Sezam z bitami

W podwarszawskim Piasecznie Energis zbudował centrum danych na miarę XXI wieku. Co sprawia, że jest ono tak wyjątkowe w skali naszego kraju?

Wjeżdżając na teren Diamond Business Park w Piasecznie, nie miałem pewności, w którą stronę się skierować. Niepozorne drzwi prowadzące do Internetowego Centrum Danych Energis ginęły w bryle wielkiego budynku. Gdyby nie kilka stojących nieopodal wejścia samochodów, miałbym wątpliwości, gdzie się zatrzymać. Dzięki uprzejmości Energisu również czytelnicy CHIP-a mogą zobaczyć, co kryje się pod blaszanym dachem na powierzchni około 5 tys. m kw. Na co dzień nikt poza pracownikami Centrum nie ma tu wstępu, a naprawdę jest co oglądać – ze względu na ilość, wielkość i jakość.

W liczbach siła

Europejska sieć Energis ma ponad 30 tys. km długości i łączy osiem Internetowych Centrów Danych w całej Europie. Polska siedziba została oddana do użytku 26 czerwca 2001 roku, a pracujący tu inżynierowie nadzorują działanie sieci światłowodowej o łącznej długości ponad 5 tys. km.

Inwestycja w naszym kraju kosztowała Energis ponad 150 milionów dolarów i pozwoliła na stworzenie Internetowego Centrum Danych, Centrum Zarządzania Siecią, centrali do transmisji głosu i danych oraz na zakup sprzętu transmisyjnego łączności krajowej i międzynarodowej. Tak ogromny ośrodek zbudowano po to, by zaoferować innym dużym firmom usługi hostingu, kolokacji (patrz: dalej), transmisji danych i głosu, a także dostępu do Internetu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.