Zoltrix Ultra DMA 100 IDE

Test kontrolera dysków twardych Zoltrix Ultra DMA 100 IDE

Dodatkowe kontrolery IDE są najbardziej użyteczne w sytuacji, gdy użytkownik chce korzystać z więcej niż czterech napędów dyskowych lub gdy kontroler zintegrowany z płytą główną jest zbyt wolny.

Liczba kanałów IDE: 2
Najszybszy tryb: UltraDMA/100
Standard złącza: PCI
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena (z VAT-em): 122 zł
+ niewygórowana cena
+ duża wydajność
– brak obsługi trybu RAID
Producent: Zoltrix, Hongkong
http://www.zoltrix.com/
Dostawca: Megabajt, Warszawa
tel.: (22) 633 11 99
http://www.megabajt.com.pl/

Testy z wykorzystaniem dysku twardego Seagate Barracuda IV wykazały, iż kontroler zapewnia wydajność o około 3% wyższą od tej, którą oferuje chipset i815, przy jednoczesnym mniejszym obciążeniu jednostki centralnej. Aplikacja HDTach podała, iż obsługa dysku za pośrednictwem opisywanego kontrolera pochłania 7% czasu procesora – trzykrotnie mniej niż bez niego.

Do niedawna jednym z najpopularniejszych chipsetów na rynku był 440BX, który obsługiwał standard UltraDMA/33. Obecnie problemem jest kupno dysku nieobsługującego trybu UltraDMA/100, toteż w sporej części zestawów wąskim gardłem jest właśnie kontroler. W takiej sytuacji użycie opisywanego urządzenia może się przyczynić do zauważalnego zwiększenia wydajności systemu, np. w zastosowaniach bazodanowych. Start systemu z dysku podłączonego do kontrolera zewnętrznego nie jest problemem – wystarczy ustawić w BIOS-ie bootowanie z urządzenia SCSI. Dobry stosunek wydajności do ceny sprawia, że kontroler powinien znaleźć nabywców.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News