Zawsze przy tobie

Wielu usługodawców internetowych usiłuje przyciągnąć klientów usługą powiadamiania o e-mailach za pomocą SMS-ów. Czy jednak nie lepiej osobiście zatroszczyć się o swoją pocztę?

E-maile mają jednakże i wady. Odbiorca przesyłki nie odczyta jej mianowicie aż do momentu, gdy usiądzie przed ekranem monitora i pobierze wiadomości z serwera. Co jednak zrobić, jeśli oczekujemy ważnej poczty? Mamy dwie możliwości. Pierwszą z nich jest ciągłe monitorowanie skrzynki e-mail za pomocą programu pocztowego. Druga, bardziej praktyczna, to uruchomienie usługi powiadomienia o nowych wiadomościach pocztowych na telefon komórkowy za pomocą SMS-ów.

Jak to działa?

Wysyłanie powiadomień oparte jest najczęściej na rozwiązaniach udostępnianych przez operatorów GSM pozwalających na wysłanie SMS-a z Internetu. Programy (zazwyczaj skrypty) korzystają ze specjalnych bramek mailowych e-mail/SMS. W tym przypadku wysyła się odpowiednio spreparowaną wiadomość pod specjalny adres poczty internetowej (np. [email protected]). Innym rozwiązaniem jest użycie bramek SMS/WWW. Odpowiedni program łączy się wtedy ze stroną WWW, na której działa taka bramka, po czym odpowiednio „wypełniając” formularz służący do nadawania SMS-ów, przesyła informacje o nowej poczcie pod wskazany numer telefonu.

Jeśli mamy możliwość korzystania z bramki e-mail/SMS (dostępnej zazwyczaj po wykupieniu u operatora odpowiedniej usługi), warto z niej korzystać. Niezawodność takiego rozwiązania jest wyższa aniżeli bramek WWW/SMS.

Wśród tych drugich niewątpliwy prym wiedzie bramka udostępniana przez sieć Plus GSM. Zarówno bramka Ery, jak i Idei charakteryzują się większą zawodnością działania.

Wszystko, czego nam trzeba…

…to konto pocztowe z dostępem do shella. Shell uniksowy można uznać za bardzo rozbudowany odpowiednik linii poleceń Windows. Konto opisanego typu, z którym łączymy się np. za pomocą klienta SSH, jest niezbędne do zainstalowania i uruchomienia odpowiednich programów na serwerze. Większość darmowych kont pocztowych nie oferuje dostępu do powłoki systemowej (shella). Zazwyczaj obsługa konta może się odbywać jedynie za pomocą klienta pocztowego – a więc poprzez protokoły POP3 (odbieranie poczty) i SMTP (wysyłanie poczty). Można wprawdzie coraz częściej znaleźć serwery oferujące usługę powiadamiania o poczcie za pomocą SMS-ów, jednak konfiguracja tej opcji polega zazwyczaj jedynie na podaniu numeru telefonu. Lepiej postarać się o konto z dostępem do shella (konta można znaleźć w ofercie większości usługodawców internetowych) i zainstalować odpowiednią aplikację.

W artykule skupię się na własnoręcznym uruchomieniu programu (lub skryptu) wysyłającego powiadomienie o poczcie za pomocą SMS-ów. Przyjrzymy się bliżej skryptom Sebastiana Zagrodzkiego i aplikacji napisanej przez Mikołaja Rydzewskiego. Oba rozwiązania spełniają to samo zadanie i to, z którego z nich skorzystamy, zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji i upodobań. Warto przetestować oba, szczególnie że ich instalacja i konfiguracja nie powinny nikomu sprawić trudności. Należy mieć jednak świadomość, że podstawowa wiedza z zakresu używania powłoki kont uniksopodobnych jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.