Nikt nie jest doskonały

Można odnieść wrażenie, że Office XP, najnowszy pakiet biurowy Microsoftu, powstawał w pośpiechu. Efektem jest dość znaczna liczba błędów. Radzimy, jak je rozwiązywać.

Można odnieść wrażenie, że przy pracach nad pakietem Office XP programistom z Redmond mocno się spieszyło. Po zaskakująco krótkim okresie prób wersji beta przystąpiono do produkcji nowego wydania pakietu. Do dziś spekuluje się na temat powodów postępowania największego producenta software’u. Fachowcy badający rynek oprogramowania, np. zajmujący się jego analizą specjaliści z Gartner Group, podają jako jedną z przyczyn takich, a nie innych działań Microsoftu spadające obroty na rynku IT.

Jednego można być pewnym: dłuższa faza testów trwałaby krócej niż wprowadzanie poprawek do końcowej, zawierającej błędy wersji Office’a. Nie wszystkie usterki udało się poprawić – przedstawiamy kilkanaście z nich wraz ze sposobami rozwiązania; niestety, nie wszystkich. Listę opublikowanych poprawek Microsoftu znaleźć można pod koniec artykułu na str. 216.

Word

Utrudnione zaznaczanie wielu stron. 

Przy wciśniętym klawiszu [Shift] w edytorze Word możemy zaznaczać fragmenty tekstu ciągnące się przez wiele stron. Niestety, podczas zaznaczania tekstu wciąż nie jest możliwe poruszanie się w dokumencie całymi stronami. Możemy co prawda kliknąć pasek przewijania pionowego, lecz gdy zechcemy przejść od razu do następnej strony (kliknięcie na pasku przewijania przycisku przedstawiającego podwójną strzałkę), stracimy zaznaczenie.

Rozwiązanie:

zaznaczamy tekst, poruszając się po nim z użyciem przycisku przedstawiającego pojedynczą strzałkę na pasku przewijania pionowego.

Word myli się w liczeniu słów i znaków.

Ręczne liczenie słów i znaków tekstu zajmuje z pewnością wiele czasu i jest męczące. Obecnie wydaje się jednak opłacalne, gdyż gwarantuje uzyskanie właściwego wyniku. W każdym razie pod tym względem nie możemy liczyć na Worda. W przypadku tego samego tekstu narzędzia liczące edytora zwracają różne wartości. Funkcja Narzędzia | Statystyka wyrazów podaje, że w tekście znajduje się więcej słów i znaków, niż możemy to wyczytać w oknie funkcji Statystyka czytelności modułu sprawdzającego poprawność ortograficzną.

Rozwiązanie:

należy używać polecenia Narzędzia | Statystyka wyrazów, które liczy najdokładniej.

Niedokładna linijka w widoku „Normalny”. 

Narzędzie linijka w edytorze tekstu służy do tego, aby użytkownik dokładnie znał szerokość tekstu i strony. Niestety, w przypadku nowej wersji Worda 2002 nie dotyczy to widoku Normalny, gdy używamy poziomego paska przewijania. Pasek linijki gubi się wówczas, zatrzymuje w miejscu, zamiast podążyć za przewijanym tekstem, lub po prostu znika.

Rozwiązanie:

przełączmy się do okna innej aplikacji. Gdy wrócimy do Worda, podgląd paska linijki będzie prawidłowy.

Brak możliwości niezależnego definiowania marginesu tekstu i strony.

Marginesy tekstu i strony dokumentu dają się osobno ustawić. W nowej wersji Worda należy jednak uważać na kolejność wykonywanych działań. Powód: wraz z marginesem strony zmienia położenie, zachowując stały odstęp, margines tekstu. Jeżeli więc margines tekstu wychodzi poza margines strony, a my zbytnio zmniejszymy wartość tego ostatniego, w najgorszym razie strzałka definiująca margines tekstu zniknie nam z pola widzenia.

Rozwiązanie:

najpierw trzeba właściwie ustawić margines strony, a później modyfikować margines tekstu.

Poprawki i uzupełnienia do pakietu Office XP*
Program/nazwa poprawkiPoprawka do polskiej wersjiRozmiar [MB]Komentarz
Office XP – cały pakiet
Office XP Activation Update2,3Ulepszone wykrywanie komponentów sprzętowych komputera – zapobiega ponownej aktywacji pakietu.
Office 2002 Web Components Update2,3Poprawka dla komponentów sieci Web.
SharePoint Portal Server 2001 Help File0,7Nowy plik Pomocy do serwera SharePoint.
Office XP Update: Additional Help Files9,5Dodatkowe pliki Pomocy.
Office XP Update: Small Business Tools 2000+0,5Potrzebny w sytuacji, gdy Office XP instalowany był jako uaktualnienie Office 2000 z pakietem Small Business Tools.
Word 2002
Word 2002 Update+4„Łata” systemu zabezpieczeń Edytora Word 2002.
Word 2002 Update: Additional Help Files0,2Patch do plików Pomocy.
Word 2002 Update: Translation Services by WorldLingo0,1Uaktualnienie pozwalające na korzystanie z usług tłumaczeń firmy WorldLingo.
Word 2002 Update: Translation Services Provided by Mendez0,1Uaktualnienie pozwalające na korzystanie z usług tłumaczeń firmy Mendez.
Excel 2002
Excel 2002 Update8,5Poprawki systemu zabezpieczeń arkusza Excel 2002.
Excel 2002 Update: Additional Help Files0,2„Łata” plików Pomocy.
Outlook 2002
Outlook 2002 Update1,7Patch do systemu zabezpieczeń programu Outlook 2002.
Outlook 2002 Update+1,2Poprawki systemu zabezpieczeń programu Outlook 2002.
Outlook 2002 Update+1„Łata” systemu zabezpieczeń programu Outlook 2002.
Outlook 2002 Update: Electronic Forms Designer Runtime 2,3Pozwala na używanie w Outlooku formularzy stworzonych w programie Electronic Forms Designer.
Outlook 2002 Update: Additional Help Files0,2Patch do plików Pomocy.
PowerPoint 2002
PowerPoint 2002 Update1,1„Łata” systemu zabezpieczeń programu PowerPoint 2002.
PowerPoint 2002 Update: Additional Help Files0,2Poprawka plików Pomocy.
Acces 2002
Access 2002 Update: Additional Help Files0,3Patch plików Pomocy.
FrontPage 2002
FrontPage 2002 Update: Additional Help Files0,3„Łata” plików Pomocy.
Publisher 2002
Publisher 2002 Update+0,5Patch zwiększający wydajność programu poprzez zmniejszanie wielkości tworzonych plików.
Publisher 2002 Update: Additional Help Files0,2Poprawka plików Pomocy.
+ – poprawka dostępna w polskiej wersji pakietu Office XP, – – edycja angielska, * „Łaty” te można pobrać ze stron, których adresy znajdują się w ramce poniżej.
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.