, DVD-RW
Prędkość odczytu CD-ROM32x24x
Prędkość odczytu DVD-ROM8x4x
Prędkość zapisu CD-R12x8x
Prędkość zapisu CD-RW10x4x
Prędkość zapisu DVD-Rn.d.2x
Prędkość zapisu DVD-RWn.d.1x
Prędkość zapisu DVD+RW2,4xn.d.
Ceny z 8.11.2001, n.d. – nie dotyczy
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.