MSTBoot 4.2

Gdy musisz korzystać z kilku systemów operacyjnych, a przerażają Cię skomplikowane pliki konfiguracyjne linuksowego LILO, sprawdź, czy nie wystarczy zainstalować MSTBoot 4.2.

Przeciętny posiadacz PC-ta może dziś wybierać pomiędzy systemem Windows, Linuksem, BeOS-em i wieloma innymi. Wraz z większą liczbą dostępnych platform pojawiły się programy umożliwiające uruchomienie różnych systemów zainstalowanych na jednym dysku.

Wymagania: DOS, Windows, 1,36 MB na dysku (oraz dyskietka)
+ niska cena
+ dwie wersje programu
– konieczność posiadania partycji FAT (przy większej liczbie systemów)
Producent: Olaf H. Barth, Niemcy
http://www.mstboot.com/
Rejestracja: 14 USD

Jednym z takich narzędzi jest MST-Boot. Umożliwia on instalację aż 12 systemów. Oferuje również możliwość określenia, czy systemy zainstalowane są na różnych partycjach (także rozszerzonych) czy też na jednej. Dzięki wielu kreatorom użytkownik MSTBoot nie musi modyfikować żadnych plików konfiguracyjnych, jak ma to miejsce na przykład w programie Beret’s System Loader (patrz: CHIP 3/99, str. 138). Wystarczy jedynie odpowiedzieć na kilka pytań zadanych przez program podczas konfiguracji. Menu startowe wyświetlane jest w trybie tekstowym i nie dorównuje na pewno temu, co znamy z PowerQuest BootMagica, ale jest z pewnością alternatywą dla np. LILO.

Do działania MSTBoot potrzebuje partycji FAT (12, 16 lub 32), w której boot sektorze się instaluje. Jeśli nie mamy takiej partycji, możemy sięgnąć po „młodszego brata” – program Easy Boot Manager. Jest to okrojona wersja MSTBoot, dołączana do niego począwszy od wersji 4.2. Easy Boot Manager może zarządzać czterema partycjami i instaluje się w MBR.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.