Uwaga, ptaszek!

Właściwie każdy chciałby robić dobre zdjęcia, ale nie każdemu zawsze się to udaje. Czasami wystarczy jednak komputer i jeden z prezentowanych programów, by nasza fotka była bez zarzutu.

Tradycyjne albumy na zdjęcia z szeleszczącymi kartkami mają dużo uroku i na pewno szybko nie zostaną wyparte przez komputerowe archiwa. Nic przecież nie zastąpi wieczoru przed kominkiem lub przy ognisku, spędzonego na oglądaniu fotek z rejsu po mazurskich jeziorach czy wypadu na narty. Coraz więcej posiadaczy komputerów i aparatów cyfrowych decyduje się jednak na tworzenie komputerowych albumów na dyskach twardych czy płytach CD-RW. Niektórzy z nich zwyczajnie wolą oglądać zdjęcia na ekranie monitora niż przerzucać kartki zakurzonego często albumu. Jak powszechnie wiadomo – o gustach się nie dyskutuje.

Przechowywanie kopii zdjęć na dysku komputera ma jednak dużo zalet. Przede wszystkim na elektroniczne obrazki nie działa czas – po prostu cyfrowe zdjęcia się nie zużywają. Poza tym możemy trochę oszukać rzeczywistość i poprawić niektóre błędy czy niedoróbki fotografa.

Czasem przydałby się nam zatem zestaw zawierający wszystkie potrzebne „narzędzia” – czyli programy – na przykład do uporządkowania zdjęć na dysku lub poprawienia ich jakości. Po prostu – mały fotograf.

Nie trzeba być grafikiem

Udało nam się już – samym lub w studiu fotograficznym – przenieść zdjęcia z „cyfraka” na dysk albo zeskanować obrazki z wakacji. Co dalej? Możemy je po prostu oglądać, używając do tego jednej z wielu przeglądarek plików graficznych, ale to wersja dla leniwych. Komputer daje nam dużo większe pole do popisu. Profesjonalne programy do obróbki zdjęć potrafią obecnie czynić już niemal cuda, ale ich obsługa wymaga dużej fachowej wiedzy i wyczucia graficznego. Poza tym zwykle takie „kombajny” kosztują naprawdę sporo.

Czy przeciętny „mały fotograf” musi kupować tak drogie narzędzia, by wyretuszować portret cioci czy cokolwiek na panoramie Tatr? Nie! Wystarczy, że posłuży się jedną lub kilkoma opisanymi niżej aplikacjami do korekty zdjęć. Istnieje też wiele multimedialnych, komputerowych albumów, pozwalających katalogować, przeglądać i opisywać zdjęcia. Proste w obsłudze programy uprzyjemnią wieczory poświęcone na oglądanie wspomnień z wakacji i pomogą poprawić to i owo.

Album Multimedialny:

ten polski program to propozycja dla wszystkich, którzy chcą utrzymać porządek w swoim elektronicznym archiwum fotografii. Jego najważniejsze zalety to prostota obsługi i niska cena. Aplikacja przeznaczona jest przede wszystkim do tworzenia albumów lub folderów zeskanowanych zdjęć, rysunków czy grafik, zapisanych w formatach JPEG, GIF, BMP, ICO, EMF i WMF. Możliwe jest tworzenie dowolnej liczby albumów, z których każdy może się składać z dowolnej liczby grafik (w wersji niezarejestrowanej liczba ta jest ograniczona). Dużą zaletą programu jest wbudowany generator stron WWW, który pozwala na szybkie przekształcenie fotografii w sieciową prezentację i przeglądanie ich bez konieczności używania Albumu. Aplikacja umożliwia opisanie każdego zdjęcia oraz przyporządkowanie go kategorii tematycznej, a także zapisanie fotki w dwóch wersjach – „normalnej” (w mniejszej rozdzielczości) i dużej. Do dyspozycji użytkownika jest zestaw narzędzi, za pomocą których można dobrać proporcje, kolorystykę, tła itp. Do każdej z tworzonych prezentacji możemy dołączyć tło dźwiękowe.

Album multimedialny znajdzie zastosowanie w tworzeniu elektronicznych wersji rodzinnych kolekcji zdjęć, archiwów dla kolekcjonerów czy elektronicznych ofert firmowych, zawierających zdjęcia na przykład salonów samochodowych, biur turystycznych czy biur handlu nieruchomościami.

Producent/autor:

Piotr Czajkowski http://www.album.prv.pl/ Cena:

25 zł

Przeznaczenie:

katalogowanie i przeglądanie fotografii

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.