Będzie jeszcze szybciej

Sprzętowy dekoder DivX4

Kalifornijska firma Sigma Design opracowała pierwszą na świecie kartę do peceta, która jest nie tylko sprzętowym dekoderem DVD, ale również potrafi przetwarzać filmy zapisane w formacie DivX (MPEG-4) w wersji 4.02 lub późniejszej. Do konstrukcji urządzenia – REALmagic Xcard – wykorzystano sprzętowy dekoder Sigma Designs EM8470, pozwalający na wyświetlanie obrazu w pełnej rozdzielczości PAL (720×576 pikseli) oraz NTSC.

Kość radzi sobie z dekodowaniem sygnałów w formacie MPEG-4, MPEG-2 (DVD) oraz MPEG-1 (Video-CD, pliki MPEG). Współczynnik bitrate (przepływności strumienia informacji) może wynosić od 300 do 1500 bit/s. Układ EM8470 umożliwia także przeskalowanie przetwarzanego sygnału wideo do rozdzielczości wykorzystywanych w odbiornikach HDTV (1920×1080 punktów). Bez problemu wyświetlane są filmy zarówno w formacie 4:3, jak i w panoramicznym 16:9 (DVD).

Dekoder Sigma Designs REALmagic Xcard ma postać karty PCI, na której znalazły się wyjścia sygnału S-Video, RGB (SCART) oraz koncentryczne wyjście dźwiękowe S/PDIF. Dzięki temu ostatniemu złączu urządzenie może przesyłać sygnał w standardach Dolby Digital 5.1 (AC-3) oraz DTS do dowolnego zewnętrznego dekodera, wykorzystywanego w zestawach kina domowego. Karta odtwarza ponadto sprzętowo dźwięk zapisany w formacie MP3.

W zestawie REALmagic Xcard, oprócz samego urządzenia, znalazły się odbiornik podczerwieni IrDA oraz uniwersalny pilot umożliwiający zdalne sterowanie funkcjami odtwarzania podczas projekcji filmu – podobnie jak ma to miejsce w normalnym odbiorniku telewizyjnym lub stacjonarnym odtwarzaczu DVD. Do dekodera dołączono oprogramowanie dla systemów operacyjnych Windows 98 SE, Millennium, 2000 oraz XP.

cena:

100 USD

info: www.sigmadesigns.com