Zostań adminem!

Relacja z tworzenia w Polsce sieci szkół informatycznych

Działa już przeszło 100 Lokalnych Akademii Cisco, a docelowo ma ich być 300. Zorganizowano je przy szkołach średnich, gimnazjach i zespołach szkół. Nadzorujące je Akademie Regionalne tworzone są w ośrodkach uniwersyteckich. Tam szkoleni są instruktorzy, ale też odbywają się kursy podstawowe.

Co daje ukończenie Akademii Cisco? Zdaniem przedstawicieli światowego potentata na rynku urządzeń sieciowych pozwala zdobyć umiejętności niezbędne do zaprojektowania, założenia, skonfigurowania i administrowania siecią komputerową. Po zdaniu końcowego egzaminu otrzymuje się honorowany na całym świecie certyfikat Cisco Certified Networking Associate (CCNA). Oprócz dyplomu CCNA można również uzyskać, choć na razie nie w Polsce, uprawnienia dwóch wyższych poziomów.

Szkolenie trwa cały rok. Podzielone jest na cztery semestry po 70 godzin zajęć. Ważną ich częścią są ćwiczenia w konfigurowaniu routera i huba, w które musi być wyposażona każda Akademia. Kursanci mają dostęp do wszystkich materiałów edukacyjnych nie tylko w salach szkoleniowych, ale w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca dzięki dostępowi do wydzielonej części witryny firmy Cisco. Oprócz e-nauczania w trybie online odbywają się wszystkie egzaminy. Pierwszych 16 absolwentów ukończyło już taki kurs w Rzeszowie.

Koszt jednego semestru jest ustalany przez każdą Akademię z osobna. W Akademiach Lokalnych waha się on od 500 do ok. 800 zł. Centra regionalne bardziej się cenią: za to samo szkolenie trzeba tam zapłacić 1200-2000 zł. Dodatkowo koszt końcowego egzaminu to 150 dolarów, ale dobre wyniki premiowane są 50% zniżką.

Pierwszy semestr przeznaczony jest na wyrównanie poziomu wiedzy informatycznej kursantów. Jacek Raczkowski, koordynator Akademii Sieciowych, przyznaje, że warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest umiejętność obsługi komputera oraz wiedza matematyczno-fizyczna na poziomie szkoły średniej, ale Roman Rekut – instruktor z Regionalnej Akademii w Zielonej Górze – wskazuje, że znacznie bardziej istotną barierą jest znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, gdyż nie ma polskiej wersji materiałów szkoleniowych.

W przyszłości w Akademiach Sieciowych mają być prowadzone także inne szkolenia, organizowane przez Microsoft, Hewlett-Packarda, Suna i Apple.

Na następnej stronie przedstawiamy wywiad z Jackiem Raczkowskim na temat konkurencji pomiędzy Akademią Cisco a politechnikami.