Ricoh DVD+RW MP51290A-DP

Ricoh DVD+RW MP51290A-DP jest urządzeniem przystosowanym do zapisu płyt DVD+RW. Oczywiście obsługuje także nośniki DVD-ROM, CD-ROM, CD-R i CD-RW.

Standard DVD+RW pozwala na wielokrotny zapis płyt o pojemności 4,7 GB. Jest to poważna konkurencja dla napędów wykorzystujących DVD-RAM-y, które są znacznie droższe od nośników DVD+RW. Należy jednak pamiętać, że to pierwsze rozwiązanie jest bardziej funkcjonalne, gdyż płyty obsługuje się równie łatwo jak dysk twardy.

Odczyt CD/DVD: 32x/8x
Zapis CD-R/CD-RW/DVD: 12x/10x/2,4x
Obsługiwane tryby zapisu CD-R/RW: TAO, DAO, MS, SAO, płyty 90-min., płyty 99 min, zapis danych subkanałowych, symulacja zapisu
Gwarancja: 24 miesiące
Cena (z VAT-em): 2120 zł 
+ dobra korekcja błędów
+ obsługa danych subkanałowych
+ obsługa nośników o pojemności 4,7 GB
– problemy z odczytem płyt CD-R 
– brak obsługi płyt 99-minutowych
Producent: Ricoh, USA
http://www.ricoh.com/
Dostawca: AB SA, Wrocław
tel. (71) 324 05 50
http://www.ab.pl/

Deklarowane przez producenta osiągi urządzenia są zgodne z rzeczywistością. Dwunastokrotna prędkość zapisu pozwala na nagranie płyty CD-R w około 7 minut, natomiast nośnik DVD+RW możemy wypalić w niecałe pół godziny. Napęd zapisywał dane poprawnie, choć nie radził sobie ze skopiowaniem płyty zabezpieczonej systemem SafeDisk 2. MP51290A-DP wykazał się dobrą korekcją błędów, bez problemów odczytując porysowany nośnik. Podczas testów nie odczytał jedynie płyty 99-minutowej oraz, o dziwo, płyty CD-R.