Dane zaszufladkowane

Wśród tysięcy plików, megabajtów danych, coraz trudniej odnaleźć te, których właśnie potrzebujemy. Aby nie tracić czasu na ciągłe przeszukiwanie dysków i kolejnych płyt CD-R, warto posłużyć się jakimś programem umożliwiającym skatalogowanie i opisanie naszej cyfrowej "biblioteki".

Jestem z natury osobą uporządkowaną, mam ładnie poukładane książki na półce i sweterki w szafie. Tak samo jest z moim komputerem. Na dysku trzymam tylko potrzebne pliki. Co jakiś czas archiwizuję dane, nagrywając je na płyty CD-ROM. Przez kilka lat uzbierało się ich naprawdę mnóstwo. Poza tym zbieram płyty dołączane do CHIP-a, bo nigdy nie wiadomo, kiedy jakiś program może mi się przydać. Mam też pokaźną kolekcję kompaktów z ulubioną muzyką. Chociaż płyty stoją w równym rządku, czasem trudno mi się w tym wszystkim połapać.

Ostatnio kolega studiujący na tym samym wydziale, który i ja skończyłam, poprosił mnie o „laborki” z fizyki. By dostać się do plików z drugiego roku studiów, musiałam przejrzeć kilkanaście płyt, bo te akurat nie były opisane. Zajęło mi to dobrą godzinę. Naprawdę można się zdenerwować, wsuwając i wysuwając tyle razy tackę… Tymczasem mój (i pewnie większości użytkowników komputerów) problem ma banalne rozwiązanie. Wystarczy zainstalować jeden z wielu dostępnych w Internecie programów do katalogowania danych. Na początku trzeba poświęcić trochę czasu na wprowadzenie do archiwum wszystkich naszych zasobów, jednak warto to zrobić. Jeśli tego nie zaniedbamy i każdą nową płytę będziemy od razu katalogowali, nie powinniśmy już nigdy mieć problemu z odnalezieniem potrzebnego pliku, dokumentu czy piosenki.

Zabawa w chowanego

Większość programów do katalogowania danych poradzi sobie z odczytaniem nośników obsługiwanych przez system operacyjny: dyskietek, ZIP-ów, CD-ROM-ów, zasobów sieciowych czy dysków twardych. Zazwyczaj możemy pogrupować dane w kategorie albo nadać im znaczniki. Niektóre aplikacje potrafią odczytać zawartość archiwizowanych plików. Te, które obsługują bazę CDDB, automatycznie wczytają tytuły utworów na płytach audio (w przeciwnym wypadku musimy wprowadzić je ręcznie). Aplikacje tego typu oferują zwykle dwa rodzaje wyszukiwania: proste – po nazwie pliku, i zaawansowane – według kategorii, rozmiaru bądź daty modyfikacji. Cały katalog lub wyniki wyszukiwania możemy wyeksportować do pliku DOC, XLS lub HTML.

W przeglądzie znalazły się aplikacje dla systemów Windows i Linux. Dwie z nich to programy polskojęzyczne, a jedna ma polskojęzyczną nakładkę. Chociaż dostępne są rodzime aplikacje tego typu, to te, które udało mi się przetestować, nie zawsze działają poprawnie. Liderem wśród narzędzi przeznaczonych dla Windows jest WhereIsIt?. Oferuje najwięcej przydatnych funkcji, ale jest też najdroższy. Jeśli chodzi o jedyny przetestowany program linuksowy, to w większości branych pod uwagę kategorii dorównuje on WhereIsIt?. Jedno jest pewne – wśród prezentowanych programów każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Szukajcie, a znajdziecie

Moje problemy z wyszukiwaniem danych wydają się rozwiązane. Po namyśle zdecydowałam się na program WhereIsIt? (na co dzień używam Windows). Przekonała mnie głównie obsługa CDDB. Program jest na tyle przydatny, że bez żalu zapłacę za pełną wersję. Jednak pozostałe opisane aplikacje też dobrze spełniają swoją funkcję. Jedno jest pewne – warto mieć jedną z nich na dysku. Mam nadzieję, że następnym razem, kiedy kolega poprosi mnie o notatki czy sprawozdania (pewnie tym razem z trzeciego roku), znalezienie ich zajmie mi nie więcej niż 5 minut. I nigdy już nie będę ze złością walić w obudowę komputera, co, przyznaję się po cichutku, czasem mi się zdarzało.

Dwie następne strony opisują programy katalogujące CD przetestowane przez redakcję.

Dane techniczne
ProgramAdvanced File Organizer 1.62Catalog Max 1.50CD Katalog 2002.01SuperCat 4.2WhereIsIt? 3.24Gtktalog 0.99.16
ProducentSoftPrime Development, USA LionMax Software, USAKrzysztof Wojtas, PolskaNo Nonsense Software, USARobert Galle, SłoweniaYves Mettier
http://www.softprime.com/www.lionmax.com/krisoftware.w.interia.pl/no-nonsense-software.com/www.whereisit-soft.com/gtktalog.sf.net/
System operacyjnyWindows 9x / Me / NT 4.0 / 2000 / XPWindows 9x / Me / NT 4.0 / 2000 / XPWindows 9x / Me / NT 4.0 / 2000 / XPWindows 9x / Me / NT 4.0 / 2000 / XPWindows 9x / Me / NT 4.0 / 2000 / XPLinux
Cena20 USD20 USD20 zł25 USD39,95 USDGPL
Wybrane funkcje
Tworzenie katalogów++++++
Możliwość nadania własnych nazw++++++
Grupowanie plików w kategorie++++
Wyszukiwanie wg nazwy pliku++++++
Wyszukiwanie zaawansowane+++++
Możliwość wyeksportowania raportu++++++
Obsługa CDDB++
Automatyczne tworzenie opisów plików++++++
Polska wersja językowa+++
Ochrona katalogu hasłem+– 
Zapisywanie miniaturek obrazków w katalogach+n.d.
Katalogowanie plików archiwów++++
Obliczanie sum kontrolnych++
+ – jest; – – nie ma; n.d. – nie dotyczy
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.