Dźwiękomania

Test kart dźwiękowych Creative Sound Blaster Live! 5.1 Digital i 4.1 Digital

Możliwości stereofonicznych kart dźwiękowych instalowanych w pecetach bardzo często nie spełniają wymagań użytkowników. Zła jakość dźwięku czy brak obsługi standardów dźwięku przestrzennego to wystarczające powody, aby rozejrzeć się za urządzeniem zgodnym z panującymi na rynku tendencjami.

Sound Blaster Live! 5.1 Digital jest wersją karty z rodziny Live!, której historia sięga już ponad trzech lat. W najnowszym modelu karty, oznaczonym symbolem SB0100, zmieniono między innymi wersję chipsetu z EMU10K1-SEF na EMU10K1-SFF. Od poprzedniej wersji karty (SB0060, CHIP 3/2001, str. 66) Live! 5.1 Digital różni się głównie dołączonym oprogramowaniem. Na krążkach CD zamieszczono sterowniki, programy Mix Meister 3.03 (mikser plików WAV i MP3), Oozic Player (wyświetla na ekranie animacje zmieniające się w rytm odtwarzanej muzyki), Sonic Foundry ACID Xpress 2.0c (edytor wielośladowy) oraz grę eRacer.

Sound Blaster Live! 5.1 Digital
Układ: Creative EMU10K1-SFF
Zgodność: A3D 1.0, EAX 1.0/2.0, DirectSound, DirectSound 3D, Dolby Digital 5.1
Synteza MIDI: wavetable, 1024-głosowa polifonia
Próbkowanie: 16 bitów, do 48 kHz
Wejścia: mikrofonowe, liniowe, wewn.: CD-ROM, liniowe AUX, S/PDIF, CD-ROM, modemowe TAD-IN
Wyjścia: analogowe (3 x po dwa kanały), Digital DIN, złącze joystick/MIDI
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 342 zł
+ bardzo dobra jakość dźwięku
+ realistyczne efekty dźwiękowe 3D
– wysoka cena
Sound Blaster 4.1 Digital
Układ: Creative CT5880-DCQ
Zgodność: A3D 1.0, EAX, DirectSound, DirectSound 3D
Synteza MIDI: wavetable, 128-głosowa polifonia
Próbkowanie: 16 bitów, do 48 kHz
Wejścia: mikrofonowe, liniowe, wewn.: CD-ROM, liniowe AUX, modemowe TAD-IN
Wyjścia: analogowe (2 x po dwa kanały), SP/DIF, złącze joystick/MIDI
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 176 zł
+ dobra jakość dźwięku
+ bogate oprogramowanie
– ciągle wysoka cena
Producent: Creative Labs, Singapur
http://www.creative.com/
Dostawca: Creative Polska, Warszawa
tel.: (22) 853 02 66
http://www.creative.com.pl/

Jednym z najnowszych produktów firmy Creative jest Sound Blaster 4.1 Digital. Nazwa może sugerować, że karta jest „obciętą” wersją SB Live! 5.1, jest to jednak urządzenie o całkowicie odmiennej funkcjonalności. Po pierwsze, pracą SB 4.1 Digital steruje układ Creative CT5880-DCQ, a nie EMU10K1. Po drugie, karta nie dekoduje dźwięku Dolby Digital 5.1 (AC-3) – może on być za to przesłany na cyfrowe wyjście SP/DIF i wyprowadzony do zewnętrznego dekodera Dolby Digital lub DTS. Po trzecie, do analogowych wyjść audio urządzenia można podłączyć jedynie cztery głośniki (a nie 6 jak w SB Live! 5.1) lub zestaw głośnikowy 4.1 z subwooferem (np. Creative FourPointSurround FPS1600).

Jakość dźwięku obu kart jest bardzo dobra. Również z instalacją urządzeń nie ma żadnych problemów, ponieważ wszystko zostało szczegółowo opisane w polskojęzycznych instrukcjach zamieszczonych w plikach PDF na krążkach CD. Jedynym mankamentem opisywanych produktów są ich wysokie ceny (szczególnie modelu 5.1 Digital). Choć użytkownik dostaje w zamian dwuletnią gwarancję i dodatkowe oprogramowanie, warto się zastanowić, czy nie będzie lepszym rozwiązaniem zakup starszego modelu SB Live! 5.1 w wersji OEM, która kosztuje niewiele ponad 150 złotych.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News