Kraina wiecznych łowów

Czy rzeczywiście hipermarkety to dobre miejsce dla laików do zakupu tanich komputerów? Sprawdziliśmy to, odwiedzając placówki 7 ogólnopolskich sieci.

Wcielając się w rolę klientów chcących kupić peceta, ruszyliśmy na pielgrzymkę po wrocławskich centrach handlowych. 16 i 17 października odwiedziliśmy 7 placówek: Carrefour, Géant, Leclerc, Makro Cash & Carry, Media Markt, Office Depot oraz Tesco. W każdej z nich udawaliśmy osoby zamierzające nabyć komputer osobisty bez monitora w cenie nie przekraczającej 2500 złotych. Poniżej zamieszczamy wnioski z tej wyprawy.

Bierz, co jest!

Decydując się na zakupy w hipermarkecie, trzeba zapomnieć o marudzeniu, starannym wybieraniu podzespołów z długiego cennika czy rozważaniach o wyższości Abita nad Asusem. Tu komputer osobisty to zamknięta, a często i zaplombowana skrzynka. Klient nie ma możliwości nawet najmniejszej zmiany w konfiguracji: zastąpienia zamontowanego dysku twardego większym czy karty graficznej wydajniejszym modelem. Owszem, na życzenie serwis zainstaluje dodatkowe podzespoły, jeśli nie ma ich w zestawie: modem, kartę sieciową, dodatkowe kości pamięci.

Skargę złóż gdzie indziej!

Sprzęt do większości sieci dostarczają ci sami krajowi potentaci. Wszędzie znajdowaliśmy maszyny Optimusa i NTT. Rzadziej pojawiał się JTT, PC Bird, Compage, Perfectus, Compaq, IBM oraz iMaki Apple’a. Producent jest ważny – ważniejszy od sklepu, bo to NTT czy Optimus, a nie Géant lub Leclerc udzielają gwarancji i dokonują napraw. Jak z rozbrajającą szczerością wyjaśniła nam pracownica Tesco: „W razie awarii mogą panowie przynieść komputer do nas, ale naprawa będzie trwała wówczas dłużej, gdyż my czekamy, aż zbierze się więcej popsutych maszyn i wysyłamy je wszystkie razem do producenta”. Od producenta zależy też długość gwarancji.

Większość maszyn wyposażona jest w Windows 98 lub Me. Jedynie w Makro spotkaliśmy maszyny, które napędzał IBM PC DOS 2000 lub Linux (nie udało nam się ustalić wersji „Pingwina”). Sprzęt w Leclercu oferowany jest bez systemu operacyjnego, można natomiast niekiedy trafić na trzecioligowe gry. Pecet NTT z Office Depot, oprócz systemu operacyjnego, wzbogacony był o pakiet multimedialny (słownik języka polskiego PWN, słownik polsko-niemiecki i niemiecko-polski, kursy obsługi Worda oraz Internetu, gra FIFA 2000).

200-konny silnik w syrence

Co laik wie o komputerach? Wie, że „najważniejszy jest procesor!”. Co jest jeszcze ważne? „Cena!” Tak klientów wyobrażają sobie hipermarkety. Dlatego sztandarowe konfiguracje składają się z szybkiego lub bardzo szybkiego procesora, którego moc dławiona jest przez mikroskopijną ilość pamięci i przestarzałą kartę graficzną. Pentium 4 lub Celeron 1 GHz ożeniony z 64 MB RAM i TNT 2 M64 to sklepowy high-end. Bardzo rzadko spotyka się modele wyposażone w napęd DVD-ROM. Królują czytniki CD-ROM o prędkości 48x lub 52x, niemal wyłącznie firmy Samsung. Płyty główne to przeważnie tanie modele ze zintegrowaną kartą dźwiękową i graficzną. Jedynie w Of-fice Depot znaleźliśmy maszynę, której podstawę stanowiła bardzo dobra, polska płyta główna firmy Sono.

Także instalowane dyski twarde nie imponowały pojemnością. Trafiały się „twardziele” mniejsze niż 10 GB, nigdzie nie było natomiast większych niż 20 GB. Tu także jako producent dominował Samsung. Wszystkie zestawy wyposażone były w klawiaturę i myszkę.

SklepCarrefourCarrefourMakro Cash & CarryTescoOffice Depot
ProducentNTTNTTNTTJTTNTT
ModelBoleroEtiudaPC 800Adax 850b.d.
Cena z VAT-em [zł]*24992499207323992195
Gwarancja2 lata2 lata2 lata2 lata2 lata
Konfiguracja sprzętowa
Płyta główna (chipset)Intel D815BN (i815)Intel D815BN (i815)Chaintech (VIA)PCChips EGL M810LR (SiS730S)Sono VK2208 (VIA KT133)
ProcesorPentium III 1 GHzCeleron 800 MHzCeleron 800 MHzDuron 850 MHzAthlon 900 MHz
Pamięć [MB]128128128128128
Pojemność dysku [GB] (model)18 (Samsung SV2042H)20 20 20 (Quantum QML 20000LD-A)20 (Samsung)
Karta graficznaTNT2 M64 32 MBzintegrowanaTNT2 32 MBzintegrowanaTNT2 M64 32 MB
Karta dźwiękowazintegrowana (Mint 3D)zintegrowana (Mint 3D)zintegrowanazintegrowanab.d.
Faksmodem/karta sieciowa-/--/-+ (56K)/-+/++ (56K)/-
CD-ROM/DVD-ROM (model)48x (Samsung )/-52x (Samsung)/-48x (Samsung)/-50x (AOpen)/-48x (Samsung)/-
System operacyjnyWindows MeWindows MeLinuxWindows MeWindows Me
Wyposażenie dodatkowebrakmonitor 15″ LG 563N, drukarka Lexmark Z13brakmonitor 15″ LiteOn A 1554 NELbrak
UwagiInformacja o typie dysku, wersji karty graficznej i modelu płyty głównej uzyskana od sprzedawcy.Dostrzeżony w ostatniej chwili, a z pewnością najlepszy komputer w cenie do 2500 zł.Informacje o karcie graficznej i producencie napędu CD-ROM uzyskaliśmy od sprzedawcy. Na komputerze umieszczono naklejkę o udzielaniu wsparcia technicznego przez firmę inną niż NTT. Jedyny komputer z Linuksem.Komputer nie był zaplombowany. Podano numer infolinii producenta 0801…Brak plomb. Informacja o producencie dysku uzyskana od sprzedawcy. Rzadki okaz, bo to komputer z Athlonem. Na miejscu możliwe złożenie komputera na życzenie, ale konfiguracji wystawionych modeli nie można zmieniać.
*Ceny z 16 i 17 X 2001 r.; b.d. – brak danych, + – jest, m – nie ma, 1By zweryfikować rzeczywistą atrakcyjność oferty hipermarketów, zestawiliśmy własną konfigurację, starając się nie przekroczyć 2500 zł. Parametry naszego zestawu przedstawiliśmy w tabeli w kolumnie CHIP.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.