W tandemie z P4

W dobie taniejących procesorów Pentium 4 może warto się zastanowić nad kupnem jednej z płyt głównych współpracujących z tym układem. Zwłaszcza że Intel stracił monopol na produkcję chipsetów dla P4 i pojawiło się wiele modeli płyt głównych z kośćmi konkurencji.

Ostra konkurencja na rynku komputerowym sprawia, że niemal codziennie jesteśmy świadkami premier coraz to nowszych i wydajniejszych procesorów, chipsetów, kart graficznych i innych komponentów. Taki stan rzeczy pociąga za sobą obniżkę cen podzespołów, które dostępne są już od jakiegoś czasu. Tak też się stało z procesorem Pentium 4. Wprowadzenie przez Intela nowej rodziny tych układów – Northwood – spowodowało wyraźny spadek cen nieco starszych modeli.

Jednak odpowiednie „serce” to nie wszystko. Trzymając się terminologii anatomicznej, aby połączyć ze sobą wszystkie komponenty, potrzebny nam będzie również „kręgosłup” w postaci płyty głównej.

Socket socketowi nierówny

Wybór dobrej platformy nawet użytkownikowi obytemu z komputerami nie zawsze przychodzi z łatwością. Mnogość modeli sprawia, że decyzja o zakupie tego, a nie innego modelu nie jest oczywista. Do niedawna w sklepach dostępne były płyty główne z gniazdem Socket 423. Firma Intel wycofuje się jednak z produkcji kości montowanych w takiej obudowie na rzecz nowych, mniejszych układów, przeznaczonych do niewielkiego „gniazdka” Socket 478. Producenci płyt głównych zareagowali natychmiast, sukcesywnie wycofując ze sprzedaży stare produkty i wprowadzając jednocześnie modele gotowe do współpracy z nowym procesorem. Dlatego też w naszym zestawieniu nie ma płyt głównych z gniazdem Socket 423. Jest to standard, którego ze względu na brak możliwości rozbudowy nie możemy polecić.

Koniec z monopolem

Procesor Pentium 4 do niedawna współpracował tylko z drogimi modułami Rambus. Zapewne wielu z nas jeszcze pamięta „wiązaną” sprzedaż tego układu i modułów RIMM. Niestety, nie wyszło to na dobre Intelowi. Wręcz zaporowe ceny kości pamięci sprawiły, że sztandarowy procesor potentata nie sprzedawał się najlepiej. Nie było także zbyt wielu płyt głównych dla P4. Wszystkie one wykorzystywały bowiem chipset i850. Przez pewien okres był to jedyny układ przeznaczony do współpracy z Pentium 4. Jednak Intel nie zasypiał gruszek w popiele. Gdy okazało się, że „spółka” z Rambusem nie jest tak korzystna, jak się na początku wydawało, firma powoli, ale skutecznie, zaczęła się wycofywać z umowy.

Obecnie Pentium 4 może działać ze wszystkimi dostępnymi rodzajami pamięci. Po chipsecie i850 pojawił się jego następca i845 współpracujący z nieporównywalnie tańszymi pamięciami SDRAM. Intel nie utrzymał jednak długo monopolu na produkcję chipsetów do P4. Potentatowi pokrzyżowała szyki firma VIA. Producent z Tajwanu wypuścił układ P4X266 będący nie lada konkurencją dla produktów Intela. Oczywiście, nie obyło się przy tym bez przepychanek między obiema firmami. Intel oskarżył VIA o wyprodukowanie chipsetu bez wykupienia koniecznych licencji. Do niesnasek doszło zapewne dlatego, że podstawowym atutem tajwańskiej kości jest obsługa pamięci DDR, która jest bardziej wydajna niż wysłużone moduły SDRAM, nawet w wersji PC133. Obecnie dostępne są płyty główne z nieco poprawioną wersją chipsetu firmy VIA – P4X266A. Mimo że poprawki były w zasadzie kosmetyczne, znacząco wpłynęły na ogólną poprawę wydajności pracy układu Pentium 4 z pamięciami DDR. Na odpowiedź Intela nie trzeba było czekać zbyt długo. Na rynkek wprowadzony został zmodyfikowany układ i845, także obsługujący pamięci DDR.

Płyty główne: najlepsze modele
NrPOWERECONO
1Gigabyte GA-8IRXP93,5Mercury KOB P4X266 NFSX100,0
2Soyo SY-P4I Fire Dragon93,3VIA P4XB-S 94,8
3Soltek 85DRV+88,6FIC VC15 86,1
4NMC 4BCX+85,9VIA P4XB-SA 83,7
5Asus P4S33384,3Asus P4S333 82,4
6VIA P4XB-RA83,0MSI 645 Ultra 81,8
7MSI 845 Ultra-RU83,0AOpen AX4B Pro 81,1
8Gigabyte GA-8SRX82,7Biostar M7SXF 80,5
9Mercury KOB P4X266 NFSX82,6JetWay S450L 79,7
10DFI NT70-SA82,3NMC 4VBX+79,5
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.