Droga jak marzenie

Planując podróż, przywykliśmy korzystać ze zwykłych, papierowych atlasów. Jednak chcąc trafić prosto do celu i nie przegapić turystycznych atrakcji warto również skorzystać z programu.

Jest cicho, jeszcze ciemno, do świtu została godzina. Dookoła wszyscy śpią, a na parking przed blokiem wychodzą dwie osoby z bagażami. Układają wszystkie tobołki w aucie i mimo że pora jest bardzo wczesna, są zadowoleni i pełni optymizmu. Tam, gdzie się wybierają, będzie słońce i lazurowe morze. Wyruszają do Chorwacji. Przed nimi cztery kraje i ponad tysiąc kilometrów najpierw autostrad, a później krętych górskich dróg. Na szczęście w samochodzie oprócz papierowego atlasu leży kilka stron wydruków z dokładnie zaznaczoną trasą i jej opisem. Na pewno się przydadzą.

Jakiś czas wcześniej…

Wreszcie zapadła decyzja: jedziemy! Wybór padł na zachwalaną przez przyjaciół Chorwację, a dokładniej jej nadmorski region – Dalmację. Wybieramy maleńką miejscowość. O noclegi zatroszczymy się na miejscu, teraz przed nami sporo przygotowań. Najważniejsze pytania to: jak trafić na miejsce, jak długo trzeba jechać i czy konieczny będzie nocleg? Ponadto warto wiedzieć, ile pieniędzy przeznaczyć na paliwo czy płatne autostrady. A może lekko zboczymy z trasy, zatrzymamy się po drodze i odwiedzimy jakieś ciekawe i urokliwe miejsca? Takie pytania pojawiają się chyba w głowach wszystkich, którzy chcą zaplanować i spędzić urlop na własną rękę, a nie w schematycznie określony sposób, przygotowany przez biura podróży. Lotnisko, samolot, transfer, hotel, wycieczki z piętnastominutowymi postojami na zdjęcia przy bardziej znaczących zabytkach. Brrr…

Chcąc zatem odpowiedzieć na wszystkie kłębiące się w głowie pytania, możemy wybrać klasyczny sposób (kartka i ołówek), zaplanować wszystko, korzystając jedynie z programu czy atlasu dostępnego w Internecie lub połączyć technikę z tradycją i wykorzystać program, a później porównać wyniki z tym, co wcześniej narysowaliśmy na papierze. To ostatnie rozwiązanie jest chyba najlepsze. Pozostaje zatem już tylko jedno pytanie: której aplikacji użyć?

Precyzja skalpela?

Jak nietrudno zgadnąć, najdokładniejsze są atlasy przeznaczone dla konkretnego państwa. Jednak – co także oczywiste – niewielu stać, by kupować przed każdym wyjazdem oddzielny program. Ponadto wiadomo, iż większość z nas najczęściej zwiedza Polskę i inne kraje Europy. Trzeba więc znaleźć przysłowiowy złoty środek.

Testowane atlasy pozwalają na wyszukanie interesujących nas miejsc i oznaczenie ich jako: początku, końca lub punktu przelotowego planowanej trasy. Wszystkie aplikacje umożliwiają także wyszukiwanie tras według kryteriów: „najszybsza” i „najkrótsza”. Czasem trzeba jednak uwzględnić punkty przelotowe. Dowodem na to jest nieco absurdalny rezultat poszukiwania najszybszej trasy po zaznaczeniu jedynie początku i końca trasy z Wrocławia do Dźwirzyna. Według AutoRoute 2002 oraz InfoMapy 9.0 z Dolnego Śląska nad morze najszybciej dojedziemy przez… Niemcy! I nieważne, że dwukrotnie przekraczamy granicę oraz nadkładamy ponad dwieście kilometrów. Z Wrocławia mamy autostradę prawie do granicy, w Niemczech też o nie nietrudno, a później już tylko kawałek na Pomorzu i… jesteśmy na miejscu. I to jak „szybko”. Ale to dość specyficzny przykład. Gdy chcemy pojechać z Wrocławia do Dowspudy blisko Augustowa w północno-wschodniej Polsce, żadna aplikacja nie każe nam się na szczęście np. okrętować. Wniosek z tego wynika jeden – warto zaznaczyć jakiś punkt „po drodze”.

Innym dość istotnym błędem jest zachowanie atlasu InfoMapa 9.0. Program ma problemy ze znalezieniem miejscowości uwzględnionych na mapie zatem musimy korzystać z zaawansowanego wyszukiwania. Co gorsza, gdy już zlokalizujemy jakieś miasto czy wieś, może się okazać, że aplikacja nie poda nam trasy, gdyż… według niej nie prowadzi tam żadna droga! Tymczasem na pewno tak nie jest, bo w miejsca rzekomo niedostępne udało mi się dojechać, i to autem osobowym.

ProgramAutoRoute 2002InfoMapa 9.0Mapa Europy 2001Mapa Polski Deluxe 2002
http://www.microsoft.com/autoroute/pjsoft.cz/cartall.com.pl/cartall.com.pl/
Cena (z VAT-em) zł2493451992199
Wyniki testów
Funkcjonalność (45%)75,057,562,574,5
Ergonomia (25%)76,036,581,087,0
Wydruki (25)98,054,076,083,0
Inne (5%)90,025,090,075,0
POWER81,849,871,979,8
ECONO498,756,197,6100,0
[POWER/ECONO]1/24/43/32/1
Funkcjonalność
Obiekty wyświetlane na mapie
Numery dróg++++
Stacje benzynowe+
Hotele, campingi, restauracje+++
Zabytki+++
Rodzaje wyświetlanych dróg
Autostrady/drogi główne+/++/++/++/+
Drogi drugorzędne/drogi lokalne+/+częściowo/-+/++/+
Wyszukiwanie obiektów
W zadanym promieniu++
Po współrzędnych geograficznych++
Miejscowości++++
Parki narodowe, rezerwaty+częściowo++
Hotele, campingi, restauracje+++
Rzeki, jeziora, szczyty górskie++++
Wyszukiwanie tras
Najszybsza/najkrótsza+/++/++/++/+
Najtańsza++
Inne kryteriawłasne kryteriawłasne kryteriadrogi widokowedrogi widokowe
Parametry i wyniki wyszukiwania
Preferowana prędkość podróży++3++
Określenie cen paliwa++++
Obliczanie czasu podróży++++
Ustawianie czasu rozpoczęcia / zakończenia podróży+/++/++/++/+
Definiowanie punktów/obszarów unikanych+/++/++/++/+
Tekstowy opis wyszukanej trasybardzo dobrysłabybardzo dobrybardzo dobry
Uwzględnianie odpoczynków kierowcy++
Możliwość zapamiętania ustawień dla użytkownika lub auta++
Plany miast
Szczegółowe plany miastw krajach UE+
Nazwy ulicw krajach UEczęściowoczęściowo+
Numeracja budynków+
Inne
Obsługa GPS+w wersji Pro
Notatki umieszczane na mapie++++
Ergonomia
Wyszukiwanie obiektówwygodneniewygodnewygodnewygodne
Wyszukiwanie traswygodneniewygodnewygodnewygodne
Dodawanie punktów pośrednichwygodneniewygodnewygodnewygodne
Praca programu bez CD-ROM-u++
Jednoznaczne określanie miejscowości o tych samych nazwach+++
Drukowanie
Przejrzystość wydrukowanej mapydobrasłabadobradobra
Wybrana trasa w postaci mapy++++
Trasa w postaci opisu tekstowegobardzo dobraskąpy opisbardzo dobrabardzo dobra
KomentarzŚwietny atlas zarówno do planowania, jak i podróży po Europie. Duża liczba obiektów i dobra przejrzystość mapy oraz wydruków. Pocket Streets dla PDA dodany gratisowo.Program niezbyt wygodny w obsłudze i w pełni przetłumaczony z języka czeskiego. Plusem jest obsługa GPS, jednak z tą mapą nie czułbym się pewnie (poza Czechami) w podróży.Ciekawy produkt, jednak ustępujący pod wieloma względami zwycięzcy. Plusy to bardzo dobry opis tekstowy trasy, szybkość działania i polski interfejs.Niezastąpiony produkt, który może służyć zarówno do planowania wypraw po Polsce, jak i jako narzędzie pracy. Dużym plusem są bardzo szczegółowe plany miast i numeracja posesji.
+ – jest; – – nie ma; 1) – cena wg kursu NBP z dnia 24.04.2002: CZK – 0,1189 zł; 2) – ostatnia cena produktu w samodzielnej sprzedaży, obecnie dołączany do MP Deluxe2002; 3) – niedokładne tłumaczenie interfejsu; 4) – sposób wyliczenia rankingu ECONO opisany jest w pliku XLS zamieszczonym na CHIP-CD
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.