Cena nie gra roli?

Test komputerów firm Komputronik i Age Computers

Przeciętny pecet wyposażony w gigahercowy procesor kosztuje dwa tysiące złotych. Za maszynę z dwukrotnie szybszą jednostką obliczeniową trzeba zapłacić trzy razy więcej. Dlaczego?

Łatwo odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzywszy się przetestowanym komputerom. Zarówno GeoPC Power4U P422DR/80 firmy Komputronik, jak i CompAge Northwood 2200 złożony przez firmę Age mogą się pochwalić jedną z najszybszych jednostek centralnych i bogatym wyposażeniem dodatkowym. Oba bazują na procesorze Intel Pentium 4 2,2 GHz i markowych pamięciach DDR. W obu również karta muzyczna – Sound Blaster Audigy – pochodzi z wyższej półki. CompAge wyróżnia się przede wszystkim dużym dyskiem twardym o pojemności 95 GB, w GeoPC zainstalowano zaś szybką kartę graficzną, wykorzystującą układ GeForce3 Ti500. Oba komputery pracowały bardzo wydajnie i nie sprawiały żadnych problemów**.

CompAge Northwood 2200*
Płyta główna: Intel D845BG (i845)
Procesor: Intel Pentium 4 2,2 GHz
Pamięć RAM: 256 MB DDR Kingston
Dysk twardy: WD Caviar (95 GB)
Napęd optyczny: DVD Pioneer 16x
Karta dźwiękowa: Sound Blaster Audigy
Karta graficzna: InsideTNC GeForce2 Ti
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 5500 zł
+ duży dysk twardy
+ łatwy dostęp do wnętrza komputera
Producent: Age Computers, Wrocław
tel. (71) 327 27 27
http://www.age.pl/
GeoPC Power4U P422DR/80*
Płyta główna: Microstar 645 Ultra (SiS645)
Procesor: Intel Pentium 4 2,2 GHz
Pamięć RAM: 256 MB DDR Kingston
Dysk twardy: IBM Deskstar (39 GB)
Napęd optyczny: DVD Pioneer 16x
Karta sieciowa: 10/100 Mbit
Karta dźwiękowa: Sound Blaster Audigy
Karta graficzna: Microstar GeForce3 Ti500 Pro-VTG
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena (z VAT-em): 7300 zł
+ bardzo wydajna karta graficzna
+ łatwy dostęp do wnętrza komputera
– brak sterowników do karty sieciowej
GeoPC Workstation4U X2CR/18*
Płyta główna: Iwill DX400-SN (i860)
Procesor: 2xIntel Xeon 2,0 GHz
Pamięć RAM: 512 MB Rambus (Samsung)
Dyski twarde: IBM Ultrastar (17 GB), Seagate Barracuda (53 GB)
Napęd optyczny: CD-RW Teac 16/10/40
Karta dźwiękowa: zintegrowana
Karta graficzna: 3DLabs Wildcat II 5000
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena (z VAT-em): 19 990 zł
+ wysoka wydajność
+ profesjonalna karta graficzna
– duży poziom hałasu
Producent: Komputronik, Poznań
tel.: (61) 832 62 57
http://www.komputronik.pl/

* – zestawy nie zawierają monitora
** – wyniki testów wydajności prezentowanych komputerów znajdują się na CHIP-CD 4/2002 w dziale Hardware | Komputery

Solo czy w duecie?

Choć opisane modele kosztują niemało, pozostają w zasięgu wymagających użytkowników domowych. Nie da się tego powiedzieć o stacji graficznej GeoPC Workstation4U X2CR/18. Jej przeznaczenie jest jednak zupełnie inne. Na pokładzie znajdują się dwa procesory Intel Xeon 2,0 GHz i 512 MB pamięci Rambus. Płyta główna z chipsetem i860 zaskakuje niecodziennymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi – osiem uchwytów na pamięci RIMM umieszczono na specjalnej karcie rozszerzeń, której gniazdo znalazło się w pobliżu złącza AGP Pro. Duża, masywna obudowa pozwala na szybki i łatwy dostęp do wnętrza komputera. Uwagę zwraca również system chłodzenia, zarówno procesorów, jak i pozostałych komponentów. Ceną, jaką trzeba zapłacić za siedem wentylatorów, jest uciążliwy hałas.

Kocia zwinność

Przeznaczenie opisywanego komputera niemal jednoznacznie określa zainstalowana karta graficzna – 3DLabs Wildcat II 5000. Jest to profesjonalne urządzenie przeznaczone do pracy z aplikacjami typu CAD. Z tego powodu w zestawie znalazły się sterowniki do programów 3D Studio MAX i AutoCAD. Co ciekawe, ich użycie nie przyśpieszyło pracy wymienionych aplikacji. Wydajność AutoCAD-a (mierzona zestawem testów AUGI) po włączeniu sprzętowego wspomagania grafiki wzrosła o… jeden procent. Z taką samą szybkością zadania zrealizował leciwy Matrox G400, a GeForce3 był minimalnie szybszy. Jak widać, moc obliczeniowa czterech gigaherców sprawia, iż akceleracja geometrii nie wpływa zauważalnie na wydajność programu. Swój lwi pazur Wildcat pokazał w aplikacji Viewperf, gdzie uzyskał wyniki dwu-, a nawet trzykrotnie lepsze od GeForce’a 3 Ti500 i Radeona 8500.

Ponieważ jednak typowe aplikacje biurowe rzadko kiedy przeprowadzają obliczenia wielowątkowo, zwykły użytkownik może w skrajnym wypadku nie poczuć wzrostu wydajności wynikającego z obecności drugiego procesora. W teście aplikacyjnym SYSmark 2001 opisywany komputer był zaledwie o 5% szybszy od wspomnianych maszyn jednoprocesorowych. Model Workstation4U X2CR/18 docenią graficy i projektanci – program 3D Studio MAX potrafi równo obciążyć oba dostępne procesory, wskutek czego proces renderingu trwa dokładnie dwa razy krócej. Co prawda za cenę opisywanego komputera można by kupić mały samochód osobowy, jednak kilka wykonanych w terminie zleceń może przynieść znacznie większe korzyści, rekompensując dobrze przemyślany zakup.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News