Jednym kliknięciem

Wykonywanie zrzutów ekranowych wydaje się zadaniem banalnym. Jeśli jednak musimy zrobić bardziej skomplikowanego "screenshota", warto użyć specjalnego programu. Może to być np. SuperCapture 3.43.

Wydaje się, że nie ma nic prostszego od zrobienia zrzutu ekranowego. Wystarczy nacisnąć magiczny przycisk na klawiaturze – [Print Screen] – i gotowe! Co jednak, kiedy chcemy zapisać na przykład fragment ekranu w kształcie elipsy, pojedynczy obiekt albo rozwinięte menu? Pojawia się problem. Można oczywiście po „zrzuceniu” całego ekranu zająć się dalszą obróbką pliku w programie graficznym. Tylko po co dodawać sobie pracy, skoro można mieć wszystko dzięki „jednemu kliknięciu”, a tak naprawdę to dzięki niewielkiemu narzędziu SuperCapture?

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Duże przyciski z ikonami obrazującymi poszczególne funkcje naprawdę pozwalają robić zrzuty ekranu jednym ruchem myszki. Możemy zapisywać pełny ekran, pojedyncze okno, zaznaczony obszar o kształcie elipsy, koła, prostokąta lub dowolnym innym. Program umożliwia też „zapamiętanie” rozwiniętego menu, co zawsze sprawiało mi pewne problemy.

SuperCapture 3.43
Wymagania: Windows 9x / Me / NT 4.0 / 2000 / XP, ok. 10 MB na dysku
+ przystępna cena
+ możliwość robienia „nietypowych” zrzutów
– mała stabilność 
Producent: SuperCapture.com – ZhiHui Sheng, USA
http://www.supercapture.com/
Rejestracja: 29 USD

Przydatna i oszczędzająca pracę grafika jest też funkcja zapisywania jedynie wybranego obiektu, czyli na przykład tylko wskazanej części aktywnego okna. W najnowszej wersji SuperCapture 3.43 autorzy dodali funkcję zapisywania zrzutów ekranowych z aplikacji wykorzystujących DirectX. Nie będzie już problemów z ustawieniem jako tapety na Pulpicie motywu z ulubionej gry. Nowością są też poszerzone możliwości zapisywania obrazków ze stron WWW. Na przykład bez trudu zachowamy stronę, która nie mieści się na ekranie. Możemy też „zrzucać” rysunki z Internetu metodą przeciągnij-i-upuść.

Program miałby chyba same zalety, gdyby nie fakt, że wersja 3.43 jest niestabilna. Podczas testowania SuperCapture kilka razy się zawiesił. Pozostaje nam poczekać na kolejną edycję, w której, mam nadzieję, autorzy dopracują to niedociągnięcie.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.