Plus wygrywa wyścig

Płyty z filmami DVD zaczynają coraz silniej wypierać kasety VHS. No tak, ale co z możliwością nagrywania filmów - przecież wciąż istnieje kilka standardów zapisu krążków DVD! Czy pojawienie się na rynku kolejnego standardu DVD+R zmieni dotychczasowy układ sił?

Chyba niemal każdy miłośnik kina domowego marzy o chwili, w której nie tylko nagra płytę DVD, ale będzie mógł to zrobić w taki sposób, aby krążek odtwarzał się we wszystkich odtwarzaczach DVD. Cóż bowiem warta jest nawet najlepsza nagrywarka DVD, jeśli zapisanych filmów nie da się obejrzeć w domowym telewizorze, gdyż nasz odtwarzacz DVD nie radzi sobie z danym standardem? W chwili obecnej wydaje się, że ostateczny wybór standardu zapisu jest nadal kwestią otwartą, gdyby nie drobne „ale”… związane z pojawieniem się nośników typu DVD+R.

Ostateczna rozgrywka?

Pierwszy z uczestników wyścigu o wypromowanie swojego rozwiązania dla zapisywalnych płyt DVD nosi nazwę DVD Council i popiera tzw. standard „minus” (DVD-R, DVD-RW). Do grupy tej należą m.in. takie firmy, jak Pioneer, Hitachi, JVC, Panasonic, Samsung i Toshiba. Konkurencyjny obóz – DVD+RW Alliance (DVD+R, DVD+RW) – tworzą korporacje Fujitsu Siemens, Hewlett-Packard, Philips, Ricoh, Sony, Yamaha oraz Microsoft. Co ciekawe, firma Sony należała najpierw do grupy popierającej standard „minus”, ale na ubiegłorocznych targach Comdex Fall zdecydowała się rozpocząć produkcję nagrywarek DVD+RW.

Niestety, jak się w praktyce okazuje, kompatybilność nośników zarówno z serii „plus”, jak i „minus” z dostępnymi na rynku stacjonarnymi czytnikami DVD pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Najmniej problemów z odczytem sprawiają płyty jednorazowego zapisu DVD-R oraz debiutujące krążki DVD+R – dają się one odtworzyć w około 90% wszystkich odtwarzaczy. Dyski DVD+RW czytają się mniej więcej w 70% urządzeń, natomiast DVD-RW – zaledwie w 40%. Można więc zaryzykować twierdzenie, że pod względem kompatybilności standard „plus” jest znacznie lepszy od swego konkurenta.

Oczywiście nic nie dzieje się przypadkiem. Otóż DVD+RW Alliance zainwestował w swoje rozwiązanie znacznie więcej czasu, środków oraz przede wszystkim pieniędzy na promocję. Co więcej, format „plus” jest też rozwiązaniem bardziej zaawansowanym technologicznie. Jeśli więc w najbliższym czasie nic drastycznego się nie wydarzy, to wszystko wskazuje na to, że wojna o format płyt DVD będzie już rozstrzygnięta, a zwycięzcą zostanie standard z plusem – DVD+R/+RW.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.