Z batem w ręku

Podkręć swoją kartę graficzną! Jeden rezystor wystarczy, aby podnieść częstotliwość pracy układu Kyro II do 200 MHz.

Nie zawsze uda się przy tym uniknąć ingerencji w sprzęt. Tak bywa choćby w przypadku karty graficznej 3D-Prophet-4500 zbudowanej na bazie układu Kyro II. Podrasowanie urządzenia wymaga jednej części, w miarę sprawnej ręki i lutownicy.

Konkretnie – będziemy potrzebowali rezystora o oporności 20 kiloomów, mogącego rozproszyć moc 0,25 wata. Takie rezystory zazwyczaj trudno nabyć pojedynczo – większość sklepów sprzedaje je w ilości co najmniej 100 sztuk. Jednak to niewielki problem – setka oporników kosztuje ok. 4-5 złotych. Potrzebny będzie też program PowerStrip firmy Entech. W tym przypadku wydatek jest nieco większy: zarejestrowanie aplikacji kosztuje 29,95 USD.

Zanim jednak zabierzemy się do grzebania we wnętrznościach karty graficznej, warto zdać sobie sprawę z pewnej rzeczy: taka ingerencja pociąga za sobą utratę praw gwarancyjnych, a jeśli będziemy nieuważni (albo nie mamy wprawy w pracy z lutownicą), możemy co gorsza nieodwracalnie uszkodzić urządzenie.

Krok 1:

odnajdujemy na karcie układ przetwornika napięciowego. Znajduje się on w rogu karty (patrz: zdjęcie). W obudowie układu widać pięć wyprowadzeń. Interesują nas tylko piny trzeci i piąty. Właśnie między nie należy wlutować dwudziestokiloomowy rezystor. Nie będziemy mogli później skrócić wyprowadzeń opornika – należy więc przyciąć nóżki przed rozpoczęciem pracy. Ze względu na to, że operujemy lutownicą na sprzęcie kosztującym ok. 350 zł, proces lutowania powinniśmy przeprowadzić ostrożnie. Najlepiej zrobić to za pomocą lutownicy grzałkowej o mocy 15-25 watów. Lutowanie jednej końcówki nie powinno trwać dłużej niż 3-4 sekundy.

Krok 2:

najtrudniejsze już za nami. Jednak teraz układ chłodzący kartę na pewno będzie zbyt mało wydajny. Nie ma więc jeszcze po co uruchamiać komputera – najpierw musimy się upewnić, że podkręcony układ nam się po prostu nie spali. Trzeba zamontować na nim radiator z wentylatorem.

Krok 3:

teraz jeszcze poświęcimy trochę uwagi skonfigurowaniu „podrasowanej” karty. Najlepiej zrobić to za pomocą aplikacji PowerStrip 3.02. Wersję próbną tego programu można zainstalować z CHIP-CD dołączonego do aktualnego wydania magazynu. Warto też od czasu do czasu zajrzeć na stronę producenta narzędzia, aby pobrać najbardziej aktualną wersję PowerStripa.

Po zainstalowaniu i uruchomieniu aplikacji w polu systemowym Windows zobaczymy nową ikonkę. Gdy klikniemy ją prawym klawiszem myszy i następnie z menu kontekstowego wydamy polecenie Performance profiles | Configure…, możemy podkręcić kartę graficzną – służy do tego suwak Engine clock .

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.