Procedura startowa

Przyspieszanie Windows XP

Jakby tego było mało, po zastosowaniu opisanych w niniejszym artykule zabiegów Okienka XP będą się nie tylko uruchamiać w ekspresowym tempie, ale najprawdopodobniej odczujemy również przyspieszenie działania samego systemu. Wszystko to dzięki darmowemu narzędziu autorstwa Microsoftu o nazwie BootVis. Możemy je pobrać ze strony podanej w ramce „Info”.

Instalacja:

po skopiowaniu programu na dysk uruchamiamy archiwum samorozpakowujące i podajemy katalog, w którym ma zostać zapisana zawartość pliku. Będzie to kolejny zbiór z rozszerzeniem EXE, który wystarczy teraz uruchomić dwukrotnym kliknięciem.

Analiza startu systemu:

pierwszym krokiem, który musimy wykonać w celu przyspieszenia pracy Okienek, jest zezwolenie programowi BootVis na analizę procesu startowego naszego systemu operacyjnego. W tym celu aplikacja będzie musiała zrestartować Windows, jeśli więc nie chcemy utracić żadnych danych, powinniśmy zamknąć wszystkie aktywne programy. Wybieramy teraz z menu BootVisa opcję File | New | Next Boot + Driver Trace. W otwartym okienku dialogowym klikamy OK. Wystarczy teraz zaczekać, aż program ponownie uruchomi system.

Jeśli nasz system wymaga logowania, warto to zrobić w miarę szybko – w przeciwnym razie naszej uwadze ujdą zapewne niektóre wyświetlane przez aplikację informacje. Jeżeli nie zależy nam na oglądaniu okien dialogowych aplikacji, nia musimy się spieszyć – BootVis i tak wykona swoje zadanie.

Po uruchomieniu Windows należy zaczekać, aż BootVis wystartuje automatycznie. W oknie programu powinniśmy ujrzeć graficzną reprezentację procesu uruchamiania systemu. Na podstawie zawartości raportu „Driver Delay” będziemy mogli dokładnie prześledzić proces startu Okien i np. zidentyfikować te sterowniki, które go w największym stopniu opóźniają. Jeśli chcemy porównać obecny stan systemu z sytuacją po zastosowaniu zmian, warto zapisać raport poleceniem File | Save as .

Optymalizacja uruchamiania:

ostatnim krokiem w przyspieszaniu Okien jest użycie opcji Trace | Optimize System, co spowoduje rozpoczęcie właściwego procesu optymalizacji. Jednym z jego elementów jest następny restart systemu – po raz kolejny zapiszmy więc edytowane pliki. Po uruchomieniu Windows powinniśmy znowu zaczekać na otwarcie okna BootVisa i zakończenie przez niego wszystkich operacji. Może to potrwać nawet kilka minut. Po upływie tego czasu program samoczynnie się wyłączy.

Jeśli chcemy zobaczyć, w jakim stopniu działanie narzędzia jest skuteczne, możemy uruchomić BootVisa i ponownie skorzystać z polecenia File | New | Next Boot + Driver Trace. Wystarczy teraz porównać aktualny raport programu z zapisanym wcześniej plikiem.

Uwaga:

po zainstalowaniu nowych sterowników dowolnego urządzenia warto uruchomić jeszcze raz BootVisa i nakazać mu ponowną optymalizację startu Windows.