Ożywić żelastwo

Zanim uruchomimy jakikolwiek program, musimy zainstalować na dysku system operacyjny. Jak się do tego zabrać? Pokazujemy to na przykładzie Windows i Linuksa.

Sam wybór systemu jest raczej prosty: będzie to Windows 98 lub Linux. Zajmijmy się zatem sposobem ulokowaniem Okien albo „Pingwina” na dysku.

Po pierwsze: wystartować

Załóżmy, że nasz dysk twardy jest zupełnie „goły” – nie został nawet podzielony na partycje. Taka sytuacja może za sobą pociągnąć pewne kłopoty, zwłaszcza wtedy, gdy instalujemy Windows, a nie dysponujemy bootowalną płytą CD-ROM z systemem. Musimy wówczas osobiście podzielić dysk na partycje. Nie obejdzie się przy tym bez własnoręcznego przygotowania dyskietki startowej Windows. W tym celu trzeba skorzystać z pomocy osoby mającej komputer z zainstalowanym już systemem operacyjnym:

Krok 1:

wkładamy do napędu dysków pustą dyskietkę o pojemności 1,44 MB. Wydajemy polecenie Uruchom | C:\ WINDOWS\ COMMAND\ BOOTDISK.BAT .

Krok 2:

naciskamy klawisz [1], a następnie którykolwiek klawisz. Czekamy kilka chwil, aż dyskietka zostanie sformatowana i zostaną na nią skopiowane pliki systemowe.

Dysk startowy da się też utworzyć w inny sposób. Operację taką możemy przeprowadzić z poziomu Panelu sterowania:

Krok 1a:

dwukrotnie klikamy ikonę Dodaj /Usuń programy. Wybieramy zakładkę Dysk startowy i naciskamy przycisk Utwórz dysk .

Krok 2a:

zostaje wyświetlone polecenie włożenia do napędu CD-ROM płyty instalacyjnej Windows. Wkładamy zatem ów krążek, klikamy OK, a po pojawieniu się odpowiedniego komunikatu umieszczamy w napędzie pustą dyskietkę. Ponownie klikamy OK i czekamy, aż dyskietka startowa zostanie utworzona.

Niezależnie od tego, jaką drogę wybraliśmy podczas przygotowywania dysku startowego, ten ostatni będzie zawierał między innymi pliki FDISK.EXE i FORMAT.COM. Dzięki tym właśnie programom utworzymy dyskową partycję przygotowaną do instalacji Windows.

To samo, ale inaczej

Instalację Linuksa można rozpocząć na dwa sposoby: uruchamiając komputer za pomocą pierwszej instalacyjnej płyty CD lub z dyskietki startowej. W obu przypadkach dotrzemy dokładnie do tego samego miejsca – setupu systemowego, który pomoże nam zainstalować i skonfigurować Linuksa.

Aby rozpocząć instalację z krążka CD-ROM, wystarczy odpowiednio ustawić opcje BIOS-u. Jeśli nasza płyta główna lub napęd nie pozwalają na takie uruchomienie komputera, należy skorzystać z dyskietki startowej. Jej obraz znajdziemy na pierwszej płycie instalacyjnej naszej dystrybucji, w katalogu /images, /install lub podobnym.

Omówimy przypadek korzystania z popularnej dystrybucji Red Hat (podane informacje są jednak zazwyczaj prawdziwe również w przypadku innych dystrybucji – Mandrake’a czy SuSE). W katalogu /install startowej płyty instalacyjnej Red Hata umieszczono kilka obrazów różnych dyskietek instalacyjnych. Podstawowa – najczęściej wystarczająca – to boot.img. Jeśli mamy bardzo stary napęd CD, który nie jest rozpoznawany przez pliki startowe ze wspomnianej dyskietki, możemy wypróbować obraz oldcdrom.img. Posiadacze notebooków użyją obrazu z zaimplementowaną obsługą standardu PCMCIA (pcimcia.img).

Wybrany obraz kopiujemy na dysk twardy i w tym samym katalogu umieszczamy plik rawrite.exe z katalogu /dosutils płyty CD. Uruchamiamy teraz program rawrite, podajemy nazwę obrazu, nazwę stacji dysków (A:), wkładamy czystą dyskietkę 3,5-calową do stacji i naciskamy [Enter]. Po chwili mamy gotową dyskietkę, której możemy użyć do zainstalowania Linuksa.

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.