Nie taki zły, jak go malują

Przegląd oferty usług informacyjnych WAP

Telefony komórkowe zawojowały świat, a obecnie bardzo dużo mówi się o mobilnym Internecie. Niestety, protokół WAP, który pierwotnie miał zaspokoić głód swobody dostępu do Sieci, zawiódł oczekiwania większości entuzjastów nowoczesności. Standard ten wprowadzono w 1998 roku, ale obecnie wiele osób mających aparaty obsługujące WAP nie wie, co on tak naprawdę im oferuje. To fakt – standard ten zawiódł jako bezprzewodowy dostęp do Internetu, ale kto powiedział, że nie może pełnić funkcji informacyjnych? Czy WAP rzeczywiście do niczego się nie nadaje?

Celem stworzenia WAP było ułatwienie użytkownikom urządzeń mobilnych dostępu do informacji i usług internetowych. Jednak o powodzeniu lub sposobie wykorzystania nowej technologii decydują ostatecznie sami użytkownicy. Przyjrzyjmy się, jaka oferta czeka na nas u rodzimych operatorów telefonii komórkowej, z jakich serwisów możemy skorzystać w kraju oraz jakie są plany rozwoju mobilnego Internetu na świecie.

Dla każdego coś dobrego

Wystarczy chwila obserwacji, aby się przekonać, że właściciele sieci komórkowych bardzo dbają o swoje WAP-owe serwisy informacyjne. Co ciekawe, ich oferty są niemalże identyczne i składają się ze stałych działów, takich jak informacje o firmie, wiadomości z kraju i ze świata (dla Ery przygotowywane przez BBC), wiadomości biznesowe etc. Przeważnie, choć nie zawsze, „firmowe” serwisy WAP przeznaczone są tylko i wyłącznie dla abonentów konkretnej sieci. Mimo że zawartość prezentowana na poszczególnych portalach jest niemalże identyczna, to każda z sieci stara się podkreślać w tej dziedzinie swój indywidualny charakter.

Niech żyje nowa Era

W przypadku sieci Era szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na usługi lokacyjne, pozwalające na wyszukiwanie informacji o poszczególnych miastach. Dane te mogą dotyczyć zarówno konkretnych ulic, restauracji czy bankomatów, jak i szpitali, najbliższego komisariatu itp. Mówiąc o Erze, nie można nie wspomnieć o rozbudowanych serwisach rozrywkowych, w skład których wchodzą takie elementy, jak quiz „Omnibus” czy gry „Quo Vadis”, „Black Jack” oraz „Mój Pingwin”. To, co jednak zainteresowało mnie najbardziej z punktu widzenia abonenta, to usługi, które zaryzykuję określić mianem polskiego m-commerce. Mowa tu o możliwości zrobienia zakupów na stronie wap.era.pl. W chwili gdy piszę te słowa, można tylko zamówić kwiaty w wirtualnej kwiaciarni i przesłać je na niemalże dowolny adres w całym kraju. Jednakże w roku 2002 ma być dostępna cała gama sklepów i sklepików, w których będzie można zrobić zakupy za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Do końca roku 2001 sieć Era sprzedała ponad 500 tys. telefonów wyposażonych w przeglądarkę stron WAP. Możliwość korzystania z bezprzewodowego dostępu do Internetu uwarunkowana jest aktywowaniem usługi zwanej Transmisją danych dla WAP lub Pakietowej Transmisji Danych (GPRS, stałe połączenie z Siecią).

Idealne rozwiązania

Polska Telefonia Komórkowa Centertel wprowadziła na rynek usługę WAP IDEA w kwietniu 2000 r. Do tej pory w sieci Idea sprzedano ponad 800 tys. telefonów wyposażonych w przeglądarkę WAP, co stanowi 40% wszystkich aparatów w sieci Idea. Blisko połowa z nich korzysta obecnie z przeglądarki WAP w telefonie, a dochód z transmisji danych (DATA) zaczyna być widoczny także w przychodach firmy.

To, co przyciągnęło moją uwagę w ofercie PTK Centertel, to WBK24 WAP oraz WAP MAKLER. Pierwsza z wymienionych opcji umożliwia dokonywanie wszelkich operacji bankowych między rachunkami w WBK, opłacanie niemalże dowolnych faktur w dowolnych bankach oraz realizowanie innych przelewów. Druga natomiast to możliwość pełnego zarządzania swoim rachunkiem giełdowym w biurze maklerskim Global Capital Partners. Obie usługi można określić jako jeszcze prymitywne i ograniczone, ale najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok, który Idea ma już za sobą.

W serwisie WAP IDEA występuje także bardzo użyteczna opcja „Wyślij”, umożliwiająca wysłanie aktualnie czytanej informacji poprzez SMS do innego abonenta (także innych sieci) lub na adres poczty elektronicznej.

Ile kosztuje WAP-owanie
Era Idea Plus
0,48 zł/min1 0,15 zł/min 0,35 zł/min
0,34 zł/min2
1) pon-pt 8:00 do 18:00, 2) pon-pt 18:00 do 8:00 i w weekendy i święta

Wszystko na Plus

Trzecią siecią aktywnie rozwijającą usługi oparte na protokole aplikacji bezprzewodowych jest należący do Polkomtela Plus GSM. W samym roku 2001 sieć ta sprzedała ok. 300 tys. aparatów z wbudowaną przeglądarką WAP. Przeciętna, miesięczna liczba osób korzystających z WAP szacowana jest na 60 tys.

W przypadku Plusa warto zwrócić uwagę na takie usługi, jak WAP-owa książka telefoniczna abonentów, wykaz korporacji taksówkowych, numerów telefonów do nich (podział na miasta) oraz lista największych instytucji w Polsce z adresami i telefonami. Rzecznik prasowy Polkomtela Ryszard Woronowicz zaznacza, że serwisy będą dostępne zarówno przez WAP, jak i SMS. „WAP różni się od SMS tym, że pozwala umieścić w serwisie więcej informacji. Dzięki niemu wygodniej przegląda się strony. Staramy się też robić odnośniki do najpopularniejszych serwisów WAP, jakie powstały, np. WP czy Interia”.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News