Trzeci wymiar

Choć profesjonalne studia graficzne dysponują sprzętem i oprogramowaniem za wiele milionów dolarów, nie znaczy to, że grafika 3D jest niedostępna dla zwykłego użytkownika PC. Do realizacji marzeń można bowiem wykorzystać darmowe narzędzia.

Wartykule przedstawimy darmowe narzędzia pozwalające stworzyć nawet skomplikowane sceny 3D i na dodatek ożywić znajdujące się na nich obiekty. Wszystkie omawiane aplikacje można znaleźć na dołączonej do CHIP-a płycie CD-ROM.

Wiele osób utożsamia tworzenie grafiki trójwymiarowej na Linuksie z Blenderem. Blender, działający również pod Windows, jest programem mającym opinię trudnego w obsłudze – i faktycznie, trudno przywyknąć do niebanalnego interfejsu i skrótów klawiaturowych. Niewielu zdaje sobie sprawę, że istnieje kilka innych aplikacji do modelowania 3D, umożliwiających uzyskanie dobrych rezultatów. Wśród nich prawdziwym rodzynkiem jest Moonlight Atelier.

Skąd się wzięło „Księżycowe Studio”?

Historia programu jest dość tajemnicza. Stworzony przez Stephana Rehela i Alexandra Belhoste’a, zapowiadał się rewelacyjnie: autorzy szybko dodawali nowe funkcje, współpracowali również z twórcami biblioteki Mesa 3D, dzięki czemu Moonlight bez problemów wykorzystywał akcelerację 3D. Pewnego dnia wszystko ucichło. Program zniknął z oficjalnej strony projektu (http://www.moonlight3d.org/), na której widniała tylko krótka notka: „Przepraszamy, ale niestety jest tak, jak jest”. Po pewnym czasie i ona zniknęła, wreszcie – przestała działać domena moonlight3d.org. Wszyscy zaczęli zadawać sobie pytanie o przyczynę tej sytuacji. Najpopularniejszą na grupach dyskusyjnych plotką była wtedy wieść o rzekomej interwencji prawników firmy Avid, producenta znanego narzędzia Softimage, którego wyglądem inspirowali się twórcy Moonlight Ateliera. Jak było naprawdę – być może nigdy się nie dowiemy. W każdym razie fani MA nie pozostali bezczynni: na stronie http://www. moonlight3d.net/ znajdziemy forum użytkowników, galerie i poradniki, jak również możemy pobrać ostatnią wersję aplikacji oraz wcześniejszą – wraz ze źródłami i na licencji GPL.

Cóż więc potrafi program, który przestano rozwijać przeszło dwa lata temu? Okazuje się, że dużo – nawet jak na dzisiejsze czasy. W artykule postaram się przedstawić ułamek możliwości tego potężnego narzędzia. Docenią go zwłaszcza ci, którzy muszą szybko tworzyć obiekty 3D (np. logo firm) lub pragną nauczyć się modelowania, a nie stać ich na zakup bardzo drogich aplikacji. Zamiast więc iść na giełdę, skopiujmy na dysk umieszczony na dołączonej płytce instalator i po nadaniu mu praw do uruchomienia (

chmod a+x moonlight-setup-0.9.2-beta

) zainstalujmy do wybranego katalogu (./moonlight-setup-0.9.2-beta).

Po uruchomieniu aplikacji ujrzymy podzielony na trzy główne części ekran. Po lewej stronie mamy przyciski rozwijalnych menu, w środku okna widoków wraz z belkami statusu, po prawej zaś – okna dialogowe. Te ostatnie można przewijać, zwijać i zamykać, co bardzo ułatwia pracę.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.