Szybki jak wiatr

O atrakcyjności komputera zazwyczaj stanowi wydajny procesor. Jeśli dodamy do tego możliwości marketingowe firmy HP, produkt powinien przyciągnąć do sklepów tłumy chętnych. Zatem czy warto?

Najnowszy zestaw firmy HP ma procesor taktowany zegarem 2 GHz, zainstalowany na płycie z chipsetem Intel 850. Co więcej, całość uzupełnia 256 MB szybkiej dwukanałowej pamięci Rambus, którą można rozbudować aż do 2 GB. To, co pierwsze rzuca się w oczy, to niezwykła solidność wykonania. Obudowę otwiera się jednym ruchem ręki, bez odkręcania śrub. Podobnie bezproblemowo przebiega montowanie kart na płycie głównej oraz wyciąganie dysku twardego. Oba aspekty są o tyle ważne, że firma podkreśla możliwość niemal dowolnej rozbudowy zestawu. Ciekawostką jest również wyposażenie wentylatorów na procesorze i zasilaczu w termoregulatory, dzięki czemu zestaw pracuje bardzo cicho.

HP Vectra VL800*
Procesor: Intel Pentium 4 2,0 GHz
Płyta główna: Intel i850
Pamięć: 256 MB RAMBUS
Karta graficzna: GeForce2 GTS
Pamięć masowa: dysk SCSI: Maxtor T040H4 SCSI, DVD-ROM Hitachi 16x
Karta dźwiękowa: Crystal WDM Audio
Karta sieciowa: 3Com 3C918
Obudowa: Midi Tower ATX
Akcesoria: mysz optyczna, klawiatura multimedialna, słuchawki
Gwarancja: 36 miesięcy
Cena (z VAT-em): 7150 zł
+ wydajny procesor i karta graficzna
+ dobrze zaprojektowana obudowa
– karta muzyczna zintegrowana na płycie
Producent: Hewlett-Packard, USA
http://www.hp.com/
Dostawca: HP Polska, Warszawa
tel.: (22) 565 78 64
http://www.hp.pl/

* – zestaw nie zawiera monitora

Za grafikę odpowiedzialna jest karta bazująca na układzie GeForce 2 GTS, który w połączeniu z wydajnym procesorem komputera bez problemu zapewni dużą płynność animacji zarówno w grach, jak i aplikacjach multimedialnych. Zwolenników filmów na płytach DVD ucieszy z pewnością zainstalowany czytnik DVD-ROM. Niestety, za niedopatrzenie uznać trzeba stosunkowo niskiej jakości, zintegrowaną na płycie kartę muzyczną. Jeśli szuka się oszczędności, warto zrezygnować również z napędu DVD. W przeciwnym razie zestaw powinien być wyposażony w kartę z obsługą dźwięku przestrzennego.

W testach Vectra wypadła bardzo dobrze. Działała stabilnie osiągając wysokie wyniki zarówno w aplikacjach graficznych, jak i biurowych. Komputer firmy HP dzięki dobremu wsparciu serwisowemu polecamy małym i dużym firmom oraz wszędzie tam, gdzie potrzebny jest system o dużej wydajności i niezawodności.