Idę o zakład(kę)

Przegląd programów do zarządzania zakładkami

Internet to dla mnie narzędzie codziennej pracy i nieocenione źródło informacji. Jedną z najczęściej wykorzystywanych usług jest WWW. Podobnie jak wielu internautów, każdego dnia trafiam na dziesiątki stron – obok odnośników związanych z aktualnościami czy sprawami czysto zawodowymi często znajduję coś, co jest bliskie moim zainteresowaniom. W skrzynce odbiorczej każdego ranka czekają zajawki najświeższych informacji z branży IT, na grupach dyskusyjnych pojawiają się przepisy różnych smakołyków, prace fotograficzne czy relacje z podróży w odległe zakątki świata. Tak się składa, że sporo z owych atrakcji muszę odłożyć na później i lista nieodwiedzonych witryn dość szybko się powiększa. Mimo że staram się nad tym wszystkim zapanować i umieszczać odnośniki w odpowiednich katalogach, to mając około tysiąca odsyłaczy, nie jestem w stanie wszystkiego spamiętać i swobodnie się poruszać w tym gąszczu danych. Na szczęście istnieje spora grupa programów służących do zarządzania zbiorami zakładek internetowych. Ze wspomnianej, licznej grupy mniejszych i większych programów wybrałem kilka moim zdaniem najciekawszych.

A tych adresów jest ze czterdzieści…

Jakie korzyści będziemy mieli z takiego zarządcy adresów internetowych? Dlaczego warto sięgnąć po taki program? Jest kilka powodów. Na pewno opłaca się to zrobić jeżeli zgromadziliśmy dużą liczbę zakładek – mi osobiście już ten argument wystarcza, bo w dobrze posegregowanych odsyłaczach zawsze szybciej znajdziemy to, czego potrzebujemy. Wbrew swojej nazwie aplikacje tego typu pozwalają także przeszukiwać odnośniki znajdujące się w Historii oraz dokumenty z pamięci podręcznej przeglądarki. Jeżeli więc ni w ząb nie pamiętamy, na jakiej to ostatnio stronie znaleźliśmy tak cenne dla nas informacje, zarządcy adresów internetowych także się przydadzą.

Trzecim powodem może być konieczność ponownej instalacji systemu. Przed wpisaniem komendy format c: archiwizujemy różne dane, a wśród nich także i zbiór zgromadzonych odnośników do stron. Aplikacje opisywane w tym tekście ułatwią tę ostatnią czynność, szczególnie mniej doświadczonym użytkownikom. Zdarza się też często, że owe zarchiwizowane zakładki chcemy przenieść na inny komputer (np. z pracy do domu), na którym także mamy już pewną kolekcję odnośników. W takiej sytuacji bardzo przydatną opcją okaże się synchronizacja zbiorów. Innym sposobem na wymianę tego typu danych jest zdalne zarządzanie zakładkami internetowymi. Wtedy niezależnie od miejsca pobytu, mając odpowiednią aplikację, będziemy mogli sięgnąć do danych żmudnie wyszukanych w Sieci.

Stosowanie programów do zarządzania adresami internetowymi może również wpłynąć pozytywnie na stan naszej kieszeni, w przypadku gdy łączymy się z Internetem za pomocą modemu. Wiele aplikacji tego typu automatycznie po połączeniu się z Siecią sprawdza dostępność wybranych bądź wszystkich witryn, do których prowadzą nasze odnośniki. Często też możemy zaoszczędzić kilka groszy, wiedząc, że dana strona nie jest dostępna lub od naszych ostatnich odwiedzin nie była uaktualniana i nie ma po co ładować jej całej zawartości.

Niewiele za darmo

Namiastki zarządzania zakładkami internetowymi mamy także zaimplementowane bezpośrednio w przeglądarkach internetowych. Jednak niezależnie od tego, jakiej przeglądarki używamy, zarządzanie odnośnikami jest, delikatnie mówiąc, nie najlepsze. Internet Explorer, mający najwięcej użytkowników, w konkurencji zarządzania adresami przegrywa sromotnie z produktami Netscape’a i Opery. W tych ostatnich, poza możliwością założenia katalogu, w którym będziemy gromadzili odsyłacze związane z danym tematem, możemy także sortować lub wyszukiwać potrzebne informacje. Mimo to myślę, że warto pokusić się i wybrać coś z prezentowanych dalej lub podobnych aplikacji.

To nie koniec

Sześć opisanych aplikacji zostało wybranych z grupy kilkunastu innych i prezentują one spektrum możliwości, jakich możemy się spodziewać po tego typu programach. Inne aplikacje będą się różniły ergonomią, interfejsem lub niektórymi funkcjami. Ale to, co stanowi podstawę działania tego typu programów na pewno pozostanie. A skoro wiemy co, jak i gdzie, nie pozostaje nic innego, jak tylko zachęcić do wiosennych porządków. Na pewno się opłacą.

Następne dwie strony prezentują narzędzia internetowe przetestowane przez redakcję.

Dane techniczne
Program AcqURL 6.0 Bookmark Mate 3.13 Check&Get 1.12 Linkman 6.5 Powermarks 3.5 Super Cool Bookmark 2.06
Producent GT Technologies Bookmark Online ActiveURLs Outer Technologies Kaylon Technologies Cui Wei
http://www. gttech.com/ bookmarkonline.com/ activeurls.com/ outertech.com/ kaylon.com/ supercool-bookmark.com/
Systemy operacyjne Windows 9x / Me / NT / 2000 / XP Windows 9x / Me / NT / 2000 / XP Windows 9x / Me / NT / 2000 / XP Windows 9x / Me / NT / 2000 / XP Windows 9x / Me / NT / 2000 / XP Windows 9x / Me / NT / 2000 / XP
Cena 35 USD freeware adware/30 USD 29 USD 25 USD 20 USD
Wybrane funkcje
Współpraca z przeglądarkami IE/N/O +/+/- +/+/+ +/+/+ +/+/+ +/+/+ +/-/-
Import/eksport odnośników +/+ +/+ +/+ +/+ +/+ +/+
Sortowanie/wyszukiwanie zakładek +/+ +/+ +/+ +/+ +/+ +/+
Synchronizacja danych + + +
Ustawienia parametrów połączeń dial-up + + + +
Wbudowana przeglądarka +
Sprawdzanie dostępności witryn + + + + + +
Wysyłanie zakładek pocztą elektroniczną + + +1/- + +
Ochrona odnośników hasłami + + + +
System ocen zakładek + + +
Zdalne zarządzanie adresami + +
Oddzielne konta użytkowników +
+ – jest – – nie ma 1 – tylko w wersji płatnej