Wszechstronnie uzdolnione…

Test drukarek wielofunkcyjnych firmy Lexmark

Komputerowe urządzenia wielofunkcyjne, potocznie zwane „kombajnami”, były do niedawna sprzętem przeznaczonym wyłącznie do zastosowań biurowych. Na taki stan rzeczy wpływało wiele czynników: wysoka cena samego urządzenia, niemałe koszta eksploatacji, a nierzadko też skomplikowana obsługa. Ostatnimi czasy producenci zaczynają jednak zabiegać również o indywidualnego użytkownika, w efekcie czego na rynku pojawia się coraz więcej modeli przeznaczonych do pracy w warunkach domowych bądź w niewielkich biurach. Tendencja ta nie ominęła firmy Lexmark, która niedawno wzbogaciła swoją ofertę o takie właśnie modele, oznaczone symbolami X73 i X83.

Oba wspomniane urządzenia łączą w sobie zalety kolorowej „plujki” oraz płaskiego skanera. Dodatkową funkcją wynikającą z zastosowania obu tych elementów jest kopiowanie. Opisywane modele są do siebie bardzo podobne – jedynymi różnicami są szybkość drukowania oraz funkcja powielania oryginałów, która w przypadku X73 może być wykorzystywana tylko wtedy, gdy urządzenie jest podłączone do komputera.

X73
Skaner: płaski A4
Rozdzielczość optyczna: 600×1200 dpi
Drukarka: atramentowa, kolorowa
Szybkość drukowania: do 9 s./min
Złącze: USB 1.1
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena (z VAT-em): 860 zł
+ dobra jakość wydruków
+ prosta obsługa
– kopiowanie tylko z komputerem
– niska jakość kopii
X83
Skaner: płaski A4
Rozdzielczość optyczna: 600×1200 dpi
Drukarka: atramentowa, kolorowa
Szybkość drukowania: do 12 s./min
Złącze: USB 1.1
Gwarancja: 12 miesięcy
Cena (z VAT-em): 1290 zł
+ dobra jakość wydruków
+ prosta obsługa
– niska jakość kopii
Producent: Lexmark, USA
http://www.lexmark.com/
Dostawca: PrintMark Polska, Kraków
tel.: (12) 290 14 00
http://www.lexmark.com.pl/

Jakość wydruków będących wynikiem pracy wspomnianych „kombajnów” określić można jako dobrą. Tekst oraz prosta grafika (wykresy, małe obrazki) prezentują się bardzo przyzwoicie: gładka czcionka, brak rozmyć oraz widocznego rastra mają znaczny wpływ na estetykę całego dokumentu. Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku drukowania zdjęć na papierze fotograficznym – tutaj widać już pewne niedoskonałości (ziarnistość oraz drobne nieprawidłowości w odwzorowaniu barw), a na dodatek sam proces może trwać grubo ponad 10 minut!

Skaner będący integralną częścią obu urządzeń gwarantuje dobrą jakość cyfrowych dokumentów, zarówno tych skanowanych w wysokiej, jak i niskiej rozdzielczości. Sam proces skanowania przebiega szybko i, co najważniejsze, bezawaryjnie, a zdigitalizowany dokument możemy jednym przyciskiem przesłać do wybranej aplikacji, dołączyć do e-maila lub po prostu wydrukować. Dodatkową zaletą jest fakt, iż dzięki regulowanej wysokości pokrywy uzyskujemy możliwość skanowania nie tylko pojedynczych kartek, ale także książek, a nawet niewielkich przedmiotów.

Niestety, i te urządzenia nie są doskonałe. Należy tu wymienić w szczególności funkcję kopiowania, która nie działa najlepiej. Nie dość że sam proces trwa niemiłosiernie długo (nawet do czterech minut na stronę), to uzyskane kopie wcale nie zachwycają jakością. Niejednolite wypełnienie oraz brak gładkich krawędzi to ich nieodłączne cechy.

Chcesz być na bieżąco z CHIP? Obserwuj nas w Google News