Po rozum do głowy

Nikt nie lubi monopolu. Tym bardziej cieszymy się, gdy za sprawą konkurencji otrzymujemy coraz lepsze produkty w porównywalnych cenach. Sprawdź, co oferuje jedyny w chwili obecnej konkurent nVidii.

Z powodu monopolizacji rynku kart graficznych przez jednego producenta wszystkim pozostałym trudno się przebić. Najgorsze jest jednak to, że dotychczasowy potentat ma w swym arsenale produkty dla każdego typu odbiorcy. Aby z nim konkurować, wypada zatem przedstawić rozwiązania dla więcej niż jednej grupy użytkowników. Nierówną walkę podjęła firma ATI. Jej nowe produkty – Radeon 7500 oraz Radeon 8500 – mają przyczynić się do odzyskania części rynku kart graficznych.

Radeon 7500
Taktowanie rdzeń/pamięć: 290/460 MHz
Pamięć ilość/typ: 64 MB/DDR SDRAM
Czas dostępu do pamięci: 4,0 ns
Układ RAMDAC: 2 x 350 MHz
Złącza: D-Sub, DVI-I, S-Video
Cena (z VAT-em): 790 zł
Gwarancja: 60 miesięcy
+ dobra wydajność i jakość obrazu
– wysoka cena
Radeon 8500
Taktowanie rdzeń/pamięć: 275/550 MHz
Pamięć ilość/typ: 64 MB/DDR SDRAM
Czas dostępu do pamięci: 3,6 ns
Układ RAMDAC: 2 x 400 MHz
Złącza: D-Sub, DVI-I, S-Video
Cena (z VAT-em): 1400 zł
Gwarancja: 60 miesięcy
+ wysoka wydajność i duża liczba efektów
+ bardzo dobra jakość obrazu
– wysoka cena
Producent: ATI, Kanada
http://www.ati.com/
Dostawca: Veracomp, Kraków
tel.: (12) 421 98 73
http://www.veracomp.pl/

Nagle świst, nagle gwizd…

W segmencie rynku, w którym nVidia oferuje modele GeForce2 MX 200 i MX 400, ATI ma znanego już Radeona. Dzięki ostatnim zabiegom i udostępnieniu swoich układów niezależnym producentom kart graficznych (np. firmie SuperGrace) oferta kanadyjskiego producenta stale się powiększa. Nowy model – Radeon 7500 – konkurować ma zatem z wycofywanymi powoli z rynku różnymi odmianami GeForce’a 2 oraz zastępującymi go układami GeForce2 Ti.

Aby sprostać temu zadaniu, producent poddał modernizacji architekturę pierwszego Radeona. Z istotnych modyfikacji wyróżnić trzeba wymianę kontrolera pamięci – obecnie w jednym takcie zegara zamiast 128 obsługuje on 256 bitów. Zmianie uległ również system wyświetlania wielomonitorowego (dostępny również w Radeonie 8500) znany z Radeona VE, który sterowany jest teraz przez zupełnie nowe oprogramowanie HydraVision. Dzięki niemu można stworzyć np. do dziewięciu pulpitów oraz ustawić używane aplikacje tak, aby uruchamiały się w takiej wielkości i na tym pulpicie, na którym będą używane. Istotne jest również to, że nowy układ ma dwa moduły RAMDAC taktowane częstotliwością 350 MHz, dzięki czemu zwykły monitor może pracować z rozdzielczością do 2048×1536, a wyświetlacz LCD – do 1600×1200 pikseli.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.