Toshiba MK5002MPL

Test dysku twardego PCMCIA o pojemności 5 GB

Jeszcze niedawno zachwycaliśmy się pierwszymi dyskami IBM Microdrive, mieszczącymi gigabajt informacji, czy modelami w formie karty PCMCIA o pojemności 2 GB. W przypadku tych ostatnich maksymalna wielkość danych, jakie można zapisać, wynosi obecnie 5 GB.

Złącze: PCMCIA Type II
Sterowniki: Windows 95/98/Me/2000
Odporność na wstrząsy: włączony – 150 G, wyłączony – 1000 G
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena (z VAT-em): 2150 zł
+ prosta obsługa
– niezbyt wysoka wydajność
Producent: Toshiba, Japonia
http://www.toshiba.com/
Dostawca: Alstor, Warszawa
tel.: (22) 675 45 10
http://www.alstor.com.pl/

Choć w porównaniu ze standardowymi dyskami nie jest to może pojemność oszałamiająca, to wystarcza, by przechowywać niezbędne dokumeny i zbiory. Co więcej, dysk ma rozmiary karty kredytowej, tyle że jego grubość porównać można do pięciu złożonych razem „plastików”. Dzięki specjalnej konstrukcji wytrzymałość napędu na wstrząsy jest ponadtrzykrotnie wyższa niż w modelach o rozmiarach 3,5 cala. W praktyce wartość ta jest jeszcze wyższa, gdyż dysk dostarczany jest wraz z plastikową obudową, wyłożoną odpowiednio miękką gumą, tłumiącą drgania.

Wydajność napędu (odczyt: 1516 KB/s, zapis: 1386 KB/s) jest znacznie niższa od osiągów modeli o rozmiarze 2,5 cala, instalowanych np. wewnątrz notebooków. Najważniejsza jednak nie jest sama prędkość kopiowania plików, lecz łatwość obsługi, możliwość utworzenia szybkiej kopii oraz poufność przechowywanych informacji – w każdej chwili dysk można łatwo wyciągnąć i zabrać ze sobą.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News