O pustą głowę

Użytkownicy systemów Windows 9x/Me znają ten problem - po kilkunastu godzinach pracy pamięć systemu jest prawie cała zajęta, mimo że nie są uruchomione żadne programy. W takiej sytuacji może pomóc restart - ale nie jest on jedynym lekarstwem.

Chyba wszyscy zetknęliśmy się kiedyś z sytuacją, kiedy to teoretycznie wcale nieobciążony pecet podczas uruchamiania jakiegoś programu zdradzał objawy braku wolnej pamięci operacyjnej. Symptomy są irytujące: intensywna praca dysku i tracony czas. To system, usiłując wygospodarować w RAM-ie przestrzeń roboczą dla nowej aplikacji, przerzuca jej dotychczasową zawartość do pliku wymiany. Ale przecież wcale nie mieliśmy uruchomionych wielu programów! Skąd więc te braki pamięci?

Lecytyna nie pomoże

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Pierwszy i zupełnie oczywisty powód to fizyczny niedostatek pamięci. Wcale nie tak dawno jej ceny były horrendalne – obowiązywał prosty przelicznik: milion starych złotych za jeden megabajt RAM-u (przynajmniej część Czytelników zapewne to pamięta…). Intensywne „swapowanie” było wtedy na porządku dziennym.

Ostatnio sytuacja znacznie się poprawiła i komputery z setkami MB nie są niczym nadzwyczajnym. Wzrosło jednak również zapotrzebowanie – aplikacje oraz kolejne wersje Windows są coraz bardziej pamięciożerne. Nadal więc możemy zetknąć się z opisaną na wstępie sytuacją, zwłaszcza wśród użytkowników Okienek z rodziny 9x/Me. Windows NT/2000/XP mają znacznie lepsze mechanizmy zarządzania pamięcią, jednak i tu mogą się zdarzyć „dziwne” przypadki. Co, u licha, zajmuje tę pamięć i jak ją można zwolnić?

Trudna sztuka zarządzania

Często praktykowanym środkiem zaradczym jest restart systemu. To jednak rozwiązanie mało eleganckie i zajmujące sporo czasu. Okazuje się, że wystarczy się zaopatrzyć w mały programik, który uwolni zajmowaną niepotrzebnie pamięć.

Niepotrzebnie? Tak jest. W pamięci operacyjnej peceta może się z czasem zgromadzić całe mnóstwo „śmieci”, czyli elementów programów niewykorzystywanych przez żadną aplikację. Ich źródłem są na przykład źle napisane aplikacje, które po zakończeniu pracy nie zwalniają zajmowanej przez siebie pamięci. Czasami to system operacyjny nie orientuje się w porę, że załadowana przed chwilą biblioteka nie będzie już potrzebna.

Kiedy indziej do pamięci ładowany jest duży komponent, z którego aplikacja skorzysta tylko raz – niestety, Okienka „myślą”, że będzie on jeszcze potrzebny, zatem nie usuwają go z pamięci. Ba, nie wszyscy zapewne zauważyli, że takim pożeraczem jest Microsoft Office. Standardowo w grupie Autostart umieszczany jest mały program, który przy każdym starcie systemu ładuje do pamięci potrzebne pakietowi biblioteki DLL – jakby na zapas. Z punktu widzenia Office’a ma to sens – uruchamia się on szybciej. Ale przecież nie zawsze chcemy korzystać z biurowych narzędzi, więc często jest to po prostu czyste marnotrawstwo RAM-u.

Niesforny „kesz”

Kolejnym autorem problemów jest cache dysku. Ten błogosławiony skądinąd mechanizm (bez niego komputer byłby znacznie wolniejszy – odczyt z dysku w porównaniu z pobieraniem plików z pamięci jest ślimaczo wolny) również może w niektórych sytuacjach sprawiać kłopoty. Szczególnie dobrze widoczne jest to po operacjach kopiowania dużych plików. Windows często nie wie, czy taki zbiór będzie jeszcze potrzebny, więc „na wszelki wypadek” trzyma go ciągle w cache’u.

Ostatnim, zupełnie naturalnym źródłem zapełniania się pamięci są uruchomione w tle programy. Nic zatem dziwnego, że dość często zdarza się, że na start kolejnego programu czekamy niemalże wieczność – system musi dla niego wygospodarować miejsce, usuwając co się da do pliku wymiany. Niektórzy tego nie wytrzymują i… restartują system. A przecież można się bez tego obejść.

Dane techniczne
ProgramMemBoostMemory MaxMemStat XPMpowerNitroRAMRAM Idle ProfessionalWinRamTurbo Pro
Wersja1.0.22.01.6.0.01.21.11.24.8
Producent/krajDhruv Matani, IndieMax Publishing, USAPatryk Bajer, PolskaMindbeat, USARoadSide Software, USATweak Now, USADale Robbins, USA
WWW [http://]memboost.50g.com/www.memmax.com/www.memstat.prv.pl/www.mind-beat.com/www.roadside-software.com/www.tweak-now.com/winram-turbo.com/
Typ/opłata rejestracyjnafreeware25 USDfreewarefreeware10 USD20 USD20 USD
Windows9x / Me / NT / 2000 / XP9x / Me / NT / 2000 / XP9x / Me / NT / 2000 / XP9x / Me / NT / 2000 / XP9x / Me / NT / 2000 / XPNT / 2000 / XP9x / Me / NT / 2000 / XP
Ilość miejsca na dysku (ok.)0,6 MB2 MB0,2 MB1,1 MB1 MB1 MB1 MB
Funkcje
Automatyczne zwalnianie pamięci+++++++
Płynna regulacja ilości pamięci+++++++
Autostart wraz z systemem+++++++
Wykres obciążenia pamięci+++++
Dodatkowe funkcjezamykanie systemuoptymalizacja systemulogowanie zajętości pamięciprogram mierzący szybkość dyskuoptymalizacja cache dyskowegomenedżer startu, optymalizacja cache’uoptymalizacja systemu
+ – jest – – nie ma
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.