„Oderwać się” od komputera…

Test kamery internetowej z funkcjami aparatu cyfrowego

Creative PC-CAM 600 jest urządzeniem łączącym w sobie wydajną kamerę internetową i wyposażony w wiele funkcji cyfrowy aparat fotograficzny. Po podłączeniu do komputera przez interfejs USB PC-CAM umożliwia rejestrację sekwencji wideo z szybkością do 30 klatek na sekundę i rozdzielczością maksymalnie 640×480 pikseli. Niestety, jak to zwykle bywa w kamerach internetowych, przy maksymalnej rozdzielczości obraz przechwytywany jest z ograniczoną prędkością – tutaj 10-15 klatek na sekundę. Urządzenie podłączone do komputera może również pracować jako cyfrowy aparat fotograficzny pozwalający uzyskać zdjęcia dość dobrej jakości. Dzięki zastosowaniu algorytmów interpolujących maksymalna rozdzielczość fotografii zwiększona została do 1,3 mln pikseli (1280×960). W trybie aparatu fizycznie wartość ta wynosi 1024×768 (XGA).

Creative PC-CAM 600
Wbudowana pamięć: 16 MB
Rodzaj matrycy: CCD
Lampa błyskowa: ręczna lub automatyczna
Światłoczułość: 10 luksów
Maksymalna rozdzielczość zdjęć: 1024×768 (1280×960 z interpolacją)
Maksymalna rozdzielczość wideo: 640×480 pikseli
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 630 zł
+ wysoka (jak na kamerę inernetową) jakość zdjęć i sekwencji wideo
+ tryb lampy błyskowej eliminujący efekt czerwonych oczu
+ 16 MB wewnętrznej pamięci
– brak możliwości podglądu zdjęć na aparacie
– stara wersja interfejsu magistrali USB
Producent: Creative Labs, Singapur
http://www.creative.com/
Dostawca: Creative Labs Polska, Warszawa
tel.: (22) 853 02 66
http://www.europe.creative.com/

Po odłączeniu od komputera wyposażony w 16 MB pamięci wewnętrznej PC-CAM 600 zasilany jest czterema ogniwami typu AAA i stanowi pełnowartościowy amatorski aparat cyfrowy, z funkcjami kamery wideo i rejestratora dźwięku. Wbudowany mikrofon i automatyczna lampa błyskowa zwalniają nas z konieczności zabierania ze sobą dodatkowego sprzętu.

Mile zaskoczyła mnie jakość zdjęć i rejestrowanych sekwencji wideo. Jest to zasługa dobrej jakości matrycy CCD oraz czteroczęściowego obiektywu z podwójną przesłoną. Dzięki funkcji automatycznego ustawiania ostrości (w skali od 1 m do nieskończoności), regulacji naświetlenia, równoważenia bieli, korekcji gamma i usuwania przeplotu PC-CAM 600 staje się poręcznym aparatem, gotowym do użycia w niemal każdych warunkach. Od większości oferowanych na rynku, znacznie droższych aparatów cyfrowych PC-CAM odróżnia się brakiem dużego wyświetlacza LCD, który przydaje się np do podglądu zdjęć. Do dyspozycji mamy bowiem tylko mały wyświetlacz LCD, służący do obsługi urządzenia.

Podczas testu sekwencje wideo były dynamiczne i nie wykazywały nadmiernego efektu opóźnienia, szczególnie przy rozdzielczościach mniejszych niż 640×480, dla których klatki pobierane są co 1/30 sekundy. PC-CAM 600 może więc śmiało konkurować z kamerami internetowymi, na których tle, szczególnie dzięki jakości obrazu, wypada bardzo dobrze. Istotną zaletą jest również możliwość wyboru między ręcznym i w pełni automatycznym ustawieniem parametrów obrazu, co znacząco wpływa na poręczność urządzenia. Bogate oprogramowanie pozwala na zastosowanie PC-CAM 600 w wielu dziedzinach, takich jak np. wideokonferencje czy przygotowanie sekwencji wideo dla stron WWW.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News