Dłuższe życie

Mysz bezprzewodowa, a na dodatek optyczna? Czy to przypadkiem nie oznacza cotygodniowej wymiany baterii? Okazuje się, że niekoniecznie.

Problem jest prosty: na rynku pojawiły się myszki, które jednocześnie są bezprzewodowe i korzystają z optycznego systemu wykrywania ruchu urządzenia. Takimi „gryzoniami” są np. Logitech Cordless MausMan Optical i Microsoft Wireless WheelMouse. Mysz tego typu jest zasilana za pomocą baterii (zazwyczaj dwóch zwyczajnych „paluszków”). Dioda, z której korzysta czujnik ruchu, pobiera jednak sporo prądu, co zmusza nas do stosunkowo częstej wymiany baterii.

Okazuje się, że pobór mocy myszy opisywanego typu można bardzo drastycznie zredukować. Tajemnica tkwi w rodzaju podkładki pod naszego „gryzonia”. Zgodnie z zaleceniami producenta powinna ona być jak najjaśniejsza – i nie jest to czcza gadanina speców od marketingu, usiłujących wytłumaczyć jakoś niedostatki produktu.

Mysz optyczna dokonuje pomiaru przesunięcia za pomocą wspomnianego już czujnika. Sensor ten posługuje się pomocniczą diodą LED, oświetlającą podłoże, po którym porusza się mysz. Urządzenie potrafi przy tym regulować natężenie światła emitowanego przez diodę w zależności od warunków – czyli głównie rodzaju podłoża. Im ciemniejsza podkładka, tym intensywniej trzeba ją oświetlać. Wraz ze zwiększaniem natężenia światła rośnie pobór mocy.

W naszym laboratorium zmierzyliśmy natężenie prądu przepływającego przez diody dwóch testowych myszek (patrz: tabelka u dołu strony), umieszczonych kolejno na białej i czarnej powierzchni. Wyniki pomiaru mogą być zaskakujące. W przypadku optycznej myszy Microsoftu natężenie pobieranego prądu to odpowiednio 46 mA i 35 mA, a więc różnica wynosi ponad 20%. Jeszcze dokładniej widać to w przypadku myszki Logitecha, gdzie pobór prądu przez myszkę umieszczoną na ciemnej, testowej podkładce jest o ponad 30% większy, niż w przypadku jasnej podkładki (odpowiednio 43 mA i 28 mA). Oznacza to, że mysz zasilana alkalicznymi bateriami zamiast około 50 godzin będzie mogła nieprzerwanie pracować ponad 70 godzin. Dla porównania bezprzewodowa mysz wyposażona w tradycyjną kulkę pobiera prąd rzędu 10-20 mA.

Wytwórcy opisywanych urządzeń przestrzegają przed stosowaniem zbyt ciemnych podkładek. Wskazówki takie możemy znaleźć m.in. na stronie Logitecha (http://www.logitech.com/). Byłoby jednak miło, gdyby producenci dołączali do dosyć drogich w końcu gadżetów specjalną podkładkę – najlepiej zrobioną z odpowiedniego materiału. Na razie pozostaje nam zdanie się na mousepady oferowane w sklepach i na giełdach.

Wyniki testów
MyszCiemna podkładkaJasna podkładka
Logitech Cordless MausMan Optical43 mA28 mA
Microsoft Wireless ItelliMouse Explorer46 mA35 mA
Microsoft Wireless WheelMouse< 20 mA< 20 mA

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.