Bond? Wynocha!

Szpiedzy denerwują. Spróbuj wypędzić ze swojego komputera elektroniczne wersje Stirlitzów, Bondów i Klossów.

Mnóstwo share- i freeware’owych programów instaluje specjalne narzędzia-agenty, pozwalające np. zebrać dane dotyczące użytkownika komputera i przesłać je za pośrednictwem Sieci – oczywiście bez pytania o zgodę właściciela peceta. Ludzie na ogół nie lubią szpiegowania i już sam fakt, że ktoś może zbierać informacje o nich, potrafi doprowadzić przeciętnego obywatela do białej gorączki. Bywa zresztą i gorzej – działalność tzw. spyware nieraz jest tylko wstępem do ataku na konkretny komputer. Kto potrafi zaręczyć, że aplikacja-szpieg nie przechwyciła na przykład hasła do konta pocztowego?

Na szczęście istnieją też narzędzia pozwalające usunąć z systemu rozmaitych elektronicznych Bondów. Jedną z najbardziej znanych aplikacji z gatunku „antispyware tools” jest Ad-aware amerykańskiej firmy Lavasoft. Program (dostępny w wersji 5.62) został wyposażony w polską nakładkę językową. Aplikacja znajduje się na dołączonej do CHIP-a płycie CD; nakładkę natomiast można pobrać ze strony producenta (http://www.lavasoftusa.com/).

Instalacja narzędzia jest banalnie prosta – wystarczy uruchomić plik AAW.EXE i czterokrotnie nacisnąć klawisz Next, a następnie zakończyć instalację, używając przycisku Finish. W celu spolonizowania aplikacji rozpakowujemy zbiór POLISH.ZIP i kopiujemy zawartość folderu \Polish do roboczego katalogu aplikacji (zazwyczaj jest to C:\Program Files\Lavasoft Ad-aware\Lang).

Ad-aware jest już w zasadzie gotowy do pracy. Trzeba go jeszcze tylko poprawnie skonfigurować. Osoby, które zechcą nieco ułatwić sobie korzystanie z narzędzia, powinny zapoznać się z dostępnymi opcjami uruchomieniowymi programu – dzięki nim uda się na przykład zautomatyzować wykonywanie pewnych czynności.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.