Katapulta dla XP

Sporządzenie płyty startowej dla systemu Windows XP jest trudniejsze niż przygotowanie podobnego krążka dla Windows 9x. Ale za pomocą aplikacji CDRWin wszystko da się zrobić.

Jeżeli chcemy mieć krążek startowy, musimy skorzystać z innego rozwiązania i przygotować nośnik CD bez emulacji. Nie jest to skomplikowana czynność, a po przeczytaniu tego artykułu wszystko stanie się jeszcze prostsze.

Po pierwsze: bootsektor

Do przygotowania naszej płyty będziemy potrzebowali bootsektora, który wydobędziemy z oryginalnej płyty CD. Jeżeli nie macie startowego krążka z systemem Windows XP, to plik zawierający sektor startowy trzeba pobrać z Sieci – na przykład ze strony internetowej http://www.xs4all.nl/ ~binkbv/ xpboot.bin. Do odczytania i zapisania w pliku odpowiedniego sektora płyty CD-ROM użyjemy programu CDRWin, który znajduje się na CHIP-CD. Aplikacja ta zostanie również wykorzystana do przygotowania krążka startowego.

Po umieszczeniu oryginalnej płyty zawierającej system MS Windows XP w napędzie CD-ROM uruchamiamy aplikację CDRWin i wybieramy opcję

Odczytaj dysk / ścieżki / sektory

(trzecia ikona w górnym rzędzie). W celu zapisania na dysku sektora startowego zaznaczamy opcję Wybrane sektory i w polu Plik obrazu określamy lokalizację oraz nazwę dla pobranego bootsektora. W sekcji Selekcja sektorów w pola Początek oraz Koniec wpisujemy natomiast liczbę 20. Liczba ta wskazuje sektor, w którym zgodnie ze specyfikacją El Torito znajduje się obszar startowy. Na koniec pozostaje jeszcze określenie typu pobieranych danych – w polu Typ Danych ustawiamy wartość Data Mode1 (2048). Pozostałe opcje pozostawiamy bez zmian i klikamy przycisk Start. Zapis sektora startowego trwa zaledwie moment, a po zakończeniu tej operacji powinniśmy znaleźć na dysku plik o rozmiarze 2048 bajtów – jest to właśnie sektor startowy.

Niezbędne dodatki

Przygotowanie płyty startowej z systemem MS Windows XP nie kończy się, niestety, na zgraniu sektora startowego. Na krążku trzeba jeszcze umieścić kilka niezbędnych, dodatkowych plików.

Jeżeli dokładnie przyjrzymy się oryginalnemu nośnikowi z systemem MS Windows XP, to w głównym folderze znajdziemy dwa zbiory o rozmiarze 10 bajtów: noszą one nazwy WIN51 i WIN51I*. Pliki te są wymagane do startu komputera z płyty i bez nich nie uruchomi się instalator systemu. Wymienione zbiory możemy przygotować własnoręcznie za pomocą Notatnika. W tym celu wystarczy utworzyć dokument tekstowy i wpisać w nim ciąg znaków „Windows” (bez cudzysłowu), a następnie nacisnąć klawisze [Spacja] i [Enter]. Oczywiście jeżeli dysponujemy oryginalnym nośnikem, nic nie stoi na przeszkodzie, by pliki te skopiować bezpośrednio z dysku CD.

Gwiazdka w nazwie drugiego zbioru jest na oryginalnej płycie zastąpiona literą odpowiadającą konkretnej wersji systemu operacyjnego. W przypadku Windows XP Professional nasz plik trzeba zapisać jako win51IP. Natomiast przygotowując krążek dla Windows XP Home Edition, w nazwie powinniśmy wpisać na końcu literę C.

Na płycie muszą się jeszcze znaleźć dwa zbiory. Pierwszy z nich nosi nazwę BOOTCAT.BIN (rozmiar 2048 bajtów, pusty w środku). Plik ten możemy przygotować sami. W tym celu skorzystamy z programu WinHex, który pobierzemy z Internetu ( http://www.winhex.com/ lub http://www.cdrinfo.pl/ cdr/porady/ bootcd/) albo skopiujemy z CHIP-CD dołączonego do aktualnego wydania magazynu.

Uzupełnieniem całości powinien być plik o nazwie BOOTFONT.BIN znajdujący się na oryginalnej płycie MS Windows XP. Zbiór ten odpowiada za poprawne wyświetlanie polskich znaków w czasie startu instalacji systemu. W ostateczności możemy się bez niego obejść.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.