SDI raz jeszcze

Konfiguracja SDI w Windows XP

Taka sytuacja może się przydarzyć tym użytkownikom SDI, którzy zechcą zainstalować Windows XP. Nieoczekiwane zawieszenia systemu, restarty bez najmniejszego powodu co kilka minut – efekty mogą być różne, ale sprowadzają się do jednego: nie da się skorzystać z Sieci. Nawet najbardziej zagorzałemu miłośnikowi systemów z Redmond może się w takim momencie odechcieć wszystkiego.

Na szczęście w większości przypadków (poza tymi, kiedy winę za zaistniałą sytuację ponoszą błędne sterowniki urządzeń lub wada sprzętowa któregoś komponentu peceta) można temu zaradzić. Zazwyczaj wystarczy prawidłowe ustawienie opcji połączenia. Opis poprawnej konfiguracji modemu HIS w Windows XP znajdziemy m.in. pod adresem http://www.teleport.pl/ windowsxp/art/ sdi_w2k_xp.html.

Opcji ci u nas dostatek…

Po zainstalowaniu modemu w systemie (za pomocą dołączonych do urządzenia sterowników) klikamy prawym przyciskiem myszki ikonę połączenia w oknie Połączenia sieciowe i telefoniczne i wybieramy z menu podręcznego polecenie Właściwości .

W wyświetlonym oknie, na karcie Ogólne, klikamy przycisk Konfiguruj. Spowoduje to otwarcie kolejnego okna, w którym ustawiamy parametr Szybkość maksymalna na 115 200 i zaznaczamy opcje Włącz sprzętowe sterowanie przepływem oraz Włącz głośnik modemu. Pozostałe parametry wyłączamy.

Przechodzimy teraz do zakładki Opcje okna właściwości modemu. Zaznaczamy na niej tylko opcje Wyświetl wskaźnik postępu podczas łączenia oraz Wybierz numer ponownie po przerwaniu połączenia. Na karcie Zabezpieczenia musimy wybrać z listy Weryfikuj moją tożsamość jako: pozycję Zezwalaj na nie zabezpieczone hasło .

Klikamy teraz zakładkę Sieć, zaznaczamy na liście zainstalowanych protokołów pozycję Protokół internetowy (TCP/IP) i używamy przycisku Właściwości. Możemy tu zaznaczyć opcje Uzyskaj adres IP automatycznie i

Uzyskaj adres serwera DNS automatycznie

. Teraz klikamy przycisk Zaawansowane. Pojawi się kolejne okno –

Zaawansowane ustawienia TCP/IP

. Na jego karcie Ogólne włączamy opcje Dołącz sufiksy nadrzędne podstawowego sufiksu DNS i

Zarejestruj adresy tego połączenia w DNS

. Na zakładce WINS z kolei zaznaczamy parametr Włącz wyszukiwanie LMHOSTS .

Czy to wszystko?

W zasadzie SDI powinno już działać. W razie dalszych problemów można zajrzeć na kartę Zaawansowane okna właściwości modemu i wyłączyć wbudowany firewall Windows XP – niektórzy użytkownicy SDI skarżą się na problemy z połączeniami w przypadku używania tej zapory ogniowej. Jeśli z naszego łącza korzysta tylko jeden komputer (nie jest nam potrzebna usługa NAT), na tej samej karcie wyłączamy opcję

Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera

.

Jeżeli opisany sposób konfiguracji HIS-a nie poprawił naszej sytuacji, należy spróbować uaktualnić sterowniki zainstalowanych urządzeń. Czasem pomaga użycie driverów z płyty instalacyjnej Windows. Gdy i to nie skutkuje, pozostaje nam jedynie zmiana systemu operacyjnego. Zresztą osoby potrzebujące usługi NAT (koniecznej do dzielenia Internetu w sieci lokalnej) i tak wiedzą, że istnieją systemy lepiej się sprawdzające na tym polu niż Windows…

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News