Ukryty wymiar

Test karty graficznej z okularami 3D do odtwarzania filmów DVD.

W ostatnim czasie w zasadzie jedynie firma Asus dołączała do niektórych swoich kart graficznych okulary, dzięki którym w większości gier uzyskać można wrażenie trzeciego wymiaru. Podobne urządzenie przedstawiła również firma MSI, znana dotychczas przede wszystkim z produkcji płyt głównych.

IMAX w domu

Innowacyjność produktu MSI polega na mechanizmie sprawiającym, że oprócz specjalnie przygotowanych trójwymiarowych animacji czy statycznych obrazów wrażenie głębi uzyskać można również podczas odtwarzania filmów DVD! Nikomu, kto miał kiedykolwiek okazję oglądać film w kolorowych okularach lub specjalnych „przestrzennych” salach kina typu IMAX, nie trzeba wiele tłumaczyć. Pozostałym nie pozostaje nic innego jak wiara lub… odwiedziny w omijanych dotychczas z obojętnością salach niektórych kin, oferujących trójwymiarowe obrazy.

Tak jak w przypadku prostszych rozwiązań ze zwykłymi, dwukolorowymi okularami, w GeForce3Ti500 Pro-VTG obraz składany jest z dwóch naprzemiennie wyświetlanych części (półobrazów). Aby wyświetlić film z opcją 3D, skorzystać trzeba nie z programowego odtwarzacza, ale specjalnej aplikacji – 3D Theater. Po jej uruchomieniu, bazując na aktualnej częstotliwości odświeżania ekranu, tworzy ona tryb z przeplotem (interlace), wyświetlając dwa razy szybciej specjalnie generowane półobrazy. Z powodu podwojenia pionowej częstotliwości odświeżania, wyrażanej w hercach (Hz), przed uruchomieniem tego trybu warto ustawić maksymalnie niskie odświeżanie – np. 60 Hz. Wówczas po uruchomieniu opcji 3D DVD obraz pojawiać się będzie 120 razy na sekundę. Z taką częstotliwością powinna poradzić sobie większość nowszych monitorów. Wystarczy, że będą one zdolne do pracy z odświeżaniem poziomym wynoszącym tylko ok. 50 kHz. Taki warunek spełniają nawet kilkuletnie monitory z ekranem o przekątnej wynoszącej 15 cali.

Z opisanych możliwości nie skorzystają, niestety, zwolennicy filmów w formacie DivX. Trójwymiarowy efekt da się natomiast uzyskać w grach. Z tego względu kartę polecić można jedynie użytkownikom stawiającym na wysoką jakość filmów z płyt DVD lub Video CD oraz graczom.

Tanio dla bogatych

Model G3Ti500 Pro-VTG zaliczyć można do droższych kart graficznych. Na usprawiedliwienie podać trzeba jednak wysoką wydajność (ustępuje jedynie nieco szybszemu modelowi Leadteka z układem GeForce3 Ti500, który jest znacznie droższy), wejścia i wyjścia wideo, dekoder obsługujący formaty DV, AVI oraz MPEG-1/2, a także okulary 3D. Programowego wsparcia dostarczają zaś aplikacja do edycji wideo (WinProducer), konwerter formatów wideo (WinCoder) i standardowy programowy odtwarzacz DVD. Natomiast zwolenników gier zadowolić musi Sacrifice.

GeForce3Ti500 Pro-VTG
Chipset: nVidia GeForce3 Ti500
Taktowanie rdzenia/pamięci: 240/500 MHz
Pamięć ilość/typ: 64 MB/DDR SDRAM
Złącza: D-Sub, wejścia: S-Video, wyjścia: S-Video/Composite, 2 x okulary 3D
Cena (z VAT-em): 1550 zł (1450 zł bez okularów)
Gwarancja: 24 miesiące
+ kodowanie MPEG-1/2
+ efekt 3D w DVD
– wysoka cena
Producent: Microstar (MSI), Tajwan
http://www.msi.com.tw/
Dostawca: Incom, Wrocław
tel.: (71) 358 80 88, http://www.incom.pl/

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News