Problemy ze sprzętem i oprogramowaniem

1. Karty graficzne Problem z GeForce

1. Karty graficzne
Problem z GeForce

Pytanie:

Kupiłem kartę GeForce (model Asus 6600MX 5.33h). Po jej zainstalowaniu mam tylko jeden problem: testy wydajnościowe, które przeprowadziłem za pomocą programu 3DMark2000, „dały” mi tylko 2200 punktów. O ile wiem, ta wartość jest stanowczo za mała. Czy jest to może wina nie najnowszych już sterowników, czy też problem tkwi gdzieś indziej? Dodam, że w kilku przypadkach komputer zawiesza się – szczególnie w grze Unreal Tournament. Mam komputer o następującej konfiguracji: Duron 650 MHz przetaktowany do 715 MHz, 256 RAM i płytę Gigabyte 7IXE4.

Michał L.

Odpowiedź:

Przede wszystkim trzeba zainstalować sterowniki VIA 4in1 w wersji 4.32 lub wyższej (AGP Driver instalujemy z opcją TURBO). Następnie należy uruchomić kartę w trybie AGP 4x. W tym celu należy opcję AGP 4x Mode w BIOS-ie ustawić na Enable. W przyśpieszeniu działania karty może również pomóc włączenie wszystkich opcji cache i shadow (System BIOS cacheable, Video BIOS cacheable). Tę operację również przeprowadzamy, konfigurując BIOS.

Bardzo ważną sprawą jest korzystanie z najnowszych sterowników do karty graficznej (Detonatory 12.41 lub 21.81). Po ich zainstalowaniu pozostaje jeszcze wyłączenie opcji synchronizacji pionowej. Można to zrobić, wydając polecenie

Właściwości ekranu | Zaawansowane | Additional Properties…

W polu OpenGL Settings trzeba ustawić parametr Synchronizacja pionowa na Zawsze wyłączona oraz

Ustawienia Direct 3D | Mipmapowanie | Poziom szczegółów mipmap

na Wysoką wydajność. Po tych zabiegach karta w teście 3DMark2000 powinna uzyskać ok. 4500-5000 punktów.

2. Czcionki TrueType
Narzędzia do tworzenia fontów

Pytanie:

Czy znacie może jakieś dobre, darmowe programy (najlepiej po polsku) do tworzenia czcionek TrueType? Jeśli tak, to podajcie mi ich nazwy i informację, gdzie można je zdobyć (lub adresy stron WWW, z których można je ściągnąć).

Łukasz Brodny

Odpowiedź:

Czcionki oraz programy do ich tworzenia można znaleźć na stronie http://www.czcionki.com/ programy.html. Na CHIP-CD w dziale Porady | Forum zamieszczamy programy Font Creator 3.0, Font Explorer 1.2.2 LE, FontPage 2.0.5 i Typograf 4.08.

3. Karty dźwiękowe
Problem z SoundBlaster Live!

Pytanie:

Mam problem z kartą SB Live! Mam płytę główną ABIT z kontrolerem RAID HighPionta, który najwyraźniej kłóci mi się z Live’em. Po prostu mogę korzystać albo z kontrolera (po wyjęciu Live’a), albo z karty dźwiękowej – po odłączeniu kontrolera RAID. Co ciekawe, mój kolega ma identyczną płytę główną, taką samą kartę dźwiękową i całość działa bez zarzutu.

Anonim

Odpowiedź:

Problem ten związany jest z konfliktem występującym pomiędzy Liveware i kontrolerem HPT. Rozwiązaniem jest ręczne zarezerwowanie przerwania IRQ5 dla szyny ISA. W ustawieniach BIOS-u należy wydać polecenie

PnP/PCI Configurations | Resources controlled by | Manual | IRQ | IRQ5 assigned to | legacy ISA | Save & Exit Setup

. Zalecane jest także wyłączenie nieużywanych portów COM i LPT, co zwiększy ilość dostępnych dla systemu przerwań.

4. Programy narzędziowe, wirusy
Norton Ghost

Pytanie:

Chciałbym się dowiedzieć, do czego służą programy Norton Ghost i Cain 151.

Reji

Odpowiedź:

Za pomocą programu Norton Ghost tworzone są obrazy dyskowej partycji lub całego dysku. Pozwala to np. na skopiowanie raz zainstalowanego systemu na dowolną liczbę dysków, które po takiej operacji są identyczne z dyskiem-matką. Bywa to przydatne, gdy np. trzeba zainstalować system operacyjny na wielu identycznych „twardzielach”. Wystarczy tylko przygotować jedną kopię zainstalowanego systemu, a następnie za pomocą Ghosta stworzyć obraz partycji systemowej lub całego dysku. Następnie taki obraz jest kopiowany na kolejnych dyskach. Cała operacja trwa tylko kilka minut, podczas gdy „pełna” instalacja zajmuje nawet godzinę.

Cain 1.51, Cain.15 lub TROJ_Cain.15 to konie trojańskie – oprogramowanie udające przydatne aplikacje, a w rzeczywistości robiące spore zamieszanie w systemie. Generalnie cała seria Cain to narzędzia do „odzyskiwania” haseł w Windows 9x. Cain jest w stanie odczytać hasła logowania, hasła do udostępnianych zasobów (zarówno lokalnych, jak i zdalnych), hasła do wygaszacza ekranu itp. Używając tego konia trojańskiego, można takie hasła łatwo modyfikować. Dokładne informacje nt. Caina znajdują się na stronie http://www.tvcs.com/ vinfo/virusencyclo/ default5.asp?VName=TROJ_CAIN.15

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.