Przeprowadzka

Kopiowanie zawartości dysku twardego

Przesiadka na nowy, większy dysk twardy zaczyna się zazwyczaj od problemu, jak przenieść dane ze starego nośnika. Istnieją co prawda specjalizowane narzędzia służące do tego celu (np. Drive Copy), są jednak drogie – nie opłaca się ich kupować w celu jednokrotnego użycia. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast Disk Dump. Jest on częścią każdej dystrybucji Linuksa, na przykład minidystrybucji Tomsrtbt.

Jest to w zasadzie kompletny, uruchamiany z dyskietki system operacyjny. Wspomniane narzędzie – dd (Disk Dump) – pozwala na skopiowanie całego dysku sektor po sektorze. Wymaga ono wprawdzie umiejętności posługiwania się linuksowym shellem (linią poleceń), jednak działa niezawodnie i jest bezpłatne. Nie będziemy też musieli instalować na dysku Linuksa – wystarczy pobrać z Internetu obraz dyskietki startowej. W zasadzie Disk Dump potrafi kopiować pojedyncze partycje. Jest to jednak nieco bardziej skomplikowane niż przekopiowanie całej zawartości dysku – dlatego też nie prezentujemy tutaj takiego rozwiązania. Zainteresowanych odsyłamy do dokumentacji programu.

UWAGA:

klonowanie dysku twardego jest zawsze działaniem nieco ryzykownym – i to niezależnie od użytego do tego celu narzędzia. Warto więc przed rozpoczęciem operacji wykonać kopię zapasową najważniejszych danych. Niewskazane jest ponadto przeprowadzanie eksperymentów z narzędziem dd – może to doprowadzić do utraty informacji zapisanych na dysku twardym.Disk Dump kopiuje wszystko, co mu wskażemy – a więc również uszkodzone sektory, o ile takie na naszym dysku występują. Dlatego też narzędzie to nie jest polecane do tworzenia kopii zapasowych.

Dwie następne strony opisują krok po kroku jak skopiować dysk.

Reklama