Coś dla telemaniaków

Test zewnętrznych tunerów telewizyjnych firmy AVerMedia

Telewizja jest nieodłącznym elementem życia wielu osób. Dostarcza rozrywki, roznieca emocje, rozśmiesza, wzrusza, a czasami jest powodem kłótni rodzinnych – jak bowiem wytłumaczyć żonie lub dziewczynie wyższość meczu piłkarskiego nad kolejnym odcinkiem serialu „Klan”? Zadanie trudne, ale jest sposób na pogodzenie obu stron. Ekran monitora komputerowego można w łatwy sposób zamienić w drugi odbiornik TV. Potrzebny jest tylko tuner telewizyjny, na przykład taki jak AVerMedia AverTV Box lub AVerTV HotCha.

AVerMedia AVerTV Box
Tuner TV: Philips PAL (FI1256 Mk2/PH)
Wejścia: antenowe 75 om, VGA, DVD Player (Y, PB, PR), 2 x wideo kompozytowe (RCA), S-Video, 2 x analogowe audio
Wyjścia: VGA, kompozytowe wideo (RCA), analogowe audio Surround (dwie pary głośników – 2 x minijack), audio stereo (2 x RCA)
Standardy wizyjne: PAL-DK
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 820 zł
+ możliwość działania bez włączonego komputera i sterowników
+ funkcja usypiania – Sleep Timer
– nieostry obraz pochodzący z karty graficznej, wyświetlany na monitorze podłączonym do tunera
AVerMedia AVerTV HotCha
Tuner TV: Philips PAL (FI1256 Mk2/PH)
Wejścia: antenowe 75 om, audio stereo (minijack), kompozytowe wideo (RCA)
Wyjścia: audio stereo (minijack), kompozytowe wideo (RCA)
Standardy wizyjne: PAL-DK
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 390 zł
+ niewielkie wymiary
+ funkcja usypiania – Sleep Timer
– wymagana karta graficzna lub monitor z wejściem wideo
Producent: AVerMedia, Tajwan
http://www.aver.com/
Dostawca: Compact-Komputery, Białystok
tel.: (85) 746 59 04
http://www.compact.pl/

Dajcie tu jakąś muzyczkę

W odróżnieniu od większości tunerów, montowanych w złączu PCI, prezentowane produkty są urządzeniami zewnętrznymi – nie trzeba montować ich w komputerze ani instalować żadnych sterowników. AVerTV Box wyposażono w wyjście VGA, do którego podłącza się monitor. Obraz odbieranych stacji TV wyświetlany jest na jego ekranie w maksymalnej rozdzielczości 800×600 (PC) lub 832×624 (Mac) z odświeżaniem 50-75 Hz. Dźwięk z kolei przesyłany jest do głośników podpiętych bezpośrednio do urządzenia. Ciekawostką jest opcja dźwięku 3D Stereo Surround. Do dodatkowego wyjścia audio można podłączyć drugą parę głośników i – według zapewnień producenta – cieszyć się pseudoprzestrzennym dźwiękiem. Działanie wspomnianej funkcji jest dosyć zagadkowe, ponieważ nigdzie w instrukcji nie wspomniano, że tuner obsługuje jakikolwiek standard fonii stereo (A2 lub NICAM). Podłączenie drugiej pary głośników daje użytkownikowi jedynie dodatkowe dwa źródła dźwięku, ale powielenie sygnału stereo na pewno nie wystarczy, aby uzyskać efekt 3D spotykany w kartach dźwiękowych.

Tuner może automatycznie wyszukać i zapamiętać do 181 kanałów. Dzięki wejściom audio-wideo AVerTV Box współpracuje również z innymi urządzeniami. Można do niego podłączyć np. magnetowid VHS, konsole gier (Nintendo, Sega, Xbox czy PlayStation) lub stacjonarny odtwarzacz DVD, a obraz pochodzący z nich oglądać na monitorze. AVerTV Box można wpiąć w tor wideo między kartę graficzną a monitor, tak aby nie trzeba było za każdym razem, gdy chce się oglądać TV, przełączać monitora między komputerem i tunerem. Jednak w tej konfiguracji ujawnia się jedyna wada AVerTV Boksa – obraz generowany przez kartę graficzną jest nieostry i rozmazany.

Zasada działania drugiego tunera AVerTV HotCha jest bardzo podobna. Pewne ograniczenie wprowadza jedynie kompozytowe wyjście wideo, ponieważ można podłączyć do niego monitor CRT, LCD lub projektor wyposażony w takie samo wejście. Na projektor niewielu z nas stać, a monitora z kompozytowym wejściem wideo można szukać ze świecą. Rozwiązaniem pośrednim jest zaopatrzenie się w kartę graficzną z kompozytowym wejściem wideo, umożliwiającą przechwytywanie obrazu TV z tunera HotCha.

Sterowanie czyli wygoda

Pracą prezentowanych urządzeń można sterować za pomocą ergonomicznych przycisków zamontowanych na obudowie (regulacja siły głosu, zmiana kanałów, włączanie i wyłączanie) i opcji czytelnego menu OSD (niestety, nieprzetłumaczonego na język polski), wyświetlanego na ekranie. Przyciski na obudowie służą tylko do sterowania podstawowymi funkcjami tunerów – reszta opcji dostępna jest z poziomu pilotów komunikujących się z obydwoma urządzeniami za pomocą fal podczerwieni. Pilot w AVerTV Boksie przypomina większość urządzeń do sterowania na odległość stosowanych w sprzęcie typu audio-wideo. Nietypowo wygląda pilot dołączony do AVerTV HotCha. Jest bardzo cienki i mały, ale nie przeszkadza to w sprawnej obsłudze funkcji tunera. Obydwa urządzenia są wygodne w obsłudze i poręczne.

Do istotnych zalet prezentowanych tunerów należą łatwa obsługa, przenośność i funkcjonalność. Zastrzeżenia może budzić wysoka cena AVerTV Boksa – za ponad 800 zł można już przecież kupić podstawowy model telewizora 21-calowego. Decyzja zawsze należy do użytkownika. Nie zapominajmy jednak, że zewnętrzny tuner można podłączyć nie tylko do dużego i ciężkiego zwykle monitora, ale również zabrać w podróż i oglądać telewizję np. na służbowym notebooku.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News