Oszałamiające wizje

W szalonym, graficznym wyścigu łatwo jest zapomnieć, że obraz to nie tylko grafika 3D. Karty Hercules 3D Prophet All-in-Wonder "potrafią" znacznie więcej.

Jak sprawić, by karta graficzna wyróżniała się w tłumie podobnych produktów, niemal identycznych z referencyjnym wzorcem? Potencjalny nabywca niekoniecznie musi przecież wiedzieć, czym się różnią poszczególne chipy 3D, ale niemal na pewno doceni bogatsze wyposażenie i funkcjonalność. Może zatem rozszerzyć definicję urządzenia o obsługę obrazu w jego każdej (niemal) postaci? Czemu nie!

Silna ręka

Tak lub podobnie mogła powstać seria kart All-in-Wonder. Pierwotnie urządzenia te produkowane były wyłącznie przez ATI, obecnie weszły również do oferty firmy Hercules. Sprowadza się to na razie wyłącznie do zmiany samego pudełka, bo jego zawartość wciąż „pachnie” Kanadą (aczkolwiek niemal w całości pochodzi z Chin). Modele 3D Prophet All-in-Wonder 7500 i 8500DV zbudowano na bazie chipów Radeon R100/R200 i uzbrojono w 64 MB pamięci DDR SGRAM. Prawdziwym hitem jest dodatkowe wyposażenie, które szczególnie atrakcyjnie się prezentuje w przypadku wersji 8500DV.

Podane jak na tacy

Obie karty mogą i z założenia powinny pełnić funkcję multimedialnego centrum rozrywki. Oprócz generowania obrazu 3D umożliwiają one m.in. dekodowanie i wyświetlanie sygnału TV, za co odpowiada znajdujący się „na pokładzie” tuner. W modelu 7500 jest nim „klasyczny” moduł Philipsa, w przypadku 8500DV obróbka sygnału odbywa się w całości cyfrowo. Pod małą, płaską obudową ekranującą znajduje się niewielkich rozmiarów „scalak” (Microtune), który ze stawianymi mu zadaniami radzi sobie co najmniej tak samo dobrze jak jego analogowy krewniak. Możliwości obu rozwiązań nie są oczywiście ograniczone wyłącznie do odtwarzania obrazu i dźwięku. Dołączone oprogramowanie pozwala na korzystanie ze wszystkich zalet cyfrowych „telewizorów”, w tym z teletekstu. Dostępna jest również funkcja time-shift, czyli zatrzymanie obrazu w trakcie i powrót do normalnego wyświetlania – wszystko to bez przerywania ciągłości programu.

3D Prophet All-in-Wonder 8500DV
Układ graficzny: Radeon 8500
Pamięć ilość/typ: 64 MB/DDR SGRAM
Taktowanie rdzenia/
pamięci: 230 MHz/380 MHz
Czas dost. do pamięci: 5 ns
Złącza: DVI-I, S-Video, Composite, FireWire, Audio
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 2200 zł
+ obsługa analogowego i cyfrowego sygnału wideo
+ dobra wydajność
– wysoka cena
3D Prophet All-in-Wonder 7500
Układ graficzny: Radeon 7500
Pamięć ilość/typ: 64 MB/DDR SGRAM
Taktowanie rdzenia/
pamięci: 260 MHz/360 MHz
Czas dost. do pamięci: 5 ns
Złącza: DVI-I, S-Video, Composite, Audio
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 1200 zł
+ duża funkcjonalność
+ atrakcyjna cena
– przeciętna wydajność
Producent: Hercules, Francja
http://www.hercules.com/
Dostawca: Komputronik, Poznań
tel.: (61) 832 62 57
http://www.komputronik.pl/

Wideo na wiele sposobów

Ważnym elementem obu kart jest układ Rage Theater, który zajmuje się obsługą wprowadzanego i wyprowadzanego sygnału wideo. Odpowiada on m.in. za kodowanie obrazu do postaci TV (maks. rozdzielczość 1024×768 pikseli), a także wspomaga proces kompresji i dekompresji danych do/z postaci MPEG-2 (np. przy zapisywaniu na „twardzielu” programu odbieranego przez tuner TV).

Uzupełnieniem monitorowego wyjścia DVI (dołączono także przejściówkę DVI-HD15) jest komplet gniazd wideo. Można z nich korzystać za pomocą rozgałęźnika lub zewnętrznego panelu (model 8500DV), podpinanego do karty poprzez przeznaczone dla niego złącze. W przypadku karty 8500DV oprócz standardowych analogowych złączy do dyspozycji mamy również cyfrowe gniazda DV (IEEE 1394, na panelu i na „śledziu”). Cyfrowo z karty może być wysyłany także dźwięk, co przyda się przy odtwarzaniu filmów DVD zawierających ścieżkę audio w standardzie Dolby Digital lub DTS. Nie zapomniano o dołączeniu oprogramowania do obróbki cyfrowego wideo – w komplecie z kartą 3D Prophet znajduje się Ulead Video Studio 5 SE.

Komfort obsługi

Zapanowanie nad wszystkimi udostępnianymi przez karty funkcjami byłoby pewnie dość trudne, gdyby nie oprogramowanie Multimedia Center Suite. Łączy ono w sobie moduły odpowiedzialne za dekodowanie filmów z płyt DVD (odtwarzacz na bazie engine’u Cinemaster), obsługę tunera TV, a także zapewnia jednolite sterowanie nimi wszystkimi. W zestawie z modelem 8500DV dołączono również rozbudowanego pilota, który ze względu na bogactwo przycisków (w tym 6 programowalnych oraz kilka dublujących funkcje myszy) stanowi niezwykle potężne narzędzie. Potężne i wygodne, bo w odróżnieniu od klasycznych, telewizyjnych „pstrykaczy” komunikacja z podłączanym do komputera przez USB odbiornikiem odbywa się nie podczerwienią, lecz za pomocą fal radiowych. Pozwala to na przykład na sterowanie odtwarzaniem DVD z innego pomieszczenia, choćby tego, w którym znajduje się telewizor podłączony do komputera przez wyjście wideo.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.